Żądło Śmierci

Wydawnictwo: Czytelnik
Żało smierti
klasyka
Aga

Tom opowiadań "Żądło śmierci" jest studium stanów psychicznych, które prowadzą do dramatów ostatecznych - śmierci i zbrodni. Ta proza oddaje klimat literatury rosyjskiego symbolizmu przełomu XIX/XX wieku, nurtu dociekliwie obserwującego rzeczywistość. Zbiór opowiadań jednego z najwybitniejszych pisarzy symbolizmu rosyjskiego. Opowiadania: 1. Światło i cienie (Swiet i tieni) 2. Robak...

Zbiór opowiadań jednego z najwybitniejszych pisarzy symbolizmu rosyjskiego.

Opowiadania:
1. Światło i cienie (Swiet i tieni)
2. Robak (Czerwiak)
3. Czupurność (Zador)
4. Uśmiech (Ułybka)
5. Biała mama (Biełaja mama)
6. Baranek (Baranczik)
7. Zabawa w chowanego (Priatki)
8. Piękno (Krasota)
9. Żądło śmierci (Żało smierti)
10. Metamorfozy (Priewraszczenija)
11. Maleńki człowiek(Maleńkij czełowiek)
12. Chłopiec wigilijny (Rożdiestwienskij malczik)
13. Policjant konny (Konnyj strażnik)
14. Pierzyna (Pieryna)
15. Błysk głodu (Gołodnyj blesk)
16. W tłumie (W tołpie)
17. Królowa pocałunków (Caryca pocałujew)
18. Rewizja (Obysk)
19. Narzeczona w żałobie (Opieczalennaja niewiesta)

źródło opisu: Czytelnik, 1978

źródło okładki: www.conrada11.pl

EmaxDomina | 2013-09-28
Przeczytana: czerwiec 2006

Zboczeniec. Napisali o nim w przedmowie, że nie przepadał za luźmi. No, to akurat widać. W książce można znaleźć wszystkie przygnębiające tematy- chore dzieci, sadystów, pedofilów – wszystko co może się pojawić w nienormalnej, chorej wyobraźni to właśnie tam się zjawiło. Zbiór opowiadań, których nie da się czytać bez obrzydzenia.

livrer | 2011-10-03
Przeczytana: 03 października 2011

Zaskoczenie zawodem. Polecone przez mój nowoodkryty autorytet w obszarze literatury rosyjskiej (wyniesiony na piedestał dzięki zapoznaniu mnie z fenomenalnym Kysiem Tatiany Tołstoj) „Żądło śmierci” chybiło celu lądując na półce nie-do-czytan(i)a. W jednym opowiadaniu - "Światło i cienie" dało się wyczuć delikatną mgiełkę metaforyczności, swoisty dwugłos interpretacyjny lecz pozostałe … nie tak, nie tak nie to, a jeśli, jeżeli nie to no to o co u diabła tu szło? Ja nie wiem, mnie tu nic nie zastanawia, nie porusza, nie wzrusza, nie szokuje i nie czaruje. Opowiadania jak pocięte, jeszcze dobrze się nie rozwiną, /ciach/, the end data i następne. Więc i ja kończę w ten sposób, z zaskoczenia, /ciach/ i żegnam Panem Sołogubem 3 października 2011 na 132 stronie

Aga | 2011-09-03
Przeczytana: 02 września 2011

Ciekawe opowiadania, czesto zbyt okrutne, jednak realistyczne

Ania Siodmak | 2015-11-08
Dama | 2014-10-04