Pan Samochodzik i złota rękawica

Cykl: Pan Samochodzik (tom 13) | Seria: Biała Seria Wydawnictwa Pojezierze
Wydawnictwo: Pojezierze
8370021964

Pan Tomasz, zlecając remont starego jachtu, odnajduje jego dziennik i zapisany w nim wiersz, który zatytułował „Złota rękawica”. Wyrusza śladem poprzedników szukając autora wiersza. Namawia do wypłynięcia niektórych byłych uczestników rejsu sprzed lat, co pomaga im uporządkować ich sprawy bieżące. Konkurentem w poszukiwaniach jest Waldemar Batura, zatrudniony jako scenograf przy kręceniu filmu w pobliskim pałacu. Rejs zbliża do siebie ludzi, którzy na co dzień nie mogą znaleźć wspólnego języka, a także przynosi odkrycie złotej rękawicy.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

denudatio_pulpae | 2016-10-02
Przeczytana: 1999 rok

"W mojej mikroskopijnej kawalerce na Starym Mieście w Warszawie wszystkie ściany, od podłogi aż do sufitu, pokryte były półkami pełnymi książek"

I jak tu nie kochać Pana Samochodzika? :)

Sprawa złotej rękawicy i pięknego wiersza nie należy do moich ulubionych przygód pana Tomasza. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Najważniejsza zmiana czyli zamiana wehikułu na Krasulę aż tak bardzo mi nie przeszkadzała, historia Krasuli była zbyt sympatyczna, żeby nie polubić tego jachtu. Pomysł na zorganizowanie wyprawy w poszukiwaniu autora "Złotej rękawicy" też nie był zły, ale gdy niedługo po rozpoczęciu załoga rozsypała się, Kika powróciła na łono rodziny, pani Księżyc wylądowała w domu pisarza i zapałała do niego wielkim uczuciem, a pan Samochodzik zajął się ratowaniem z opresji pięknej i rozkapryszonej Diany Denver - trochę mi się przestało podobać. I ten pomysł na włączenie Rogera Moore'a, chyba trochę zbyt szalony jak na mój gust. Wolałam harcerzy, ewentualnie kolegę Bigosa.

Sprawa...

Arek | 2017-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2017

Pan Tomasz, podejmuje się "niesamowitej misji" szukania, ludowego, ściślej mazurskiego, nieznanego poety.
Oj, nie będzie mu łatwo tego dokonać, owego poety szukają inni zapaleńcy, wciąż utrudniający jego własne i jego załogi wysiłki. Tak dobrze słyszycie załogi, gdyż Pan Samochodzik, porzuca swój Samochodzik. Szuka wierszy za pomocą łodzi o wdzięcznej i krzykliwą czerwoną farbą namalowanej nazwie "Krasula".

Szkoda że urodziłem się za późno, by przesłać Zbigniewowi Nienackiemu parę własnych wierszy, a może cały tomik, pewnie wtedy miałby dość ich szukania u rustyfikalnych twórców.

Przejdźmy do meritum książki, jej jakości i cech w moim subiektywnym odczuciu. Jeśli chodzi o tempo akcji, to jest ono wolniutkie, w zaledwie paru miejscch przyśpiesza, byśmy potem mogli jeszcze dotkliwiej czuć nudę. Sposób prowadzenia pióra jest ciekawy, jakby Nienacki chciał gładką, prawie wyszukaną formą zrównoważyć zewsząd zerkającą nudę.

Jak zwykle Pan Zbigniew jest do przesady poprawny...

Weronika | 2014-08-14

Pan Samochodzik i złota rękawica to moja ulubiona część z cyklu o Panu Samochodziku . Pan Tomasz zwany Panem Samochodzikiem swoim wyremontowanym jachtem wyrusza na poszukiwania tajemniczego autora wiersza , który sam nazwał " Złota rękawica " . W poszukiwaniach będzie mu pomagać jego załoga : Pani księżyc , Kika oraz chłopiec nazywany psychologiem . Pan Tomasz oczekując na swoją załogę , będąc już na jachcie poznaje Bajeczkę . Dziewczyna nie ma gdzie spać więc oferuje jej pomoc . Następnego dnia budzi się i po dziewczynie nie ma śladu , znalazł tylko złotą rękawicę . Po paru dniach już z całą załogą poszukują tajemniczego autora , dowiaduje się też , że będzie tu nagrywany film . Sprawa poszukiwań zaczyna robić się trochę tajemnicza gdy widzi Waldemara Bature ...
Książka jest bardzo ciekawa , w pewnych fragmentach opisuje też piękne krajobrazy Polski . Bardzo lubię twórczość Zbigniewa Nienackiego . Polecam :)

