Płotki giną pierwsze

Okładka książki Płotki giną pierwsze Aleksandra Marinina
Okładka książki Płotki giną pierwsze
Aleksandra Marinina Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Anastazja Kamieńska (tom 6) Seria: Lato z kryminałem 2011 kryminał, sensacja, thriller
Anastazja Kamieńska (tom 6)
Lato z kryminałem 2011
Шестёрки умирают первыми
W.A.B.
2011-08-31
2011-08-31
Aleksandra Stronka
literatura współczesna literatura rosyjska XX wiek kryminał Anastazja Kamieńska

Kolejny tom o Nastii Kamieńskiej zaliczony. W sumie sprawy są trzy. Jedna to sprawa nieuchwytnego snajpera zabijającego młodych chłopaków. Druga to zabójstwo milicjanta a trzecia to sprawa oficera operacyjnego podejrzanego o korupcję i zabójstwo. Oczywiście zajmuje się nimi Kamieńska.
Historia jest trochę pogmatwana a wszystkie wątki raczej dziwnie się splatają w jeden. Zakończenie nie przypadło mi do gustu. Bohaterowie też jacyś tacy papierowi. Ogólnie takie sobie

Kolejna część przygód major Kamieńskiej. Wciągam się coraz bardziej

Kolejna część przygód major Kamieńskiej. Wciągam się coraz bardziej

Nastia analizuje dane ale trudno się w tym wszystkim połapać, co łączy zabitych. jak dotrzeć do głębszych powiązań w skorumpowanym świecie?

Jedna z ciekawszych części przygód Nastasii Nikołajewny. Bardzo precyzyjnie poprowadzona intryga, rozrysowana dokładnie tak jak podręcznik kazał. I jak zwykle interesujące wycieczki po Moskwie. Miłośnicy carycy Aleksandry będą ukontentowani.

I się skończyło czytanie Marininy po kolei. Ale ta część była równie fajna. To było moje pierwsze zetknięcie się z nowoczesnymi kryminałami.

Znalazłem karton z książkami w piwnicy, a tam kolejne książki które przeczytałem. Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Przyzwoity kryminał. Spokojny, pomimo, że zabójca jest bardzo pracowity i zdeterminowany, a więc co tydzień jest nowa ofiara.
W kryminałach Marininy pojawia się zazwyczaj wiele postaci, zwykłych, a jednocześnie bardzo różnych od siebie. Ich decyzje czy wybory też są różne, więc na tych samych skrzyżowaniach dróg skręcają w różne strony i dochodzą do całkiem innych miejsc. Czasem się zastanawiam do której z postaci jestem podobna -jak bym się faktycznie zachowała w danej sytuacji. Czy jestem taka bezbarwna, ale jednocześnie mocna jak Anastazja? czy mając kochankę raczej wierzyłabym żonie w trudnej sytuacji? czy raczej bym zaufała kochance lub przyjacielowi ? czy potrafiłabym sobie zorganizować nocleg u obcej osoby? na ile jestem zdeterminowana czy skoncentrowana na ustalonym celu?

Mamy kilka kobiet, całkiem różnych, i kilku mężczyzn. I zagadkę -kto jest zabójcą? kto jest głupi? a kto racjonalny?
I dodatkową zagadkę -kto przeżyje?

Zachwyciłam się od samego początku postacią nijakiej, bezbarwnej Anastazji Kamieńskiej i tak pewnikiem pozostanie do końca cyklu. Już mi nawet tak bardzo nie przeszkadzają te rosyjskie nazwiska. Myślę, że Pani Marinina pomysły na kolejne fabuły czerpie z pracy, którą kiedyś wykonywała. Tym razem pomysł ciekawy a osoby skorumpowane, tutaj także milicjanci, są wszędzie. Nastia z niczego potrafi wyciągnąć jakąś nitkę i kurczowo ją trzymając dotrzeć do sedna sprawy. Książkę przeczytałam z przyjemnością. I co ważne w tej pozycji nie brakowało końcówek.

„Płotki giną pierwsze” to Marinina w czystym wydaniu. Nie wybitna, nie znakomita, nie powalająca na łopatki, ale standardowo dobra.
Tym razem na tapetę zmęczonej życiem policyjnej pani analityk trafia morderstwo dokonane na trochę irytującym urzędniku Centrum Obsługi Cudzoziemców oraz snajper grasujący na ulicach Moskwy i strzelający do przypadkowych ludzi. Sprawy z pozoru wydają się zupełnie z sobą nie związane, ale czy jednak tak jest na pewno?
Fabuła interesująca, szczególnie jeśli kogoś zajmują kulisy powstawania wielkich rosyjskich fortun. Przekręty, szwindle, korupcja, bezlitosna eliminacja przeciwników to zwykły porządek postsowieckiej Rosji. No i zgodnie z tytułem, to nie szefowie idą na odstrzał, tylko płotki, które gubi fakt, że wiedzą za dużo o swoich potężnych mocodawcach.
Oddanie realiów pracy i życia osobistego moskiewskich policjantów nie do podrobienia. Nie po raz pierwszy u tej pisarki zaskakuje mnie dość lekki stosunek bohaterów książki do wierności wobec swoich partnerów. Liczne zdrady, długoletnie romanse, jednorazowe wyskoki do tego stopnia nikogo nie dziwią, że aż… dziwią. Przynajmniej mnie, bo w książkach Marininy jakby wszystko było na opak: to małżeńska wierność zdumiewa i szokuje (szczególnie jeśli dotyczy to przystojnego faceta, czy ładnej kobiety). Któż by przypuszczał, że Rosjanie to taki temperamentny naród?... :)

Ciekawa fabuła. Jak zwykle u Marininy, trup ściele się gęsto. Przyjemnie się słucha. Kamieńska zyskuje u mnie coraz bardziej. Zakończenie trafione w dziesiątkę, realistyczne.

Zaprzyjażniam się z Anastazją.
A najfajniejsze w tym zaprzyjażnianiu się jest to, że dużo jeszcze wspólnych przygód przed nami.

Tym razem wraca świetna intryga, z oczywiście nieprawdopodobnymi splotami akcji, ale któż by miał pretensje o takie drobiazgi :)

Zastanawia mnie warstwa obyczajowa. Nie umiem sobie jeszcze wyrobić zdania czy przeszkadza mi swobodny stosunek do szeroko pojętej obyczajowości, czy nie. Na razie patrzę z zaciekawieniem :)

Zaprzyjażniam się z Anastazją.

• Kryminały
  • Kryminał