Lot feniksa

Okładka książki Lot feniksa Dave Wolverton
Okładka książki Lot feniksa
Dave Wolverton Wydawnictwo: Amber Cykl: Kroniki Mumii (tom 4) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kroniki Mumii (tom 4)
Flight of the Phoenix
Amber
2003-01-01
2003-01-01
Cezary Frąc

Filmy o Mumii – te z przełomu wieków z Brendanem Fraserem w roli głównej – doczekały się też serii książeczek dla nastolatków o jakże pięknym tytule Kroniki Mumii. To niezależne, dość krótkie powieści powiązane ze sobą postaciami bohaterów, nastolatków w ten czy inny sposób powiązanych z Egiptem.

Tym razem chodzi o dołączenie do tajnej organizacji chroniącej egipskiego dziedzictwa. Oby zostać Med Jai, trzeba ukończyć szkolenie. Aby ukończyć szkolenie, trzeba się na nie dostać. To znaczy przejść test i zostać uznanym za godnego. Dwunastoletni Alex, syn cenionego archeologa, liczy, że tak właśnie się stanie. Razem z nim na egzamin stawia się troje innych śmiałków. Mają odnaleźć jako feniksa, które wpadło w ręce beduińskich kupców, a następnie odpowiednio je zabezpieczyć.

Kroniki Mumii: Lot feniksa to powieść przygodowa dla nastolatków, a to oznacza wartką akcję. Bohaterowie będą musieli przedzierać się przez pustynię bez opieki dorosłych, dogadywać się z narowistymi wielbłądami i szukać tropów wśród bezkresnych piasków. Napotkają też rozbójników, a także zabawią w złodziei. Nudy nie ma, podobnie jak i scen, których nie powinny czytać dzieciaki.

Choć to czysta, pozbawiona ambicji rozrywka, przekazuje młodym odbiorcom wartości takie jak uczciwość, odwaga, troska o świat i przyrodę. Do tego uczy paru arabskich zwyczajów. Rozczarowuje otwarte zakończenie, sugerujące kontynuację, która nigdy nie powstała. No i brakiem mumii. Co to za Kroniki Mumii bez gości w bandażach?

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Tym razem chodzi o dołączenie do tajnej organizacji chroniącej egipskiego...

Nawet fajne

Nawet fajne

• ***Posiadam***

Dodaj cytat z książki Lot feniksa