Przygody Sherlocka Holmesa 1

Cykl: Sherlock Holmes (tom 5)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
1 000
1 467
The Adventures of Sherlock Holmes
Sherlock Holmes, detektyw
Madame_Mozart

Zbiór opowiadań Conan Doyla o najsłynniejszym londyńskim detektywie. Książka zawiera:
- Pięć pestek pomarańczy
- Błękitny karbunkuł
- Dziedzice z Reigate

źródło opisu: Iskry, 1977

źródło okładki: zdjęcie autorskie

nadzieja1925 | 2015-08-20
Na półkach: Wyjątkowa półka!
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sherlocka Holmesa i jego przyjaciela Doktora Watsona chyba każdy zna, prawda? Tym razem w formie dwunastu opowiadań, zmierzymy się ze sprawami intrygującymi, które z pozoru wydają się bez rozwiązania... ale od czego jest wielki detektyw?
„Jest pan jakby chirurgiem, który zanim postawi diagnozę, musi poznać wszystkie objawy choroby.”

A ile ty byłbyś w stanie powiedzieć o osobie na podstawie kapelusza? Czy ciebie również irytują osoby, które tylko patrzą, a nie rozumieją? Jak łatwo dowiedzieć się wszystkiego, czego chcesz?
„To właśnie, co wydawało się niewątpliwie czarne, staje się białe i prowadzi do prawdy.”
W tej książce spotykamy się ze studentami, z wielkimi kobietami, monarchią i... w sumie z ludźmi. A z ludźmi zawsze jest ciekawie. Szczególnie w świecie intryg, morderstw i skandali. Dwanaście niezapomnianych opowiadań!!! Musisz to przeczytać!

Bardzo przyjemnie się czytało, do Holmesa jeszcze nie raz wrócę, toż to klasyka kryminału! Polecam!

Kalissa | 2014-08-03
Na półkach: Detektywi i Policjanci

"Całe moje życie stanowi jeden wielki wysiłek, aby uciec przed banałem egzystencji." - z opowiadania pt. "Liga Rudzielców"

Zaczyna się od "Skandalu w Bohamii". Opowiadanie to bardzo lubię, bo wprowadza sprytną i czarującą postać Irene Adler. I przyjemnie było przeczytać – że tak zadufany w sobie Sherlock – ze zdumieniem odkrył, że został „wyrolowany”:)

Opowiadania opisują przygody Watsona i Sherlocka – już po małżeństwie Watsona. I uśmiechałam się – kiedy Watson usprawiedliwiał sam siebie lub kiedy usprawiedliwiał się przed żoną – że pójdzie zobaczyć się z Holmesem:) Bardzo ładnie obrazuje to – jak tęsknił za prowadzeniem spraw detektywistycznych i za tym dreszczykiem emocji – kiedy wspólnie z Holmesem ścigali zbrodniarzy.

W opowiadaniach – wyraźnie widać także, jak bardzo Sherlock lubił Watsona i że zwyczajnie za nim tęsknił – zawsze tak fajnie go namawiał, aby został czy przyjechał i przyjrzał się sprawie, chociaż samodzielnie także potrafiłby rozwiązać zagadkę! I lubię ich...

Na półkach: 2013 rok
Przeczytana: 01 czerwca 2013

To moje pierwsze spotkanie z Sherlockiem Holmesem i jestem przy tym zachwycona! Wyjątkowa osobowość głównej postaci mnie zaintrygowała!
Gorąco polecam, warto poświęcić cenny czas na tę lekturę.

Wkp | 2017-01-09
Na półkach: Współpraca

SHERLOCKOWE OPOWIEŚCI

Do Sherlocka Holmesa mam olbrzymi sentyment. Pamiętam jak w dzieciństwie poznawałem na łamach „Kaczora Donalda” opowiadania detektywistyczne z tą postacią i nigdy nie zapomnę, jak jedno z nich czytałem pewnego zimowego dnia w blasku płonącego ognia. W głowie wprawdzie nie zachowało się o czym traktował tekst, jednak samo wspomnienie niezwykłego klimatu tamtej chwili wciąż pozostaje żywe. Zresztą przygody Holmesa w mniejszym bądź większym stopniu towarzyszyły mi przez całe dotychczasowe życie, silniej w ostatnich latach głównie za sprawą genialnego serialu telewizji BBC. Dlatego sięgnięcie po wersję audio było jedynie kwestią czasu i oto wreszcie nadarzyła się ku temu okazja, a ja z radością mogę powiedzieć – było warto.

Sherlock Holmes, uzależniony od narkotyków geniusz detektyw, który potrafi rozwiązać każdą zagadkę. Zbrodnia nie ma przed nim tajemnic, a poza uzależnieniem nic nie zaćmiewa umysłu – także miłość. Jego partnerem i zarazem człowiekiem...

