rozwińzwiń

Rozwiązła

Okładka książki Rozwiązła Jarosław Kamiński
Okładka książki Rozwiązła
Jarosław Kamiński Wydawnictwo: W.A.B. Seria: ...archipelagi... literatura piękna
544 str. 9 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
...archipelagi...
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2012-01-18
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-18
Liczba stron:
544
Czas czytania
9 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7747-576-8
Tagi:
kobieta miłość esej anegdota
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Tajemnice Rozwiązłej



5771 668 445

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
171 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
37
17

Na półkach:

ta książka powinna zawierać maksymalnie 150 stron. rozciągnięta aż do obrzydzenia i być może w tym rozwiązła.

ta książka powinna zawierać maksymalnie 150 stron. rozciągnięta aż do obrzydzenia i być może w tym rozwiązła.

Pokaż mimo to

avatar
2442
82

Na półkach: , ,

Dawno mnie już tak nie wciągnęła żadna książka.

Tytuł jest mylący, książka nie jest wcale o rozwiązłej kobiecie, czy kontrowersjach erotycznych. Choć na początku można odnieść takie wrażenie. Starsza kobieta po przejściach jest w związku z o połowę młodym, biseksualnym studentem ASP i właśnie poznaje jego rodzinę. Im dalej jednak w las lektury, tym więcej drzew faktów, zawiłości i odkrywanych stopniowo tajemnic.

Pomimo specyficznej konstrukcji (trochę przypomina mi pod tym względem "Życie miłosne" Zeruyi Shalev.) książkę tę czyta jednym tchem niemalże.

Autor zabiera czytelnika z Warszawy na Mazury, a także na Podlasie, odkrywa małe, zapyziałe miasteczka, w których główna bohaterka szuka swoich korzeni i tożsamości.

Tytułowa Rozwiązła to nazwa miejscowości, poniemieckiej wioski na Mazurach, której nazwa została przetłumaczona na polski. Nie można się jednak oprzeć, że nazwa jest jakąś alegorią minionych wydarzeń (dziadek głównego bohatera miał tam daczę, do której przez ostatnie pół wieku sprowadzał kochanki, tam też prowadzą główną bohaterkę ślady do odkrycia swojej przeszłości, pochodzenia, życia matki).

Zakończenie jest nieoczywiste i zaskakujące.

Dawno mnie już tak nie wciągnęła żadna książka.

Tytuł jest mylący, książka nie jest wcale o rozwiązłej kobiecie, czy kontrowersjach erotycznych. Choć na początku można odnieść takie wrażenie. Starsza kobieta po przejściach jest w związku z o połowę młodym, biseksualnym studentem ASP i właśnie poznaje jego rodzinę. Im dalej jednak w las lektury, tym więcej drzew faktów,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1161
1137

Na półkach:

Brzydkim żartem Autora i Wydawcy były okładka i tytuł tej powieści, sugerujące czytelnikowi/czytelniczce, że ma do czynienia z historią rozpustnicy. To chyba skrajny przypadek tak połączonej głupoty, która nie wiadomo ilu ludzi zniechęciła do tej poważnej, wręcz psychologicznej, niełatwej dla przeciętnego odbiorcy opowieści, opisującej ważne, do dziś "nieprzepracowane" traumy z przeszłości, zastarzałe (czyżby?) resentymenty i nienawiści.... Bardzo dobra literatura, choć dla mnie lekko zbyt rozwlekła (zwłaszcza w wątku współczesnym).

"Tylko Lola" tego samego Autora porusza jeszcze bardziej....

Brzydkim żartem Autora i Wydawcy były okładka i tytuł tej powieści, sugerujące czytelnikowi/czytelniczce, że ma do czynienia z historią rozpustnicy. To chyba skrajny przypadek tak połączonej głupoty, która nie wiadomo ilu ludzi zniechęciła do tej poważnej, wręcz psychologicznej, niełatwej dla przeciętnego odbiorcy opowieści, opisującej ważne, do dziś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1116
667

Na półkach:

Wyborna powieść dziejąca się w XXI wieku w Polsce, w naszej aktualnej epoce ukazująca nas, Polaków w swym codziennym życiu, w sposobie doświadczania świata. Jak ją określić? Psychologiczno - obyczajowa? Niewątpliwie tak, ale też historyczno – rozliczeniowa, okraszona bogatymi dygresjami filozoficznymi. To chyba najważniejsze elementy składające się na wielowarstwowe dzieło Jarosława Kamińskiego.

