Rozwiązła

Darmowe dodatki Edytuj książkę
978-83-7747-576-8
kobieta, miłość, esej, anegdota
Ag2S

Dobiegająca czterdziestki Zofia Rogala, pracująca w filmie i reklamie wizażystka, atrakcyjna kobieta „po przejściach", nawiązuje romans z młodszym o siedemnaście lat Adamem Czerskim, studentem warszawskiej ASP. Decydują się zamieszkać razem, jednak Adam ukrywa swój związek przed rodziną. Zofia nie musi niczego ukrywać - wychowała się w domu dziecka, nigdy też nie zgłębiała tajemnicy własnej tożsamości.
Nadchodzi jednak moment ujawnienia się - Adam jedzie z Zofią do mazurskiej wsi Rozwiązła, by tam, na rodzinnej daczy, przedstawić narzeczoną rodzicom i dziadkowi, Edwardowi Czerskiemu, niegdyś wpływowemu intelektualiście. Przy obiedzie dochodzi do awantury. Widać, że rodzina Czerskich pulsuje od tajemnic i skrywanych krzywd, których źródło tkwi w głębokim PRL-u. Zofia nie podejrzewa jednak, że to ona stanie się centralną postacią tych prywatnych wojen.
Ambitna, szeroko zakrojona, świetnie napisana proza. Debiut powieściowy Jarosława Kamińskiego to książka, której nie wolno przeoczyć.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2011

źródło okładki: wab.com.pl

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5593

Tajemnice Rozwiązłej

Powieść Kamińskiego pt. „Rozwiązła” to najnowsza pozycja ze znakomitego cyklu „Archipelagi” Wydawnictwa W. A. B., Książka jest napisana świetnie.. Zżyłam się z główną bohaterką, polubiłam ją i bardzo doceniłam jako współczesną postać Polki.

Zofia jest kobietą inteligentną i dojrzałą – dobiega czterdziestki, ale duszę ma o wiele młodszą. Z zawodu zajmuje się profesjonalnym makijażem, pracuje jako wizażystka przy kręceniu filmów, reklam i teledysków. Jest dobrym i cenionym fachowcem, którego docenia środowisko artystyczne. A prywatnie jest kobietą zakochaną w Adamie. Nie budziłoby to kontrowersji, gdyby nie fakt, iż Adam jest biseksualny, a z partnerką dzieli go różnica 18 lat. Zdolny, choć kapryśny student ASP, malarz o niezwykle wrażliwej duszy i trudnym charakterze idealnym partnerem nie jest. Ich związek jest dość burzliwy, pełen namiętności i zauroczenia seksem, ale i sporej dawki emocji oraz kłótni. Rodzina Adama po poznaniu jego partnerki nie jest zachwycona kobietą, która na dobrą sprawę mogłaby być jego matką. Zofia nie przypada do gustu ani jego rodzicom, ani dziadkowi.
Mimo to para chce być nadal razem. Nagle na światło dzienne wychodzą tajemnice z przeszłości rodziny Zofii, które rzucają cień również na jej życie uczuciowe.

Wiele wątków łączy się ze sobą w misterną nić, tworząc skomplikowaną fabułę pełną niespodziewanych zwrotów i sensacji. Nie jest to proza łatwa. Sposób narracji i styl, jakim napisana jest książka wymusza maksimum skupienia czytelnika i nie pozwala na wyłączenie się z uważnego czytania. Długie zdania z wieloma znakami przestankowymi i brak tradycyjnych dialogów, tworzą niepowtarzalny klimat i atmosferę powieści.

Doskonałe połączenie powieści obyczajowej, historycznej i psychologicznej zasługuje na pochwałę i uznanie. Szalenie też podobało mi się przedstawienie polskiej prowincji – Mazur, krainy pełnej pięknej przyrody i tajemniczych ruin zamków, które kryją niejedną legendę oraz klimatu małej miejscowości z sanktuarium maryjnym i klasztorem zakonnic, które kiedyś opiekowały się matką Zofii. Wizyta bohaterki w tym oryginalnym miejscu to dla mnie najpiękniejsza część książki. A sama historia rodzicielki Zofii niesamowicie mnie porwała.

