Wyzwanie czytelnicze LC

Dawna mądrość na nowe czasy. Rozmowy z uzdrawiaczami i szamanami XXI wieku

Tłumaczenie: Barbara Bernhardt
Wydawnictwo: Czarna Owca
978-83-7554-129-8
szamanizm, antropologia
literatura faktu

W obliczu światowego kryzysu, po raz pierwszy w historii przedstawiciele prastarych mądrości zdecydowali podzielić się swą wiedzą z ludźmi Zachodu. Mędrcy ci nieustannie przekraczają granice dzielące tradycję i nowoczesność, oscylują między różnymi stanami świadomości i podróżują, często zaopatrzeni w laptopy, jako orędownicy dawnej mądrości po całej kuli ziemskiej. Geseko von Lüpke przeprowadził rozmowy z siedemnastoma spośród nich. Jego książka przytacza zapomniane dzisiaj, a wciąż aktualne prawdy, które mogą okazać się decydujące dla naszego (prze)życia.

"Książka ta jest nie tylko wyjątkowym zbiorem myśli żyjących dzisiaj szamanów, ma też wielką wartość historyczną. W czasach rosnącego globalnego zagrożenia ofiarowuje nam wypełnioną mądrościami "skrzynię skarbów", z których mogą korzystać zarówno jednostki, jak i całe społeczeństwa. Współczesna nauka pomogła nam lepiej zrozumieć to, co nazywamy rzeczywistością. Przedstawione w tej książce podejście szamańskie sprawia, że możemy ją 'poczuć'".
Joanna Macy, filozofka ekologiczna, aktywistka

"W pewnym momencie nowoczesna cywilizacja zredukowała postrzeganą przez nas rzeczywistość do rzeczywistości rzeczy, po to, abyśmy mogli łatwiej ją pojąć i nad nią panować. Potrzebujemy szamańskich mądrości, takich jak te zebrane w tej książce, aby móc na nowo odnaleźć powiązanie z prawdziwą, żywą rzeczywistością. Bez tego powiązania pozbawiamy się korzeni i nie mamy wielkich szans na przyszłość. Musimy ten 'większy' świat odkryć na nowo, aby móc swobodnie oscylować między tym, co dotykalne, a tym, co prawdziwe i żywe".
Hans-Peter Dürr, fizyk kwantowy, laureat Nagrody Nobla

"Książka, zawierająca rozmowy z szamanami z kulturowych kręgów pięciu kontynentów, oferuje nam fascynujący wgląd w prastare mądrości tych "podróżników" po różnych stanach świadomości. W czasach, w których pilnie potrzebujemy odnowienia obrazu świata, tak aby respektował jedność życia, rozpoznawał wzajemny związek wszelkich zjawisk i połączył nas ponownie z Ziemią, możemy się z tych ponadczasowych szamańskich mądrości nauczyć wielu cennych rzeczy".
Fritjof Capra, fizyk atomowy, pisarz

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Paweł Babik | 2018-11-03

Książka przeczytana w księgarni ze względu na studencki budżet i przyjazne miejsce do czytania. Opowiada o różnych podejściach w kultywowaniu higieny psychicznej. Jedni opowiadają o transformacyjnych mechanizmach przejścia, inicjacji, które mają na celu wprowadzenie w nowe role społeczne lub stany ducha. Inni mówią o znaczeniu jakie niesie ze sobą opowiadanie historii - to radość z doświadczania i płomień podtrzymujący duchową istotę człowieka. Opowiadanie historii jest wyrazem wielkiej ciekawości tajemnic życia oraz wyrazem bogactwa duszy. Pomagające nam zachować równowagę - proces przejścia oraz snucie opowieści to dwa nurty, które zapamiętałem z tej książki. Szczerze polecam.

fiona | 2012-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Duży ukłon w stronę autora książki Geseko von Lupke ( politologa, etnologa, dziennikarza oraz autora wielu książek) za wspaniały pomysł zebrania w jednym miejscu mądrości tylu kultur i wierzeń!
Czytając wywiady z siedemnastoma szamanami i uzdrowicielami możemy odkryć jak bogata i różnorodna jest ich wiedza oraz jak wiele mają ze sobą wspólnego pomimo różnic kulturowych i rasowych.
Jak podkreślają wszyscy rozmówcy - nikt z nich nie nazywa sam siebie szamanem.Szamanem zostaje się mianowanym dzięki decyzji starszyzny i całego swojego plemienia.Aby do tego doszło trzeba przejść bardzo długą i trudną drogę.Drogę osobistego doświadczenia, przełamywania kryzysów , drogę pełną wyrzeczeń i różnorakich szamańskich inicjacji.
Jest to bardzo czasochłonny proces i zwykle obejmuje całe życie szamana( większość rozmówców ma 60 lat lub więcej)i nigdy się nie kończy, gdyż wejście na tą drogę wiąże się z nieustannym uczeniem i doskonaleniem.

Wspólnym mianownikiem wszystkich szamańskich tradycji...

rabpop | 2013-02-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Dokument

Człowiek kontra natura, kosmos i inni ludzie. A może człowiek równa się natura, kosmos i inni ludzie? Rozmowy z szamanami każdego zakątka świata. Piękne przesłanie dla współczesnego świata. A także obraz tego jak uniwersalne i nie różniące sie od siebie poglądy wyznawali ludzie dawnych czasów. Co ciekawe większość z rozmówców to nie ludzie zaszyci w swoich małych społecznościach ale świadome, wykształcone osoby, nie rzadko wykładowcy uniwersyteccy. Książka do której wracam i będę wracał.

LOKI | 2013-01-26
Przeczytana: 2012 rok

Szamańska mądrość temat bardzo ciekawy jak i bardzo stary przekazywany w różnych kulturach z pokolenia na pokolenie przez setki lat praktycznie w nie zmienionej formie. Książka mądra, ciekawa, poszerzająca horyzonty myślowe. Warto przeczytać!

przygodka | 2011-11-27
Przeczytana: 2011 rok

Wartościowa książka z przesłaniem.

annolo | 2019-01-05
kminek | 2017-06-19