Zwariowałam czyli widziałam w Klewkach

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy
83-89217-74-0
Misieńka

Zwariowałam to debiut literacki znanej dziennikarki telewizyjnej, autorki m.in. programu Widziałam. Na stronach książki prowadzi ona dziennikarskie śledztwo, któremu początek dał niewyemitowany dotąd reportaż z Klewek. "Wiernikowska odsłania obraz kraju korupcji, przemożnych układów wywodzących się z PRL-u i ciągłej obecności dawnych służb komunistycznych" - napisał Bronisław Wildstein....

Maria Wiernikowska znów jest Madonną Powodzi. Znów stoi po kolana w rzece, ale tym razem jest to rzeka nazwisk, faktów, hipotez i afer. I znów możemy, nie wychodząc z domu, obejrzeć kawałek niewesołej rzeczywistości.
Jakiś czas temu usłyszałem w radiu Donalda Tuska, który chcąc powiedzieć o czymś, że jest absurdalne i niemożliwe, użył porównania "To tak jak z talibami w Klewkach". Zadzwoniłem wtedy do niego i powiedziałem, żeby nie szarżował z tymi Klewkami, a po szczegóły niech zadzwoni do Marii Wiernikowskiej.
Państwo też przestaną sobie żartować z Klewek, kiedy przeczytają tę książkę.

Piotr Najsztub

Albo Mańka zwariowała, albo świat oszalał.

Janusz Weiss

"Widziałam Klewki i PGR na Woronicza. Cyrk na Wiejskiej i trzeci świat w środku Warszawy. Spotkałam leniwych prokuratorów i gadatliwych sędziów, dobrze poinformowanych żurnalistów i cichych ludzi, którzy bali się mówić. Poznałam dżentelmenów, gangsterów i filantropów... Pisałam reportaż, której nie mógł się skończyć, bo wątki raz się łączyły, raz rwały, ktoś prowadził na trop, ktoś łgał. To jest intymny dziennik nieudanego śledztwa. Moja anomia." Maria Wiernikowska

źródło opisu: Wydawnictwo Rosner i Wspólnicy, 2005

źródło okładki: http://www.riw.pl/index.php?catid=5&pid=54

aszu | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Bardzo dobra pozycja, biorąca nas w podróż jaką odbyła autorka, prowadząc swoje śledztwo. Zaczyna się od słynnego wystąpenia śp. Andrzeja Leppera, poprzez rewelacje, jakie ujawniał jego informator, powiązania z pewnym panem, który był kiedyś jednym z najbogatszych Polaków, a po którym zaginął ślad. W książce jest bardzo dużo wątków; jest to zapis śledztwa autorki.

Rewelacyjna lektura, na którą inaczej się patrzy kilkanaście lat po jej wydaniu!

Bożena Skupin | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014