W pustyni i w puszczy

4 922
4 408
1 497
1 913

W awanturniczej konwencji i egzotycznej scenografii Sienkiewicz umieścił powieść o wierności, odwadze, honorze, poświęceniu i rycerskości, o wojnie i okrucieństwie, a także o potrzebie i umiejętności zachowania godności w sytuacji zagrożenia życia.
Wydanie z pięknymi ilustracjami Szymona Kobylińskiego.

źródło opisu: Opracowanie własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ChicaDeAyer | 2015-01-12
Przeczytana: 2006 rok

Pamiętam, że przygody Stasia i Nel zgłębiałam z wypiekami na twarzy, czerpiąc je z wydania, które było w mojej rodzinie od lat i przede mną korzystało z niego kilka pokoleń młodzieży. Wiem, że niektórym będzie się śniła po nocach jako najgorszy koszmar, mnie jednak to drobiazgowe opisywanie wydarzeń przez autora będzie się kojarzyło miło przez to, że czytywali mi je rodzice. To między innymi przez 'W pustyni i w puszczy' obudziła się we mnie sympatia do tego autora i późniejsze zapoznawanie się z innymi jego dziełami nie stanowiło dla mnie męki - wręcz przeciwnie.

Catalina | 2011-03-02

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jedyna książka, nad którą udało mi się kiedyś zasnąć...

Paweł | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Jest to jedna z pierwszych książek, które w całości przeczytałem w latach swojego dzieciństwa. Dzięki takim książkom zrodził się mój sentyment do literatury.
Sienkiewicz u schyłku swego życia (umarł 5 lat po pierwszym wydaniu „W pustyni i w puszczy”) postanowił napisać książkę skierowaną do dzieci i młodzieży. Jest to jedyna tego rodzaju pozycja w całym jego dorobku pisarskim i moim zdaniem wyjątkowo udana. Wiadomo, że Sienkiewicz tworzył „ku pokrzepieniu serc” więc w swoich dziełach pobudzał narodową dumę i krzewił bohaterską formę patriotyzmu. Takie elementy występują też w „Pustyni i w puszczy”, co jednak nie do końca pasuje do konwencji książki przygodowej. Czasami może wręcz męczyć nadęty hiper patriotyzm i rycerski etos Stasia Tarkowskiego, który przecież był tylko nastoletnim chłopcem.
Książka powstała ponad 100 lat temu, przez co jest dość mocno naznaczona optyka postrzegania świata przez Europejczyków. Wszystkie inne cywilizacje poza tymi, które wytworzył biały człowiek...

Napiszę krótko - ciekawszej lektury nigdy nie miałam. W podstawówce, gdy inni płakali, że książka jest za długa, ja płakałam, że tak szybko się skończyła. ;)

Z reguły nie oceniam wyborów pisarskich, ale po przeczytaniu tej powieści - po prostu na usta ciśnie się pytanie: "dlaczego Staś i Nel są dziećmi, a nie dorosłymi ludźmi???"

Ciężar doświadczeń, jakie 14-letniemu chłopcu i 8-letniej dziewczynce, "zgotował" autor jest zbyt duży, nawet dla dorosłych ludzi, natomiast całkowicie niemożliwy do zniesienia przez dzieci.

Przygody dorosłych Stasia i Nel, bez problemu mogły rozgrywać się w czasie powstania Mahdiego i po upadku Chartumu. Lwa zawsze można było zabić. Zawsze też można znaleźć w Afryce niewolnictwo, czy natknąć się na złowieszczego Araba:). No i możliwy byłby wątek romantyczny:).

Mimo tego podstawowego zastrzeżenia, bardzo lubię tę powieść.
Nie kwestionuję też stanowiska Sienkiewicza wobec powstania Mahdiego.

Jest coś niesamowicie pięknego w scenie - kiedy Staś rusza w dżunglę, aby sprowadzić pomoc dla Nel.

