Encyklopedia czarów i demonologii

Tłumaczenie: Marek Urbański
Wydawnictwo: Bellona
The encyclopedia of witchcraft and demonology
83-11-08529-3
religia

Pierwsze w naszym kraju kompendium wiedzy o czarnoksięstwie i demonologii, dziedzinach mało znanych, a jakże interesujących. W kilkudziesięciu bogato ilustrowanych artykułach hasłowych autor wyjaśnia koncepcję herezji czarnoksięstwa, która umożliwiła rozpętanie trwających ponad dwa stulecia polowań na czarownice i wysyłanie na stos setek tysięcy niewinnych ludzi, odtwarza historię i przebieg procesów z oskarżenia o czary (m. in. proces Joanny D\'Arc), przedstawia sylwetki słynnych demonologów i charakteryzuje ich dzieła, a także omawia takie kwestie jak opętanie, wilkołactwo i stosunki płciowe z diabłami. To wpsrost zadziwiające, ale po tę encyklopedię się nie sięga, ją się po prostu czyta od początku do końca z nie słabnącym zainteresowaniem.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa, 1997

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kevorkian | 2015-11-24
Przeczytana: 17 września 2015

Trochę się obawiałam, że nudno będzie czytać bądź co bądź encyklopedię jak zwykłą książkę, ale na szczęście to konkretne kompendium to raczej zbiór artykułów, ciekawie zresztą opisanych, niż same hasła i krótkie definicje. Wiele ciekawych informacji "okołookultystycznych", podanych w historycznym kontekście. Polecam.

Zarcikkosmonaucik | 2018-05-11
floodwater | 2015-09-02