Opowieść Pielgrzyma. Autobiografia

2007-01-01
2007-01-01
Mieczysław Bednarz SJ
duchowość autobiografia

Specjalnie na Wielki Post postanowiłam przeczytać Opowieść Pielgrzyma, zwłaszcza że już od jakiegoś czasu chciałam zapoznać się z jego życiem.

Lektura jest miejscami ciężka, a przypisy zamieszczone z tyłu trochę psują imersję w historii (osobiście zawsze wolałam przypisy bezpośrednio na stronie, bo po ich przeczytaniu mogłam szybciej wrócić z powrotem do czytania). Niemniej jednak jest to też pewien wgląd nie tylko w historię Jezuitów, lecz także wiek XVI (zwłaszcza stosunek inkwizycji do nauczania Pielgrzyma i jego towarzyszy).

Jako głęboko osobista historia odnalezienia Boga, jest to bardzo interesująca książka, zwłaszcza że święty Ignacy na początku swej drogi musiał mierzyć się z licznymi przeciwnościami, a nawet własnymi skrupułami (rozumianymi jako ciągłe przypominanie sobie grzechów i poddawanie w wątpliwość czy je wymienił podczas spowiedzi; nie chodziło o to, że żałował swoich grzechów, ale o to, że tak się na nich zafiksował, że nie mógł skupić się na niczym innym, np. na budowaniu więzi z Bogiem).

Jednocześnie cieszę się, że przeczytałam tę książkę, bo trochę mi też miejscami dała do myślenia.

Odrealnione jest to co się dzieje w tej książce .

Odrealnione jest to co się dzieje w tej książce .

Autobiografia jednego z największych świętych w historii Kościoła Katolickiego. Sama forma książki nie porywa, ale robi to już opis życia Ignacego Loyoli, którego droga do nieba jest naprawdę intrygująca. Polecam!

Ciekawa książka opisująca historię św. Ignacego Loyoli. Niektórych może trochę razić toporność i faktograficzny charakter książki, jednak dla mnie było to bardzo ciekawe doświadczenie.
Patron rekolekcji zasłynął ze swoich „Ćwiczeń duchowych” po które niewątpliwie sięgnę, podbudowany tym co przeczytałem o tym świętym.

Trudno się czytało.

Trudno się czytało.

Historia niezwykłego człowieka.

Historia niezwykłego człowieka.

Ignacy, prosimy cię, opowiedz nam, jak cię Bóg prowadził?

Ignacy, prosimy cię, opowiedz nam, jak cię Bóg prowadził?

• Duchowość
  • 2017