Poród bez granic

Seria: Rodzicielstwo bliskości
Wydawnictwo: Mamania
Pour une naissance à visage humain
Ewa

Poród bez granic to niezwykła książka o porodach naturalnych, która pomaga przyszłej mamie przejść świadomie przez okres ciąży, poród i wprowadza ją w pierwsze chwile z dzieckiem. W tej niewielkiej książeczce chciałam przekazać przyszłym rodzicom kilka informacji, których nie znajdą prawdopodobnie w zwykłych czasopismach, wśród znajomych czy u lekarza. Pokazać im, że istnieje inny sposób...

W tej niewielkiej książeczce chciałam przekazać przyszłym rodzicom kilka informacji, których nie znajdą prawdopodobnie w zwykłych czasopismach, wśród znajomych czy u lekarza. Pokazać im, że istnieje inny sposób rodzenia niż szpitalne „wielkie halo”. Dać im możliwość wyboru świadomego, czyli wyboru podjętego dzięki rozważeniu zarówno zalet jak i wad każdej z interwencji medycznych, zwykle wykonywanych podczas ciąży, porodu oraz okresu poporodowego.

Fragment książki Poród bez granic

Rodzicielstwo bliskości to rewelacyjna, francuska seria książek poruszających różne aspekty budowania mądrej i głębokiej relacji dziecko-rodzic. Claude Didierjean-Jouveau pisze o narodzinach, noszeniu w chuście, spaniu z dzieckiem, rodzicielstwie bez przemocy, karmieniu piersią i radzeniu sobie z płaczem malucha w sposób przystępny, interesujący i z głębokim zrozumieniem dla uczuć dziecka oraz jego rodziców.

Claude Didierjean-Jouveau – autorka licznych książek dotyczących rodzicielstwa. Interesuje się tą tematyką już od ponad trzydziestu lat. Wieloletnia prezeska francuskiej sekcji La Leche Leauge – największej międzynarodowej organizacji wspierającej karmienie piersią, obecnie redaktorka naczelna kwartalnika organizacji Allaier Aujourd’hui. Prywatnie mama trzech synów.

źródło opisu: http://www.mamania.pl/ksiazki/porod-bez-granic,6

źródło okładki: www.mamania.pl

Dorota | 2016-01-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Niewielka książeczka oryginalnie wydana we Francji w 2000 r. Wielokrotnie dodrukowywana i tłumaczona. Na polskim rynku pojawiła się w wersji poprawionej i uzupełnionej w 2010 r.

Autorka obiecuje pokazać w niej, że istnieje inny sposób rodzenia niż szpitalne "wielkie halo". Dać możliwość wyboru świadomego, dzięki rozważeniu zarówno zalet, jak i wad każdej z okołoporodowych interwencji medycznych.

W mojej opinii największym problemem tej książki jest fakt, że jest stosunkowo przestarzała oraz opiera się głównie na doświadczeniu i praktykach francuskich. Na ok. 80 stron tekstu - ok. 50 stron jest "straszeniem" przed możliwymi negatywnymi konsekwencjami większości popularnych praktyk, takich jak m.in badania USG płodu, suplementacja żelazem w okresie ciąży, podanie kroplówki z oksytocyną, znieczulenie zewnątrz-oponowe, czy nacięcie krocza w trakcie porodu.

Znalazłam w niej tylko kilka przydatnych informacji. Poza tym nie mam poczucia, że książka jakkolwiek ułatwiła mi świadomy...

Magdulina | 2018-05-20
Na półkach: 2018, Przeczytane