Barbarzyńca w ogrodzie

Seria: Biblioteka Czytelnika
Wydawnictwo: Czytelnik
8,2 (35 ocen i 7 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
11
8
8
7
8
6
3
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8307026245
liczba stron
284
słowa kluczowe
średniowiecze, sztuka, eseje
język
polski

Czym jest ta książka w moim pojęciu? Zbiorem szkiców. Sprawozdaniem z podróży. Pierwsza podróż realna po miastach muzeach i ruinach. Druga – poprzez książki dotyczące widzianych miejsc. Te dwa widzenia, czy dwie metody, przeplatają się ze sobą. Nie wybrałem łatwiejszej formy – impresyjnego diariusza, gdyz w końcu prowadziłoby to do litanii przymiotników i estetycznej egzaltacji. Sądziłem, że...

Czym jest ta książka w moim pojęciu? Zbiorem szkiców. Sprawozdaniem z podróży.
Pierwsza podróż realna po miastach muzeach i ruinach. Druga – poprzez książki dotyczące widzianych miejsc. Te dwa widzenia, czy dwie metody, przeplatają się ze sobą.
Nie wybrałem łatwiejszej formy – impresyjnego diariusza, gdyz w końcu prowadziłoby to do litanii przymiotników i estetycznej egzaltacji. Sądziłem, że należy przekazać pewien zasób wiadomości o odległych cywilizacjach, a że nie jestem fachowcem, ale amatorem, zrezygnowałem ze wszystkich uroków erudycji: bibliografii, przypisów, indeksów. Zamierzałem bowiem napisać książkę do czytania, a nie do naukowych studiów. W sztuce interesuje mnie ponadczasowa wartość dzieła (wieczność Piera della Francesca), jego techniczna struktura (jak kładziony jest kamień na kamień w gotyckiej katedrze) oraz związek z historią. Ponieważ większość stron poświęcona jest średniowieczu, zdecydowałem się włączyć dwa szkice historyczne: o albigensach i templariuszach, które mówią o zamęcie i wściekłości epoki.

 

źródło opisu: Czytelnik, 1998 (fragment wstępu)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1959)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 324
Gapcio | 2017-08-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Podróż po południowej Europie, na którą zaprasza Herbert, jest niemal tak sentymentalna jak ta, którą odbył swego czasu Laurence Sterne. Obiektem sentymentu są tu jednak minione czasy, a przede wszystkim mistrzowie, których te czasy wydały – i którzy pozostawili po sobie bardzo namacalne dowody swych talentów.
Herbert pasjonuje się przede wszystkim malarstwem i architekturą, a mówi o nich ze znawstwem, do którego nigdy nie zdołam się zbliżyć na rzut beretem. Jest przy tym może odrobinę zbyt autorytatywny, co jednak łatwo mu wybaczyć, bo sądy swe okrasza niekiedy przednią ironią, regularnie zaś uroczymi impresyjkami obyczajowymi.

książek: 1462

"Miasta włoskie różnią się między sobą kolorem. Asyż jest różowy, jeśli to banalne słowo może oddać ton lekko czerwonego piaskowca; Rzym utrwala się w pamięci jak terakota na zielonym tle. Orvieto natomiast jest brązowozłote"
"Barbarzyńca w ogrodzie" jest zbiorem wspaniałych esejów, szkiców, jak sam przyznał twórca "Pana Cogito" sprawozdaniem z podróży.
Kim jest tytułowy barbarzyńca? To człowiek, a raczej ludzie którzy tworzą kulturę. Ona właśnie jest ogrodem. Człowiek jest barbarzyńcą, gdyż sam niszczy to co stworzył.
Tom ten jest pierwszą z trzech części cyklu esejów o sztuce i historii Europy. O naszym dziedzictwie, o spuściźnie przodków. Choćby dlatego warto sięgnąć po tę pozycję. Napisany jest wyszukanym językiem, czułem smak tych słów. Oddają one nie tylko prawdę ale i nastrój. Z drugiej strony kiedy Pan Zbigniew pisze o sztuce, o Orvieto, o Sienie (oba miasta leżą w dzisiejszych Włoszech), jest takim znawcą tematu, tak dokładnie zgłębił średniowiecznych mistrzów, że...

książek: 2734
Koronczarka | 2015-11-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 listopada 2015

