Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej

Las Venas abiertas de América Latina
83-08-00735-X
historia
visenna88

Książka ta jest historią grabieży Nowego Świata, którą zapoczątkowali konkwistadorzy hiszpańscy z Hermanem Cortesem na czele i kontynuowali wysłannicy Dworu Hiszpańskiego oraz Korony Portugalskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1983

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

ArtZ72 | 2016-11-22
Przeczytana: 2007 rok

Autor (zm. w 2015 r.) to postać znana w krajach hiszpańskojęzycznych, lewicowy intelektualista (w Ameryce Łacińskiej jest ich chyba więcej niż gdziekolwiek indziej), pisarz i publicysta, autor wielu publikacji o tematyce historycznej, ekonomicznej i społecznej. Książka "Otwarte żyły" omawia historię, głównie gospodarczą, Ameryki Łacińskiej od czasów hiszpańskiego i portugalskiego podboju aż po lata 70-te XX w. (książkę wydano po raz pierwszy w 1971 r.). Daje wgląd w przyczyny i skutki zacofania regionu, zwracając uwagę na uwarunkowania zewnętrzne (politykę gospodarczą państw kolonialnych - Hiszpanii i Portugalii, a potem neokolonialnych - głównie Wielkiej Brytanii i USA), ale też na przyczyny wewnętrzne (korupcję, warcholstwo elit, deficyt tradycji demokratycznych i wolnościowych, nagminne uciekanie się do politycznej przemocy). W moim odczuciu Galeano zbytnio skupia się na zewnętrznych źródłach latynoskiego zacofania, a zbyt łatwo przechodzi do porządku nad winami samych...

moscoviada | 2017-07-31
Przeczytana: 01 sierpnia 2017