Tuwim dzieciom

Kama
2000-01-01
2000-01-01
dla dzieci wiersze tuwim

Klasyka! Zyskuje dodatkowo przy czytaniu na głos.

Klasyka! Zyskuje dodatkowo przy czytaniu na głos.

Wyzwanie LC 2022 czerwiec

Ja nawet nie potrafiłabym zliczyć ile razy czytałam tę książkę. Wiersze Juliana Tuwima moim zdaniem zawsze będą aktualne, i zawsze będą bawiły nie tylko dzieci. Ja praktycznie znam niemal wszystkie na pamięć, bo nie dość, że mnie czytała je mama, potem już sama czytałam, to następnie czytałam swoim dzieciom a teraz czytam je wnukom. I to niektóre niemal na okrągło. Aż do czasu, gdy nauczą się na pamięć, a wtedy następny do klepania...
Podobno część tych wierszyków jest niepoprawna politycznie czy jakoś tam może inaczej, ale dla mnie Murzynek Bambo to wspomnienie pierwszego występu na akademii z okazji Dnia Dziecka z czasów gdy byłam jeszcze w przedszkolu, czyli bardzo dawno...

"Murzynek Bambo w Afryce mieszka ,
czarną ma skórę ten nasz koleżka.
Uczy się pilnie przez całe ranki
Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.

A gdy do domu ze szkoły wraca ,
Psoci, figluje - to jego praca.
Aż mama krzyczy: "Bambo, łobuzie!'
A Bambo czarną nadyma buzię.

Mama powiada: "Napij się mleka"
A on na drzewo mamie ucieka.
Mama powiada :"Chodź do kąpieli",
A on się boi że się wybieli.

Lecz mama kocha swojego synka.
Bo dobry chłopak z tego murzynka.
Szkoda że Bambo czarny , wesoły
nie chodzi razem z nami do szkoły."
Zresztą ulubionych wierszy jest zdecydowanie więcej: "Lokomotywa", "Rzepka", "Abecadło", "Kotek", "Okulary", "Ptasie radio" czy "Spóźniony słowik".
Wszystkie są równie ciekawe i wesołe a dzieci ucząc się ich na pamięć same się cieszą i bawią ich te rymowanki. Ostatnio moja wnuczka z okazji Dnia Dziecka w przedszkolu, oglądała przedstawienie "Rzepka", którą dla dzieci wykonali im rodzice. Zabawa była niesamowita, ja co prawda oglądałam tylko na tablecie, ale również mi się bardzo podobało.
Dodatkowym atutem te książki są również wspaniałe, kolorowe ilustracje, które pozwalają młodszym dzieciom na rozwijanie swojej wyobraźni. Zresztą ja sama bardzo lubię ilustrowane książki. Często jednak zdarza się, że w książkach dla dzieci rysunki nie są zbyt interesujące dla maluchów, gdyż powinny być kolorowe, przyciągające wzrok, wręcz krzyczące aby na nie spojrzeć. Tu właśnie są ciekawe obrazki, bo lubią je dzieci. I to jest ważne.
Myślę, że większość z was zna wiersze Juliana Tuwima a niektórzy lubią je czytać tak jak ja. Dlatego chyba nie muszę nikogo do nich zachęcać.
To moim zdaniem bardzo dobra i bezpieczna lektura dla dzieci. Mimo tego, że co jakiś czas znajdzie się ktoś komu one będą przeszkadzały.
Ja polecam, bo to najwspanialsze wiersze z dzieciństwa. I na dodatek ponadczasowe.

"Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie,
Chodził te rzepkę oglądać co dzień.
Wyrosła rzepka jędrna i krzepka,
Schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka!
Więc ciągnie rzepkę dziadek niebożę,
Ciągnie i ciągnie, wyciągnąć nie może!"

Wyzwanie LC 2022 czerwiec

Tak mi dobrze i bezpiecznie, kiedy czytam swojemu synowi Tuwima, to pisarz, który chciałabym, żeby był znany mojemu dziecku. Tuwim to pisarz, z którym można dojrzewać.

Znakomity wybór wierszy Juliana Tuwima dla dzieci. Znajdziemy tu i te najbardziej znane utwory, takie jak "Lokomotywa", "Słoń Trąbalski" czy "Zosia Samosia", i te nieco zapomniane. Warto czytać dzieciom, a i sobie samemu przypomnieć jak to kiedyś było nie zaszkodzi:)

Nie wspomnę ile razy czytałam. Ulubione wierze: Idzie Grześ, Cuda i dziwy, Rok i bieda, Dwa Michały. P. Jakub Kuźma odwalił kawał dobrej roboty. Ilustracje są wspaniałe.

Jak nie Brzechwa to Tuwim. Tak moje dzieci spędzają wieczory, przed pójściem spać.

Najwspanialsze wiersze dzieciństwa :)

Najwspanialsze wiersze dzieciństwa :)

Uniwersalne, pięknie, wciąż aktualne...jeden z ulubionych autorów mojej córeczki.

Moja najukochańsza książka z dzieciństwa przeczytana tysiące razy "od deski do deski" :)

Nigdy nie zapomnę tego, jak babcie i mama czytały mi wiersze Tuwima do snu kiedy miałam 3-4 latka :)

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci