Filozofia współczesna: główne nurty

Wydawnictwo: Scholar
978-83-7383-236-7
filozofia
filozofia, etyka

Kolejne wydanie bardzo popularnego wśród studentów wykładu historii filozofii. Profesor Andrzej Miś omawia następujące kierunki: pozytywizm, pragmatyzm, marksizm, egzystencjalizm, filozofię życia, psychoanalizę, personalizm, neotomizm, fenomenologię, filozofię Heideggera, dekonstrukcjonizm. Umieszczone na końcu noty biograficzne i bibliograficzne przedstawiają koleje życia i spis najważniejszych dzieł dyskutowanych filozofów. Autor łączy rekonstrukcję współczesnych poglądów filozoficznych z analizą przesłanek i konsekwencji danego sposobu myślenia. Książka może pełnić funkcję podręcznika, ale można ją również potraktować jako wprowadzenie do samodzielnego czytania współczesnych tekstów filozoficznych lub jako podsumowanie już odbytych lektur.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe "Scholar"

źródło okładki: http://scholar.com.pl/upload/product_files/942/o294_mis.jpg

Arczi | 2018-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Podręcznik Misia w sposób krótki i rzeczowy wprowadza w świat filozofii współczesnej, prezentując większość jej aktualnie komentowanych nurtów. Autor prezentuje swój sposób rozumienia filozofii, jako odpowiedzi na zerwaną komunikację pomiędzy człowiekiem i światem, wg tego też kryterium grupuje stanowiska filozoficzne, pokazując różnorodność odpowiedzi dotyczących tego problemu.

Dużą zaleta tego podręcznika jest jego objętość. Nie ma żadnego problemu żeby przeczytać go w całości i dobrze, bo tak powinien być czytany. Kolejne filozofie są bowiem omawiane poprzez konkretną wizję samej filozofii, co świetnie pokazuje zależności między nimi. Kolejne rozdziały, mimo że krótkie, nie są więc typowymi podręcznikowymi "pigułkami" suchych faktów. Książka pomogła mi zrozumieć filozofię współczesną, a jako że jest napisana w sposób prosty, mogę ją polecić każdemu zainteresowanemu tą tematyką.