Współczesne Włochy. Państwo i społeczeństwo

Wydawnictwo: Aspra - Jr
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7545-133-7

fragment ze wstępu Książka, którą przekazujemy w ręce Czytelników, jest próbą refleksji o politologicznym charakterze, nad problemami włoskiej państwowości, obliczami demokracji, przenikaniem się świata polityki i kultury, rolą organizacji przestępczych w państwie i społeczeństwie. Wydawnictwo to nie ma ambicji odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące współczesnych Włoch - jest raczej pewnym...

fragment ze wstępu

Książka, którą przekazujemy w ręce Czytelników, jest próbą refleksji o politologicznym charakterze, nad problemami włoskiej państwowości, obliczami demokracji, przenikaniem się świata polityki i kultury, rolą organizacji przestępczych w państwie i społeczeństwie. Wydawnictwo to nie ma ambicji odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące współczesnych Włoch - jest raczej pewnym kalejdoskopem powstałym z zainteresowań autorów i próbą ukazania, naszym zdaniem, fundamentalnych kwestii dla włoskiego życia politycznego.
Dodać należy, że inspiracją dla tej książki stały się wykłady, które prowadziłem w Katedrze Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowanie nimi dało mi pewność, że warto przedstawić efekty naszych akademickich refleksji, nieco większej rzeszy odbiorców.

źródło opisu: ASPRA-JR, 2009

źródło okładki: http://www.aspra.pl/Obrazki/katalog/ksiazka226b.jpg

| 2011-09-09
Przeczytana: 09 września 2011

"Współczesne Włochy" są niepozorną zieloną książeczką, którą w pierwszym momencie nie bierze się całkiem na poważnie. A niesłusznie, bo zawiera esencję informacji, które trzeba poznać by lepiej zrozumieć scenę polityczną współczesnego państwa Włoskiego. Jest tutaj miejsce na Berlusconiego, Cosa Nostrę, najważniejsze partie i organizacje przestępcze oraz porównanie systemów ustrojowych Polski i Włoch. Najprawdopodobniej to wydawnictwo nic nie wniesie do wiedzy eksperta z tej dziedziny, jednak dla zwykłego zjadacza chleba jest nieocenione. Szczególnie, że czyta się je jak dobry kryminał. Z tym jednym mankamentem, że ... to czysta prawda! Gorąco polecam wszystkim zakochanym w słonecznej Italii i nie mogącym, tak jak autor tej krótkiej opinii, zrozumieć działania włoskiej sceny politycznej.

Kasia | 2012-09-14
pawel | 2018-03-14