Mitologie Andrzeja Sapkowskiego

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Anatomia fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdański Klub Fantastyki
7 (13 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-931206-4-2
mitologia, sapkowski, fantastyka,
Michał

Mimo że od publikacji ostatniego tomu wiedźmińskiej sagi Sapkowskiego minęło już dwanaście lat, jej popularność nie maleje. Opowieści te zdobywają nowe rynki czytelnicze, a sam Geralt został bohaterem świetnie przyjętej w Polsce i zagranicą dwuczęściowej (na razie) gry komputerowej. XXXXKsiążka Elżbiety Żukowskiej Mitologie Andrzeja Sapkowskiego nie roztrząsa jednak kwestii niesłabnącego...

XXXXKsiążka Elżbiety Żukowskiej Mitologie Andrzeja Sapkowskiego nie roztrząsa jednak kwestii niesłabnącego zainteresowania historią płatnego zabójcy potworów, a skupia się na śledzeniu mitologicznych tropów w wiedźmińskich opowieściach autora Ostatniego życzenia. Badaczkę interesuje to, jak twórca traktuje mity oraz co tak naprawdę po jego zabiegach zostaje z nich na kartach sagi. Nie ulega bowiem wątpliwości, że Sapkowski, czerpiąc z mitologicznych źródeł pełnymi garściami, nie zawsze odnosi się do nich z szacunkiem, a czasami wręcz je falsyfikuje. Autorka cierpliwie śledzi te wszystkie zabiegi i konfrontuje je z mityczną ortodoksją. Można odczytać jej esej jako katalog wykroczeń Sapkowskiego przeciw mitologiom, ale można także znaleźć w nim inspirację do ponownego odczytania perypetii Geralta, Ciri i Yennefer.

źródło opisu: http://www.gkf.org.pl/?str=266

źródło okładki: http://www.gkf.org.pl/?str=266

yano20 | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Temat naprawdę interesujący (od bardzo dawna interesowały mnie różne mitologie), ale niestety książka została napisana w dość nieprzystępny sposób (a przynajmniej takie jest moje odczucie). Zapewne problem w tym, że to nie tyle typowa książka przeznaczona dla zwykłego czytelnika, co praca naukowa nawiązująca do twórczości Sapkowskiego. Niestety mimo ciekawego tematu "książka" ta zupełnie nie przypadła mi do gustu.

Praca magisterska poszukująca archetypów i dość szczegółowo omawiająca i komentująca odniesienia do mitologii słowiańskiej, celtyckiej i germańskiej, a także do legend arturiańskich zawarte w prozie Sapkowskiego. Przystępnie napisana, a jednocześnie rzeczowa, choć niektóre wnioski są moim zdaniem wyciągnięte na wyrost. Pozycja warta choćby przejrzenia przez pasjonatów mitologii ze względu na bogatą literaturę przedmiotową i bardzo wiele do niej odniesień.

kblaszke | 2012-01-31

Nie mój temat - zasugerowałem się autorem

Henry | 2017-06-10
olsonxD | 2016-03-15