W powieści jest kilka powiązanych ze sobą wątków, jednakże najważniejsza jest i najwięcej miejsca zajmuje historia Zofii. Jej osobowość i osobiste traumatyczne przeżycia, determinacja w poszukiwaniu prawdy o swych korzeniach zjednuje czytelnika. Na początku widzimy ją w związku z młodszym o 18 lat studentem ASP Adamem. Wplątuje się w to rodzina młodego malarza, znaczącą postacią w powieści okazuje się zwłaszcza jego dziadek ze strony matki. Odkryjemy bowiem, że wszystko ma swoje początki w PRL - u i to jest przyczynek do tego, by dostrzec jaką ranę pozostawił w nas ten czterdziestoletni okres w historii naszego kraju, jak ciągle musimy wracać do Rzeczypospolitej dwa i pół. Kiedy pojawia się problem żydowski i marzec 68, powieść zyskuje aspekt właśnie rozliczeniowy. Niestety, na najnowszej historii Polski są takie plamy.

Dla wszystkich, którzy zasugerują się tytułem książki: otóż w żadnym wypadku nie jest to powieść erotyczna. Jakkolwiek mamy tu kilka drobnych pikantnych scen, to mają one raczej podrzędne znaczenie. Rozwiązła to także nazwa miejscowości, która odgrywa w powieści znaczną rolę, choć można ten tytuł kojarzyć z główną bohaterką; zapewne ta dwuznaczność jest świadomie poczyniona przez autora.

Mnie osobiście urzekła specyficzna forma zapisu i narracji, w większości prowadzonej w czasie teraźniejszym. Sprawia to, że czytelnik staje się jakby uczestnikiem wydarzeń, ogląda je w trakcie dziania się. Autor stosuje długie, wielokrotnie złożone zdania, ale z drugiej strony powieść podzielona jest na krótkie cząstki, co znacznie ułatwia lekturę. Na uwagę zasługuje również dojrzały barwny i pełen metafor język.

Reasumując, w powieści Kamińskiego czytelnik otrzymuje dzieło wybitne, warte tego, by poświęcić mu parę wieczorów. To książka, w której dzień dzisiejszy splata się z wczorajszym, mówiąca o tym, ze warto poszukiwać siebie i brać pełną odpowiedzialność za swoje losy.

Wyborna powieść dziejąca się w XXI wieku w Polsce, w naszej aktualnej epoce ukazująca nas, Polaków w swym codziennym życiu, w sposobie doświadczania świata. Jak ją określić? Psychologiczno - obyczajowa? Niewątpliwie tak, ale też historyczno – rozliczeniowa, okraszona bogatymi dygresjami filozoficznymi. To chyba najważniejsze elementy składające się na wielowarstwowe dzieło...

więcej Pokaż mimo to

avatar
183
43

Na półkach: , , ,

Miałem ochotę na polską literaturę, historię, która mogła wydarzyć się za rogiem. Ta książka spełniła moje oczekiwania.

Miałem ochotę na polską literaturę, historię, która mogła wydarzyć się za rogiem. Ta książka spełniła moje oczekiwania.

Pokaż mimo to

avatar
1675
656

Na półkach:

Książka "nierówna", fragmenty naprawdę dobre, zbudowana akcja, próba zgłębienia tajemnicy swoich korzeni i wieczny problem książek Kamińskiego czyli "żydowskość" w nas. Kilka fragmentów przegadanych obniża jak dla mnie wartość tej prozy. Opowieść Czerskiego i przystawiony jakby z boku wątek Ludkina. Rozumiem intencje autora, próbę zrozumienia ludzkiej natury i dziedzictwa genów znanych i nieznanych ale bez Ludkina i rozwleklych wynurzeń Czerskiego byłoby lepiej.

