rozwińzwiń

Powieść kryminalna. Wszystko o...

Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1348
553

Na półkach:

Jerzy Siewierski, autor Powieści kryminalnej. Wszystko o…, tworzył w czasach PRL-u. Pisał powieści i opowiadania milicyjne oraz historie science fiction, czasami sięgał też po horror. Wsławił się tym, że jako pierwszy w Polsce opracował monografię gatunku literackiego, jakim jest powieść kryminalna.

No właśnie, Powieść kryminalna. Wszystko o… na niespełna dwustu stronach przygląda się bliżej kryminałom. Zaczyna od tych najstarszych, jeszcze z XIX wieku, choćby od Zabójstwa przy Rue Morgue, by potem zahaczyć o tuzów gatunku, Conan Doyle’a, Christie, Chandlera, oraz autorów polskich. Szuka w nich dominujących wówczas schematów i typowych rozwiązań. Wspomina o zagadce zamkniętego pokoju, o błyskotliwych, przypominających szarady śledztwach, o konieczności uśmiercenia kogoś, o typach detektywów.

No właśnie, było ich sporo. Kimś innym był Holmes, a kimś innym Poirot, choć mieli ze sobą sporo wspólnego. Przede wszystkim pracowali na własny rachunek, bo moda na detektywów z formacji policyjnych pojawiła się nieco później. Były też kryminały, w których bohaterami okazywali się sami przestępcy, a także chociażby powieści szpiegowskie i tak zwane czarne kryminały. Siewierski zerka też na powieści milicyjne i poświęca trochę miejsca zapomnianemu dziś kryminałowi radzieckiemu.

I tu właśnie wyłania się największa wada Powieści kryminalnej. Wszystko o… Została ona wydana pod koniec lat 70. i siłą rzeczy opisuje ówczesne realia. Ówczesne gwiazdy gatunku. Wielu z nich zniknęło już gdzieś w pomroku dziejów i ich nazwiska niewiele mówią czytelnikom. Współcześni pożeracze historii kryminalnych czytają już zupełnie inne lektury i te prawdopodobnie w ogóle ich nie zainteresują.

Więcej recenzji:
https://zdalaodpolityki.pl/category/ksiazka/
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Jerzy Siewierski, autor Powieści kryminalnej. Wszystko o…, tworzył w czasach PRL-u. Pisał powieści i opowiadania milicyjne oraz historie science fiction, czasami sięgał też po horror. Wsławił się tym, że jako pierwszy w Polsce opracował monografię gatunku literackiego, jakim jest powieść kryminalna.

No właśnie, Powieść kryminalna. Wszystko o… na niespełna dwustu stronach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
913
912

Na półkach:

Powieści kryminalne Jerzego Siewierskiego jakimś cudem mnie ominęły, stąd też ogromne zaciekawienie jego twórczością wzbudziła właśnie ta niebeletrystyczna publikacja, w której pisarz ujawnia ogromną wiedzę o gatunku.

Ta niepozorna w objętości książeczka przeprowadzi Was przez meandry literatury detektywistycznej, czarnego kryminału, czy nawet powieści szpiegowskiej. Poznacie żelazne (choć, oczywiście często naginane) wytyczne, jakimi kierowali się - lub winni się kierować - twórcy powieści kryminalnej, tropy i motywy występujące w tej literaturze, poznacie jej twórców, zarówno tych znanych i uznanych, jak i mniej rozpoznawalnych w Polsce (aczkolwiek kultowych w innych regionach świata),oraz - co bardzo cenne - najbardziej wartościowe dzieła niemal z każdej odmiany kryminału. Co ciekawe, autor przywołując masę przykładów dzieł, w omawianiu ich udanie lawiruje pomiędzy szczegółami, które mogłyby popsuć Wam ich lekturę.

Minus - książka powstała u schyłku lat siedemdziesiątych, stąd też bardziej skupiona na klasyce a w polskim wymiarze, na powieściach kryminalnych, które ukazywały się w okresie PRL-u. Jakkolwiek polecam gorąco a sam z pewnością nadrobię braki w znajomości twórczości samego Jerzego Siewierskiego.

Powieści kryminalne Jerzego Siewierskiego jakimś cudem mnie ominęły, stąd też ogromne zaciekawienie jego twórczością wzbudziła właśnie ta niebeletrystyczna publikacja, w której pisarz ujawnia ogromną wiedzę o gatunku.

Ta niepozorna w objętości książeczka przeprowadzi Was przez meandry literatury detektywistycznej, czarnego kryminału, czy nawet powieści szpiegowskiej....

więcej Pokaż mimo to

avatar
440
122

Na półkach: ,

Głównym tematem książki są zasady rządzące klasyczną powieścią detektywistyczną oraz czarnym kryminałem. Autor poświęca też parę stron thrillerom szpiegowskim. Na koniec poddaje analizie polskie kryminały, a właściwie powieści milicyjne. Interesujące są wzmianki o kryminałach radzieckich oraz rozdział przybliżający historię powieści detektywistycznej w Polsce. Myślę, że ta książka może być niezłym wstępem dla każdego, kto chce zacząć czytać kryminały wydane w PRL. Autor wspomina w niej o kilku pisarzach z epoki, których książkami warto się zainteresować oraz wymienia parę tytułów kryminałów, które warto przeczytać.

Głównym tematem książki są zasady rządzące klasyczną powieścią detektywistyczną oraz czarnym kryminałem. Autor poświęca też parę stron thrillerom szpiegowskim. Na koniec poddaje analizie polskie kryminały, a właściwie powieści milicyjne. Interesujące są wzmianki o kryminałach radzieckich oraz rozdział przybliżający historię powieści detektywistycznej w Polsce. Myślę, że ta...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    37
  • Chcę przeczytać
    9
  • Posiadam
    6
  • 2017
    2
  • Teraz czytam
    2
  • 2016
    2
  • Kryminał
    1
  • 52 książki (2016)
    1
  • Sztuka pisania
    1
  • Gumka/BHB
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Powieść kryminalna. Wszystko o...


Podobne książki

Przeczytaj także