ZARAZA | 2015-02-12
Na półkach: Sherlock Holmes
Przeczytana: 2013 rok

Moja pierwsza styczność z Sherlockiem Holmesem. Kiedyś może jeszcze sięgnę po jakieś utwory pisarza z tym bohaterem, chociaż jakoś specjalnie mnie nie wciągnie, bo pan Holmes nie zrobił na mnie piorunującego wrażenia. To wydanie zawiera pięć opowiadań, książka jest cienka, utwory ciekawe, chociaż czytało się je nico mozolnie. Jeśli ktoś oczekuje, że ta lektura będzie pełna przygód i akcji to się myśli. Jest tu raczej mnóstwo opisów pracy detektywa, jego spostrzegawczości, dbałości o szczegóły i niezwykłego zmysłu dedukcji. Dodam, genialnych opisów :)

PijanaPoMalinach | 2016-10-12
Na półkach: ==== 2016 ====
Przeczytana: 09 października 2016

Myślę, że nie muszę nikomu przedstawiać Sherlocka Holmesa ani jego wiernego przyjaciela i kompana doktora Watsona. Jest to para charakterystyczna, niewątpliwie dopełniają się nawzajem. Można się z nimi świetnie bawić a ich dialogi bywają barwne. Sama już nie wiem, którego z tych panów lubię bardziej. Myślę jednak, że bez tego pierwszego nie było by drugiego i na odwrót. Główni bohaterowie są świetnie wykreowani. Zdolności Holmesa są po prostu wszelakie a drogą dedukcji jest w stanie rozwiązać, każdą zagadkę. Czytając możemy sami zmierzyć się z zagadkami, wcielić się w detektywa i wydedukować rozwiązanie.
Lektura książki pozwala przeżyć siedem niezwykłych przygód z udziałem tego słynnego angielskiego detektywa z Baker Street. Każda z historii jest inna, ale wszystkie łączy jedno – są ciekawe, posiadają wartką akcję, barwnych bohaterów i interesujące zagadki do rozwiązania. Polecam każdemu kto uwielbia postać Sherlocka i kryminalne zagadki niepozbawione klasy i smaku.

Angelika Lachór | 2014-08-23
Na półkach: 100 książek BBC
Przeczytana: 13 sierpnia 2014
Kacper | 2016-02-26
Na półkach: 2016
Przeczytana: 25 lutego 2016

W żadnym wypadku nie dziwi Mnie fakt, iż Sherlock Holmes, jest postacią kultową i znaną na całym świecie. Moim zdaniem jest jedną z najlepszych postaci książkowych, jakie kiedykolwiek wykreowano, wyrafinowany, przebiegły, inteligentny, a także zabawny.
I choć od wydania pierwszych powieści, opowiadań z Sherlockiem minęło już ponad 100 lat, jego sława nie przemija, powiem więcej będzie trwać jeszcze bardzo długo.

Beatriz_Aguilar | 2013-11-18
Na półkach: Otrzymane :)
Przeczytana: 07 listopada 2013

Uwielbiam Sherlocka Holmesa wykreowanego przez Roberta Downey Juniora w filmowych adaptacjach Guya Ritche, uwielbiam serialowego Sherlocka, w którego wcielił się Benedict Cumberbatch, powinnam zatem uwielbiać także pierwowzór Sherlocka stworzony przez A. Conana Doyle'a, bo przecież gdyby nie postać literacka, nie powstałyby wspomniane przeze mnie postacie filmowe.
Po lekturze "Przygód..." przyznaję, że książkowy Sherlock również bardzo przypadł mi do gustu. Co więcej! Z marszu awansował do grona moich ulubionych bohaterów literackich!
Nie zamierzam powielać opinii innych czytelników, z którymi w zdecydowanej większości się zgadzam. Dodam tylko jedno: klasyka literatury po raz kolejny obroniła się sama!

Sensej | 2017-05-05
Na półkach: Ulubione

„Przygody Sherlocka Holmesa” Arhura Conana Doyle’a to książka, która powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika opowieści z dreszczykiem. Wydana została przez Wydawnictwo Skrzat w oprawie twardej z ilustracjami autorstwa Surena Vardaniana.

Sherlock Holmes jest postacią wyjątkową i niepowtarzalną. To genialny detektyw. Odznacza się doskonałym umysłem. Przez wielu uważany jest za wirtuoza analitycznego rozumowania. Potrafi dostrzec każdy najdrobniejszy szczegół, a dzięki umiejętności dedukcji łączyć z pozoru niepowiązane ze sobą fakty w jedną logiczną całość. Ma swoje własne, unikalne sposoby prowadzenia śledztwa, które nie zawsze idą w zgodzie z literą prawa. Nie ma zagadki czy zbrodni, której by nie rozwiązał. I mimo tego, że ma awersję do rozgłosu i często odsuwa się w cień pozwalając innym osobom zebrać laury za rozwikłanie danej sprawy, jego nazwisko budzi respekt i postrach wśród całego społeczeństwa.

Lektura książki pozwala przeżyć siedem niezwykłych przygód z udziałem...