Postacie bohaterów są odmalowane niezwykle subtelnie i delikatnie, a autor prowadzi swoich Czytelników w najgłębsze zakamarki ich dusz, ukazując je bez ogródek, bez upiększeń.

Jeśli lubicie skomplikowane historie rodzinne, opowieści o miłości, ale nie rodem z lukrowanych romansów, to koniecznie powinniście sięgnąć po książkę Jarosława Kamińskiego. Na pewno nie będziecie się nudzić w trakcie lektury. I czekają Was spore czytelnicze emocje. Polecam!

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Wojciech Gołębiewski | 2018-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Zacznijmy od rozczarowania czytelników, którym tytuł i erotyczna okładka sugeruje treść "lekką łatwą i przyjemną" o seksie, żeby nie powiedzieć pornografii, a otrzymują ciężką opowieść psychologiczno-historyczno-filozoficzną.

Książkę Jarosława Kamińskiego (ur1968) wychwala Jarosław Czechowicz (ur.1978 ) na:

Na LC, jak na tak w y b i t n e dzieło, po 6 latach od wydania, wynik nader słaby 6,25 (125 ocen i 28 opinii), a przyczynę upatruję, w nużącej poniekąd formie (brak dialogów) oraz w licznych dywagacjach filozoficznych. Do formy bez dialogów czytelnik jest nieprzyzwyczajony (trudne pierwsze sto stron), akcję można by skrócić do paru stron, a reszta to narastająca świadomość bohaterki, ciąg konfrontacji, o których trafnie pisze Czechowicz oraz wspaniałe rozważania filozoficzne, w tym o „samobójstwie...

emindflow | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Powieść zaliczona przez recenzentów do tzw. nurtu rozliczeniowego zainteresowała mnie już z chwilą wydania.
Być może gdyby została napisana w inny sposób umiałbym docenić jej walory. Niestety, specyficzny sposób prowadzenia narracji (brak wydzielonych dialogów, które płynnie mieszają się z opisami) skutecznie zniechęcił mnie do lektury. Rzadko zdarza mi się odłożyć książkę nieprzeczytaną do końca, ale nic na siłę.
To moje drugie i ostatnie podejście do tej książki, której nawet nie próbuję oceniać.

kasandra_85 | 2012-01-04
Przeczytana: styczeń 2012

Paulina | 2014-05-21

Mam problem z jednoznaczną oceną tej książki. "Rozwiązła" to debiut powieściowy dramaturga, scenarzysty i publicysty, Jarosława Kamińskiego. To miszmasz z psychologii, historii, filozofii i polityki.
Nie jest to łatwa powieść, ze względu na styl i sposób przedstawienia sytuacji przez autora.
Książka wymaga pełnego skupienia, bo choćby chwilowe rozkojarzenie, wytrąca z rytmu czytania.
Przede wszystkim „Rozwiązła” jest powieścią o trudnych związkach, sile przypadku, a także poszukiwaniu własnej tożsamości i oczyszczającym odkrywaniu prawdy.
Jak już wcześniej wspomniałam, nie jest to łatwa powieść, momentami jest bardzo nierówna i ciężka w czytaniu. Jednak wiele "chwytów", które zastosował pisarz, może spodobać się wielbicielom ambitniejszej czy raczej cięższej literatury. Trzeba mieć po prostu na nią trochę więcej czasu, niż na inne powieści.
Reasumując – na pewno spory kunszt literacki, chociaż drażniący miejscami. Na pewno nie jest to literatura, żeby się zrelaksować i...

szczypiorek5 | 2016-03-14
Przeczytana: 11 marca 2016

Zofia jest 18 lat starsza od Adama , wychowała się w domu dziecka, nie zna swoich rodziców. Dzień w którym poznaje rodziców Adama i jego dziadka zmienia w jej życiu wszystko.Nie będę pisała co, bo myślę,że warto sięgnąć po tę książkę i przeczytać historię ,której korzenie sięgają II wojny światowej i splatają się z historią współczesną naszego kraju. Specyficzna narracja książki może nastręczać pewne problemy czytelnikowi ale myślę ,że warto się wczytać.