Książka "nierówna", fragmenty naprawdę dobre, zbudowana akcja, próba zgłębienia tajemnicy swoich korzeni i wieczny problem książek Kamińskiego czyli "żydowskość" w nas. Kilka fragmentów przegadanych obniża jak dla mnie wartość tej prozy. Opowieść Czerskiego i przystawiony jakby z boku wątek Ludkina. Rozumiem intencje autora, próbę zrozumienia ludzkiej natury i dziedzictwa...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2532
1967

Na półkach:

Tytuł i okładka mogą przyciągać licznych czytelników, którzy są spragnieni erotycznych opisów tytułowej Rozwiązłej. No cóż, większość tych, których zaintrygowała okładka odpadnie po kilku pierwszych stronach. A ci co zostaną, dostaną potężną dawkę wspaniałej literatury. Ale będąc uczciwą dodam, że bardzo specyficznej, trudnej i wymagającej.
Brak tu dialogów, narracja toczy się głównie w głowach bohaterów i są to głównie rozważania psychologiczno-filozoficzno-egzystencjalne. Taki styl i typ trzeba lubić. Trzeba też oddać tej książce całą uwagę i skupienie. W zamian jednak dostajemy literaturę najwyższych lotów. Piękną, inteligentną i poruszającą.

Tytuł i okładka mogą przyciągać licznych czytelników, którzy są spragnieni erotycznych opisów tytułowej Rozwiązłej. No cóż, większość tych, których zaintrygowała okładka odpadnie po kilku pierwszych stronach. A ci co zostaną, dostaną potężną dawkę wspaniałej literatury. Ale będąc uczciwą dodam, że bardzo specyficznej, trudnej i wymagającej.
Brak tu dialogów, narracja toczy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

Zacznijmy od rozczarowania czytelników, którym tytuł i erotyczna okładka sugeruje treść "lekką łatwą i przyjemną" o seksie, żeby nie powiedzieć pornografii, a otrzymują ciężką opowieść psychologiczno-historyczno-filozoficzną.

Książkę Jarosława Kamińskiego (ur1968) wychwala Jarosław Czechowicz (ur.1978 ) na:
http://krytycznymokiem.blogspot.com/2012/01/rozwiaza-jarosaw-kaminski.html

Na LC, jak na tak w y b i t n e dzieło, po 6 latach od wydania, wynik nader słaby 6,25 (125 ocen i 28 opinii),a przyczynę upatruję, w nużącej poniekąd formie (brak dialogów) oraz w licznych dywagacjach filozoficznych. Do formy bez dialogów czytelnik jest nieprzyzwyczajony (trudne pierwsze sto stron),akcję można by skrócić do paru stron, a reszta to narastająca świadomość bohaterki, ciąg konfrontacji, o których trafnie pisze Czechowicz oraz wspaniałe rozważania filozoficzne, w tym o „samobójstwie Boga”.

W chwili publikacji autor ma 44 lata, a jego debiutancka książka skupia się wokół przyczyn i skutków wydarzeń marca 1968, paradoksalnie daty urodzenia autora. Jako uczestnik tych wydarzeń, wyrażam uznanie dla rzetelnego i obiektywnego przedstawienia faktów i atmosfery tamtych dni.

Nim przejdę do dalszego wychwalania autora i poważnej tematyce, wspominam o wpadce, która naruszyła moje poczucie smaku (s.99):

„...Zofia klęka na podłogę i szepce podniecona, wysikaj się na mnie, tutaj, teraz, dziwi się Adam, tak, teraz, wysikaj się, młody, spocony i zdyszany, ujmuje penisa w dłoń, napina mięśnie brzucha, krótka struga moczu oblewa sutki Zofii, spływa po żebrach na uda,......”

Stary jestem, to może to jest nadmiernym zrzędzeniem, szczęśliwie Kamiński rekompensuje mnie to niezadowolenie, ukrytą ironią, parę stron dalej (s.123):

„......miłość i odpowiedzialność, jak powiedziałby Karol Wojtyła, którego w przypływie ogólnonarodowego szału uwielbienia usiłowała wtedy czytać, lecz szybko się rozczarowała do lektury....”