Następny zamach dokonany w Paryżu, rzeka coraz bardziej pesymistycznych wiadomości, zdenerwowanie. Boję się, że ekstremizmom islamskim odpowie rodzący się ekstremizm europejski. A to świadectwo upadku mojego ducha, kryzys wiary w człowieka. Musiałam szukać jakiejś odtrutki i miałam nadzieję, że znajdę ją u Herberta, u artysty mówiącego o sztuce. W "Barbarzyńcy w ogrodzie" znalazłam wszystko. I to, czego szukałam - czyli rozważań o pięknie antycznych świątyń, gotyckich katedr i włoskiego malarstwa. I to, co najbardziej lubię w historii - czyli opisu codzienności, detali w eseju o budowie gotyckich katedr. I znalazłam wreszcie to, czego nie chciałam - wnikliwe uwagi na temat wojen religijnych i opis krucjaty przeciwko katarom, historii powstania inkwizycji, krwawych prześladowań templariuszy. Przeczytałam i to w ramach ćwiczenia pokory. Niech przypadkiem mi się nie wydaje, że nasz krąg kulturowy nie znał religijnego barbarzyństwa. I niech to ochroni mnie przed ferowaniem łatwych...

książek: 825
Ambrose | 2013-06-10
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Zbigniew Herbert kojarzony jest w naszym kraju głównie jako poeta. Powszechnym uznaniem, chociaż z bezpośrednią znajomością jest już pewnie znacznie gorzej, cieszą się zbiory "Hermes, pies i gwiazda", czy cykl o Panu Cogito. Niestety styczność z Herbertem najczęściej ogranicza się do murów placówki oświatowej i zapoznania się raptem z kilkoma jego utworami. Tymczasem Zbigniew Herbert to nie tylko wybitny wyznawca i sługa muzy Erato. Nasz polski wieszcz spłodził genialne dramaty (jak choćby "Jaskinię filozofów", którą przeniesioną na teatralne deski możemy podziwiać w Teatrze Nowym w Krakowie z Edwardem Linde-Lubaszenką w roli głównej) oraz równie znakomite eseje. Teksty pisane prozą są pokłosiem podróży, które to Herbert uprawiał namiętnie i zaskakująco często, biorąc pod uwagę, że przyszło mu żyć w komunistycznej Polsce oraz że nie był gorącym zwolennikiem wcielenia idei Marksa oraz Engelsa w życie.

Twórczość Zbigniewa Herberta w ogromnej mierze odwołuje się do przeszłości,...

książek: 1877

Dla kogoś, kto naprawdę interesuje się sztuką, ten zbiór esejów będzie uzupełnieniem dotychczasowej wiedzy odnośnie wielu zabytków i dzieł. Laicy znajdą w 'Barbarzyńcy w ogrodzie' kilka ciekawostek oraz pasję Herberta.
Widać, że autor pana Cogito nie tylko w poezji mógł czuć się swobodnie. Przynajmniej dowiedziałam się, jakie zastosowanie w starożytności miał trójkąt pitagorejski ;-)

książek: 2168
Renax | 2017-09-30
Przeczytana: 29 września 2017

Ten zbiór esejów Zbigniewa Herberta poznaję po raz drugi. Pierwszy raz czytałam pospiesznie, przed egzaminem, ale obiecałam sobie, że przeczytam ponownie.
Po pierwsze Zbigniew Herbert jest nie tylko znakomitym poetą, ale i ciekawym i frapującym opowiadaczem. Jego szkice o sztuce, zjawiskach i budowlach są ciekawe i przedstawione w sposób obrazowy. Ma się wrażenie, że stoimy wraz z nim i podziwiamy dzieło sztuki, że przechadzamy się po sieneńskiej uliczce i pijemy cappuccino wraz z nim, czy podziwiamy grę świateł w katedrze gotyckiej.Obrona templariuszy napisana jest tak, jak najciekawsza powieść historyczna. Zresztą, jest takowa o tej sprawie (trylogia 'Bractwo' Robyn Young).
Zbigniew Herbert opisuje swój sposób zwiedzania miejsc i porównuje to ze zwiedzaniem turystycznym, w grupie z przewodnikiem, gdzie wszystko idzie szybko, bez refleksji, jakby odhaczając kolejne atrakcje i robiąc mnóstwo zdjęć. I mówi o swoim zwiedzaniu. Że siada przed obrazem i podziwia, że wybiera jedno...

książek: 969
verbo | 2011-06-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2011

