W odbiciu

Okładka książki W odbiciu
Jakub Małecki Wydawnictwo: Powergraph Seria: Kontrapunkty literatura piękna
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kontrapunkty
Wydawnictwo:
Powergraph
Data wydania:
2011-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-09-01
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361187172
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
319 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1292
952

Na półkach:

Po Orbitowski-fiction pojawia się z mojego pokolenia Małecki-fiction. Wrażenie klonu Orbitowskiego jest podczas lektury wszechobecne. Problem polega na tym, że główny bohater jest w swoim zacietrzewieniu i egoizmie tak odpychający, że książka sprawia wrażenie wręcz śmiesznej i niewiarygodnej, pomimo swojego ambitnego przesłania. No bo jak traktować poważnie książkę, w której największym problemem bohatera jest to, że żona go zdradziła (do tego w okolicznościach świadczących bardziej na gwałt, aniżeli świadomą wolę zdrady). Tak, więc żonie puściły raz hamulce, za dużo wypiła, kolega z pracy to wykorzystał i ją zgwałcił (ona w pijackim amoku miała wrażenie, że się kocha z mężem), hamulce jej puściły, bo się czuła samotna i odepchnięta przez męża, następnie umiera jej ojciec i brat, ktoś tam jeszcze ginie, generalnie śmierci w ich otoczeniu jest pod dostatkiem, on sam po wypadku na motocyklu jest porządnym inwalidą, i w tym wszystkim dla głównego bohatera najważniejszym problemem jest cały czas to, że go żona w jego mniemaniu zdradziła po pijaku i ma cały czas tego żałować i skomleć o łaskę swojego zdradzonego męża? Normalnie szowinizm 15-latka z blokowiska wychowanego na "męskim graniu". Zamiast ze sobą zwyczajnie porozmawiać i wesprzeć się nawzajem w tych wszystkich tragediach, to mężulo cały czas rozpamiętuje najmniejszy z problemów, czyli rzekomą zdradę, a żona dalej cierpi w samotności.
No nie panie kolego rówieśniku Jakubie Małecki, gdzieżeś się Pan urodził, w jakich warunkach i otoczeniu wychował, jakie jest Pańskie doświadczenie życiowe? Kreacja psychiki głównego bohatera to na poziomie psychiki 15-latka jest. I nie uwierzę, że to było świadome, że bohater jest obrazem statystycznego człowieka w jego wieku, bo zwyczajnie tak nie jest. Bohater jest odpychający właśnie przez swoją infantylność, to nastolatki nie potrafią rozmawiać z otoczeniem, a na próbę rozmowy (w książce żona) prychają i uciekają w swój świat wewnętrzny. Bohater "W odbiciu" ma pewnie z 30-lat, żonę, a zachowuje się jakby dopiero zaczął emocjonalnie dojrzewać.
A to w jaki sposób panie Małecki schematycznie i szowinistycznie wyobraża pan sobie psychikę kobiety i jej rozterki wewnętrzne... pozostawię bez komentarza.
Panaceum na wszystkie problemy występujące wśród bohaterów jest zawsze jedno - rozmowa, rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Trzeba ze sobą rozmawiać, ale nie o pupie Maryni, ale o sobie samych, o tym, co nas gryzie, męczy. Brak rozmowy oddala ludzi od siebie, rozmowa zbliża, czyni relacje przyjaznymi, poznajemy się nawzajem, swoje słabości itd. Truizm. W "W odbiciu" nie ma w ogóle takiej sugestii, co oznacza, że jako pana rówieśnik odnoszę wrażenie, że powinien pan zaprzestać pisania, do czasu odkrycia tego truizmu. Skończyłem "W odbiciu" czytać tylko dlatego, że nastawiłem się w pewnym momencie wyłącznie na odbiór fabuły jako fantastycznej, a nie poruszającej poważne problemy społeczne i rodzinne.
Pomimo, więc tego, że ładnie pan konstruuje fabułę i ogólnie pisze stylowo, zupełna niewiarygodność psychologiczna bohaterów kładzie "W odbiciu" pokotem jako książkę w zamierzeniu traktującą o ważkich sprawach.

Po Orbitowski-fiction pojawia się z mojego pokolenia Małecki-fiction. Wrażenie klonu Orbitowskiego jest podczas lektury wszechobecne. Problem polega na tym, że główny bohater jest w swoim zacietrzewieniu i egoizmie tak odpychający, że książka sprawia wrażenie wręcz śmiesznej i niewiarygodnej, pomimo swojego ambitnego przesłania. No bo jak traktować poważnie książkę, w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    430
  • Przeczytane
    387
  • Posiadam
    108
  • 2018
    13
  • Ulubione
    12
  • 2019
    12
  • Ebook
    6
  • Fantastyka
    6
  • Chcę w prezencie
    6
  • 2011
    6

Cytaty

Więcej
Jakub Małecki W odbiciu Zobacz więcej
Jakub Małecki W odbiciu Zobacz więcej
Jakub Małecki W odbiciu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także