I bardzo porusza mnie scena w wąwozie - decyzja Stasia, po zabiciu lwa. Z pewnym drżeniem, wyobrażam sobie zawsze, co...

ewula | 2014-07-10

Pamiętam moje pierwsze zetknięcie z tą powieścią(miałam chyba 7 lat) na początku lat 80-tych kiedy kryzys był tak głęboki,że nawet księgarnie świeciły pustkami a mama miała szczęście i gdzieś przy okazji udało jej się dorwać tą właśnie książkę.Była to pierwsza książka którą powąchałam(ach,cóż za rozkosz)a której zapach w wspomnieniach pamiętam do dziś.Kilka lat przyszło jednak tej pozycji poczekać aż po nią sięgnęłam,chyba za sprawą filmu którego wręcz nie znosiłam (koszmar),dzięki Bogu,,W pustyni i w puszczy"było lekturą szkolną i jako uczeń zdyscyplinowany ją przeczytałam i się zakochałam w powieści jej bohaterach i oczywiście Sienkiewiczu.Z całego serca POLECAM!

adamats | 2010-08-15
Przeczytana: 1980 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Miałem to szczęście, że przeczytałem tę książkę, zanim "musiałem" ją przeczytać ze względu na fakt, iż w którejś tam klasie okazała się lekturą. Czytałem ją później jeszcze kilka razy i zawsze z dużą przyjemnością. To jest po prostu świetnie napisana powieść a kilka scen pozostało w mej pamięci do dzisiaj. Wizyta u Mahdiego w ogarniętym rewoltą Sudanie, uwolnienie Kinga, czy niezapomniane definicje praw Kalego. Można się oburzać, jak to robią niektórzy, że napisana została z punktu widzenia "białego człowieka", z wyższością wobec rdzennych mieszkańców Afryki i doszukiwać się w treści rasistowskich i szowinistycznych akcentów. Można zarzucać jej "dęty patriotyzm" i naiwność, można - tylko po co? Można się po prostu cieszyć lekturą i trzymać kciuki aby dwójka dzieciaków zagubionych gdzieś na Czarnym Lądzie poradziła sobie z przeciwnościami losu stającymi na ich drodze... i czerpać, pełnymi garściami czerpać wiedzę o Afryce, jej przyrodzie, historii i obyczajach zamieszkujących ją...

ZARAZA | 2015-07-13
Przeczytana: 2006 rok

Jedna z niewielu książek, których nie mogłam do końca przeczytać. Starałam się, jak mogłam, naprawdę. Nie wiele z tego wyszło. Pamiętam, że dobrnęłam tylko do połowy. Nawet nie jestem wstanie tutaj napisać, dlaczego tak bardzo mi się nie podobała. Chciałabym napisać jakieś racjonalne złe strony, nawet wspomnieć o jakiś plusach, ale pamiętam tylko jedno. Była przeraźliwie nudna. A to były jeszcze czasy, kiedy mój zapał do książek był bardzo, bardzo słaby. Podziwiam osoby, dla których ta lektura była lekka ;)

Degamisz | 2017-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Można to określić, że jestem po prostu staromodny ale nic na to nie poradzę, że twórczość takich klasyków jak Sienkiewicz, Prus, Tołstoj czy Reymont trafia do mnie najbardziej, zachwyca mnie najbardziej i mało kto z autorów współczesnych chociaż w połowie podoba mi się tak jak którykolwiek z wymienionych wcześniej pisarzy. Urodziłem się widocznie kilka dekad za późno.

Henryk Sienkiewicz wielkim pisarzem był i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ani też co do tego, że posiadał wręcz niebywały talent, wyobraźnię, wysmakowany styl i wręcz wirtuozerską zdolność do tworzenia przepięknych treści. Zawsze zachwycała mnie ta plastyka jego języka, te kunsztowne i drobiazgowe opisy miejsc, osób czy zdarzeń.

Nie inaczej było z powieścią „W pustyni i w puszczy” którą z przyjemnością przeczytałem ponownie po dwudziestu latach (za pierwszym razem czytałem ją bodajże w szóstej klasie podstawówki i już wtedy mi się podobała chociaż nie wszystko wtedy w niej zrozumiałem). I na szczęście czar...

młoda_pisarka | 2014-03-07
Przeczytana: 21 czerwca 2009

Kocham Sienkiewicza, czego by nie napisał kupię to i przeczytam każde słowo z zapartym tchem. Naprawdę. Jeśli od czyichś książek można się uzależnić, to zrobiłam to już będąc dzieckiem.
Historia Stasia i Nel zapadała mi w pamięć na długo. Wątpię, żeby kiedyś wypadła z mojej głowy, a jeśli... to chętnie po nią sięgnę po raz kolejny.