Najchętniej krzyknąłbym jak ktoś wcześniej: czytajcie! Uważam, jak zapewne wielu, że eseje Herberta należą do obowiązkowych lektur. Niestety jak bardzo uwiera ich nieznajomość, przekona się ten, który jak ja przez lata odkładał je na później. Ta książka to nie tylko niezwykle erudycyjne opowieści o historii i sztuce, to dla mnie przede wszystkim szkoła patrzenia, szkoła wrażliwości i niezwykłego myślenia.

książek: 290
Balcar | 2018-05-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 maja 2018

"Barbarzyńca w ogrodzie" to zbiór kilku opowiadań, w których króluje sztuka i historia. Razem z Herbertem odkrywamy miasta i zabytki Włoch oraz Francji, a dokładniej mówiąc Lascaux, Orvieto, Sienę, Paryż, Senlis czy Arles. Oglądamy freski, zwiedzamy świątynie i gościmy knajpki, w których powoli sączymy wino ze szklanek. Jest też jeden tekst poświęcony budowaniu katedr i jeden poświęcony malarstwu Piera della Francesci. Całość wieńczą dwa szkice poświęcone albigensom i templariuszom.
No cóż, co by tu dużo mówić, dzieło Herberta to uczta literacka. Zwłaszcza, że Herbert w swoich tekstach lubi się odnosić do innych dzieł literackich. Czytanie takich lektur to sama przyjemność, język niebanalny, ale jednocześnie zmysłowy i działający na wyobraźnię. Pod tym względem wyróżniają się dla mnie teksty o katarach i templariuszach. W pierwszym z nich poznajemy historię katarów i razem z nimi przeżywamy oblężenie i tragedię twierdzy Montsegur. Mimo, że z tekstem można polemizować i pod kątem...

książek: 545
Meszuge | 2015-11-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2015

W pewnym sensie przypomina mi ta książka „Asfaltowy saloon” Łysiaka – w obu chodzi o relację… bardzo osobistą relację z podróży. U Łysiaka to podróż przez Amerykę, u Herberta – po Włoszech i Francji.

Pod względem formalnym „Barbarzyńca w ogrodzie” stanowi zbiór dziesięciu szkiców albo esejów, jednak nie jest to przewodnik ani nawet zachęta do odwiedzenia opisywanych miejsc, ale raczej luźne uwagi o sztuce, architekturze, kuchni, historii (w tym wojen religijnych i krucjat).

Trzeba naprawdę wielkiego talentu, by zmieszać obrazy Piera della Francesca z toskańskim winem, albigensami, stylami albo inaczej greckimi porządkami architektonicznymi, omletem z truflami, malowidłami naskalnymi… i nie wywołać u czytelnika znużenia albo wrażenia chaosu.

Wydaje się podczas lektury, że relacja Herberta dotyczy czasów współczesnych, a jednak jego podróż miała miejsce prawie sześćdziesiąt lat temu. Pewnie dlatego zupełnie nie marzy mi się podążenie śladami Herberta, żeby nie skończyło się tak,...

książek: 676
mieszka | 2016-04-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2009

Uwielbiam! Dlatego że kocham sztukę! Dlatego że kocham Włochy! Herbert zrobił mi tak wielką przyjemność pisząc te szkice!
Wrażliwość to pierwszy krok ku zrozumieniu sztuki, drugi to wiedza na jej temat. Albo odwrotnie, bo może czasem wrażliwość wypływa z wiedzy. Jestem zdania, że warsztat jest zawsze ważny, czy to dla malarza, czy pisarza itd.
Jeśli czytam, jak na kogoś działa sztuka, jak widzi kolory, jak kształty, ekspresję, siłę przekazu i opisuje to w takiej formie i stylu - to po prostu to "kupuje". Widzę wtedy to samo, albo potrafię dodać do swoich odczuć i wyobrażeń wymiar odczuć autora. Cieszę się z tego. Dobrze mi z takimi opisami, dobrze mi z takimi książkami.

zobacz kolejne z 1949 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Instytut Książki na Targach Książki w Pekinie

W środę 22 sierpnia rozpoczynają się międzynarodowe targi książki w Pekinie. Beijing International Book Fair to największe azjatyckie targi książki. Co roku swoje książki wystawia tu ponad dwa i pół tysiąca wydawców z 90 krajów świata, a imprezę odwiedza ponad 300 tysięcy czytelników.


więcej
Rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta

27 października posłowie przyjęli uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. 28 lipca 2018 roku minie 20 lat od śmierci poety.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd