Powieść kryminalna. Wszystko o...

Jerzy Siewierski, autor Powieści kryminalnej. Wszystko o…, tworzył w czasach PRL-u. Pisał powieści i opowiadania milicyjne oraz historie science fiction, czasami sięgał też po horror. Wsławił się tym, że jako pierwszy w Polsce opracował monografię gatunku literackiego, jakim jest powieść kryminalna.

No właśnie, Powieść kryminalna. Wszystko o… na niespełna dwustu stronach przygląda się bliżej kryminałom. Zaczyna od tych najstarszych, jeszcze z XIX wieku, choćby od Zabójstwa przy Rue Morgue, by potem zahaczyć o tuzów gatunku, Conan Doyle’a, Christie, Chandlera, oraz autorów polskich. Szuka w nich dominujących wówczas schematów i typowych rozwiązań. Wspomina o zagadce zamkniętego pokoju, o błyskotliwych, przypominających szarady śledztwach, o konieczności uśmiercenia kogoś, o typach detektywów.

No właśnie, było ich sporo. Kimś innym był Holmes, a kimś innym Poirot, choć mieli ze sobą sporo wspólnego. Przede wszystkim pracowali na własny rachunek, bo moda na detektywów z formacji policyjnych pojawiła się nieco później. Były też kryminały, w których bohaterami okazywali się sami przestępcy, a także chociażby powieści szpiegowskie i tak zwane czarne kryminały. Siewierski zerka też na powieści milicyjne i poświęca trochę miejsca zapomnianemu dziś kryminałowi radzieckiemu.

I tu właśnie wyłania się największa wada Powieści kryminalnej. Wszystko o… Została ona wydana pod koniec lat 70. i siłą rzeczy opisuje ówczesne realia. Ówczesne gwiazdy gatunku. Wielu z nich zniknęło już gdzieś w pomroku dziejów i ich nazwiska niewiele mówią czytelnikom. Współcześni pożeracze historii kryminalnych czytają już zupełnie inne lektury i te prawdopodobnie w ogóle ich nie zainteresują.

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

No właśnie, Powieść kryminalna. Wszystko o… na niespełna dwustu stronach...

Powieści kryminalne Jerzego Siewierskiego jakimś cudem mnie ominęły, stąd też ogromne zaciekawienie jego twórczością wzbudziła właśnie ta niebeletrystyczna publikacja, w której pisarz ujawnia ogromną wiedzę o gatunku.

Ta niepozorna w objętości książeczka przeprowadzi Was przez meandry literatury detektywistycznej, czarnego kryminału, czy nawet powieści szpiegowskiej. Poznacie żelazne (choć, oczywiście często naginane) wytyczne, jakimi kierowali się - lub winni się kierować - twórcy powieści kryminalnej, tropy i motywy występujące w tej literaturze, poznacie jej twórców, zarówno tych znanych i uznanych, jak i mniej rozpoznawalnych w Polsce (aczkolwiek kultowych w innych regionach świata),oraz - co bardzo cenne - najbardziej wartościowe dzieła niemal z każdej odmiany kryminału. Co ciekawe, autor przywołując masę przykładów dzieł, w omawianiu ich udanie lawiruje pomiędzy szczegółami, które mogłyby popsuć Wam ich lekturę.

Minus - książka powstała u schyłku lat siedemdziesiątych, stąd też bardziej skupiona na klasyce a w polskim wymiarze, na powieściach kryminalnych, które ukazywały się w okresie PRL-u. Jakkolwiek polecam gorąco a sam z pewnością nadrobię braki w znajomości twórczości samego Jerzego Siewierskiego.

Głównym tematem książki są zasady rządzące klasyczną powieścią detektywistyczną oraz czarnym kryminałem. Autor poświęca też parę stron thrillerom szpiegowskim. Na koniec poddaje analizie polskie kryminały, a właściwie powieści milicyjne. Interesujące są wzmianki o kryminałach radzieckich oraz rozdział przybliżający historię powieści detektywistycznej w Polsce. Myślę, że ta książka może być niezłym wstępem dla każdego, kto chce zacząć czytać kryminały wydane w PRL. Autor wspomina w niej o kilku pisarzach z epoki, których książkami warto się zainteresować oraz wymienia parę tytułów kryminałów, które warto przeczytać.

• 2017
  • 2016
  • Kryminał
  • 52 książki (2016)
  • Sztuka pisania
  • Gumka/BHB

Dodaj cytat z książki Powieść kryminalna. Wszystko o...