Ja też, bo tylko tytuł - „Miłość i odpowiedzialność” - genialny, a reszta.... I za to już Kamińskiego lubię!! A jeszcze piękne pytanie (s.134):

„....a kto to ten Brzozowski....”

To pytanie potwierdza tezę, że nie jest to książka „dla każdego”. I jeszcze jedna uwaga: po przebrnięciu pierwszych 100 stron, książka staje się pasjonująca i nie można oderwać się od niej do ostatniej strony. W celu scharakteryzowaniu wymagań wobec czytelnika przytaczam jedno zdanie (s.338):

„..pożegnała się żartem na temat różnicy między kantowskim rozumem czystym a spinozjańskim rozumem zdrowym. Czysty nie plami się żadnymi wątpliwościami; zdrowy nie choruje na dogmatyczną ślepotę....”

I jeszcze porównanie Spinozy z Brzozowskim (s.376):
„...Oto odwrotny kierunek drogi niż Spinozy, ten zaczyna od oficjalnej duchowości żydowskiej, a kończy rolą dyżurnego odszczepieńca judaizmu, rolą takiego postmodernisty siedemnastego wieku; Brzozowski z krytyka instytucji Kościoła zamienia się w jego apologetę, staje po jego stronie, wręcz uświęca. Polskie demony jeszcze raz wygrały z duchem krytycznym...”

Jeden z głównych bohaterów potępiony jest przez media, jak i rodzinę, za domniemaną współpracę z bezpieką. Autor przekonująco pokazuje, że kto tego nie przeżył, nie zrozumie, tym bardziej, że „szufladkujące” schematem „białe-czarne” lustracje i IPN wypaczyły prawdę.

Polecam jeszcze raz wskazaną recenzję Czechowicza, jego zachwyty kupuję, natomiast lekturę jej proponuję wyłącznie „doświadczonym” czytelnikom. Czechowicz kończy swoją recenzję tak:

„....Proza Kamińskiego zaskoczy niejednego, zaś sam autor wymiesza w jednym tyglu wiele różnych pojęć, każąc nam na nowo je definiować i zrozumieć, czyją historię tak naprawdę opisuje. Mocna, przekonująca i pogłębiona psychologicznie „Rozwiązła” to opowieść, która każe uwierzyć, że w polskiej literaturze współczesnej słowo „debiut” może jeszcze brzmieć dumnie...."

Na koniec jeszcze przypomniane przez autora zadanie logiczne (a właściwie paradoks) (s.171):
„......czy Bóg potrafi stworzyć kamień, którego nie potrafiłby podnieść, w obu przypadkach okazałby niemoc, czyli zaprzeczył przymiotowi należącemu do jego istoty, wszechmocy...”

Udany debiut, zasłużone co najmniej 8/10

Zacznijmy od rozczarowania czytelników, którym tytuł i erotyczna okładka sugeruje treść "lekką łatwą i przyjemną" o seksie, żeby nie powiedzieć pornografii, a otrzymują ciężką opowieść psychologiczno-historyczno-filozoficzną.

Książkę Jarosława Kamińskiego (ur1968) wychwala Jarosław Czechowicz (ur.1978 ) ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2082
186

Na półkach: , ,

Nie dajcie się zwieść tytułowi i okładce :) Kawał dobrej literatury, choć nieco bardziej wymagającej.

Nie dajcie się zwieść tytułowi i okładce :) Kawał dobrej literatury, choć nieco bardziej wymagającej.

Pokaż mimo to

avatar
39
39

Na półkach:

Rozwlekła ............. ale bardzo dobra

Rozwlekła ............. ale bardzo dobra

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    333
  • Przeczytane
    224
  • Posiadam
    45
  • Teraz czytam
    11
  • Ulubione
    6
  • 2012
    5
  • 2013
    4
  • 2018
    3
  • Polska
    3
  • Mam
    3

Cytaty

Więcej
Jarosław Kamiński Rozwiązła Zobacz więcej
Jarosław Kamiński Rozwiązła Zobacz więcej
Jarosław Kamiński Rozwiązła Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także