magdalena | 2019-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2019

Tytuł i okładka mogą przyciągać licznych czytelników, którzy są spragnieni erotycznych opisów tytułowej Rozwiązłej. No cóż, większość tych, których zaintrygowała okładka odpadnie po kilku pierwszych stronach. A ci co zostaną, dostaną potężną dawkę wspaniałej literatury. Ale będąc uczciwą dodam, że bardzo specyficznej, trudnej i wymagającej.
Brak tu dialogów, narracja toczy się głównie w głowach bohaterów i są to głównie rozważania psychologiczno-filozoficzno-egzystencjalne. Taki styl i typ trzeba lubić. Trzeba też oddać tej książce całą uwagę i skupienie. W zamian jednak dostajemy literaturę najwyższych lotów. Piękną, inteligentną i poruszającą.

Milena | 2012-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2012

wspaniale napisana,w stylu mojej ukochanej Joanny Bator. zaskakujące, że mężczyzna tak pięknie potrafi pokazać kobiece emocje. napisana jednym tchem, przeczytana jednym tchem.Bardzo ciekawa przygoda.

Ines | 2012-05-03
Przeczytana: 01 maja 2012

Staram się nie oceniać książek po okładce. Raz wychodzi mi to lepiej, raz gorzej. Tym razem przesadziłam. Zobaczyłam „Rozwiązłą” Jarosława Kamińskiego, a na okładce urodziwą, roznegliżowaną kobietę. Pomyślałam – to będzie erotyczne czytadło, pełne pikantnych szczegółów o niezbyt wyrafinowanej treści. Błąd. Debiut powieściowy Jarosława Kamińskiego, dramaturga, scenarzysty i publicysty, to proza dojrzała, najeżona psychologią, historią, filozofią i polityką. Dobitna, trudna, ale bardzo udana, ambitna i intrygująca.

Główną bohaterką powieści jest „niemal przejrzewająca już” (blisko czterdziestoletnia) makijażystka, Zofia Rogala, będąca w związku z Adamem Zarębą, młodszym od niej o 18 lat studentem warszawskiej ASP, biseksualistą. Ich uczucie zostaje wystawionye na próbę, gdy oboje jadą do Rozwiązłej, mazurskiej miejscowości, w której rodzina Adama ma daczę. Rodzice chłopaka od początku nie ukrywają swojej dezaprobaty względem przyszłej synowej, przesłuchują ją, zadając kłopotliwe...

Renata | 2019-03-09
Przeczytana: 09 marca 2019

Książka "nierówna", fragmenty naprawdę dobre, zbudowana akcja, próba zgłębienia tajemnicy swoich korzeni i wieczny problem książek Kamińskiego czyli "żydowskość" w nas. Kilka fragmentów przegadanych obniża jak dla mnie wartość tej prozy. Opowieść Czerskiego i przystawiony jakby z boku wątek Ludkina. Rozumiem intencje autora, próbę zrozumienia ludzkiej natury i dziedzictwa genów znanych i nieznanych ale bez Ludkina i rozwleklych wynurzeń Czerskiego byłoby lepiej.

Gardzę przymiotnikami | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Powieść Kamińskiego ma w sobie magię, historia w niej opowiedziana jest na tyle interesująca i wciągająca, że nie mogłam jej nie skończyć pomimo wielu irytujących cech: niepotrzebnie rozwlekłych opisów, co powoduje, że książka w wielu miejscach wydaje się przegadana, a brak narracji i wyraźnych dialogów jest męczący. Poszłam na łatwiznę i wybrałam wersję czytaną, przez co wspomniany brak dialogów w tekscie już tak nie irytował (komputerowe audiobooki, które są dostępne w pewnej aplikacji całkiem niezle sobie radzą).

Bardzo podobał mi się język Kamińskiego, dojrzały i zgrabny, to jak pokazał Zofię, jej psychikę, lęki, jak kocha kobieta. Myślę, że mamy tu doczynienia z jedną z ciekawszych bohaterek w polskiej literaturze współczesnej.