McRap1972 | 2015-09-15
Przeczytana: 15 września 2015

Ponowne czytanie serii Pan Samochodzik powoli dobiega końca. Z oryginalnych części została już tylko jedna. Po przeczytaniu "Złotej rękawicy" trochę mi smutno, bo żałuję że mam to już za sobą.

Książka ma dwie wyraźne części. Pierwsza to poszukiwania autora anonimowego wiersza z lat 40-ych XX wieku. Druga już dużo bardziej dynamiczna ... z Rogerem Moorem i Waldemarem Baturą. Przyznam się, że bardziej przypadła mi do gustu pierwsza część powieści. Spodobało mi się jak autor opisuje poszukiwania nieznanego poety oraz to jak cofa się w czasie aby pokazać dlaczego Pan Samochodzik zainteresował się w ogóle tym tematem. Ta część jest niespieszna, ale piękna i nostalgiczna.

Całość robi naprawdę bardzo dobre wrażenie. Książkę czytałem z przyjemnością od początku do końca. Oczywiście polecam każdemu :)

Mam sentyment do całej serii "Pana Samochodzika" chociaż nie czytałam wszystkich części, gdyż nie mogę nigdzie dostać. I są to książki dla dzieci, a ja jestem już dość duża to i tak lubię wracać do tych książek. Przywołują smak dzieciństwa, a przygody pana Tomasza przenoszą w bardzo fajny świat. Każdy powinien go poznać :)

Jestem amatorką żeglarstwa i uwielbiam Mazury, a szczególnie Pana Tomasa, który rozwiązuje historyczne zagadki i tajemnice trudne, a on zawsze wpadnie na trop, rozwiąże zagadkę.
Swoim słynnym, rewelacyjnym samochodem przeżywam z nim niesamowite, fantastyczne przygody bawi mnie, wzrusza do łez.
Tym razem Pan Tomasz własnym pojazdem wyruszał w Polskę, aby rozszyfrować kolejną zagadkę historyczną schwytać złodziei, przemytników, którzy chcieli wykraść cenne przedmioty.
Dla mnie Pan Samochodzik i Pan Tomek to zawsze umiał dojść prawdy i znaleźć winnego.
Rewelacja książka:)
Wszystkie jego przygody są wspaniałe, dlatego polecam bo warto!!!!

Agacha | 2013-07-12

Przez wiele lat książki o panu Tomaszu były moją lekturą obowiązkową. Nadal wspominam je z wielkim sentymentem.

Chain | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

To jedyna z części o Panu Samochodziku, której nie miałam okazji przeczytać do tej pory. Zasiadłam do niej z wielkim zapałem i okazało się, że lektura "Złotej rękawicy" sprawiła mi taką samą przyjemność, jak czytanie poprzednich tomów w dzieciństwie:) Jest tu oczywiście historyczna zagadka do rozwiązania, komplet fajnych postaci (w tym filmowców i pisarzy), zgraja przeciwników Pana Samochodzika i klimat polskich wczasów nad jeziorami. Czego chcieć więcej, żeby oderwać się nad chwilę od własnej codzienności ?:)

Poppapraniec | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Kolejny już raz mam przyjemność zrecenzować książkę z serii o Panu Samochodziku. Najbardziej zadziwia mnie to, że chociaż całą serię czytałem już dwa razy, każdy kolejny powrót do rozwiązywania zagadek z Panem Tomaszem jest jakby po raz pierwszy. Zagadki nadal są trudne do rozwiązania, a Nienacki nadal uczy nas, jednocześnie zabawiając Czytelnika zwrotami akcji. To właśnie dlatego uwielbiam wracać do Pana Samochodzika. Za każdym razem czuję się,...

Jedna z wielu książek z serii o Panu Samochodziku, które przeczytałam, i jednocześnie jedna z niewielu, której tytuł zapamiętałam :)