Dziady część II, IV i I

Okładka książki Dziady część II, IV i I Adam Mickiewicz
Okładka książki Dziady część II, IV i I
Adam Mickiewicz Wydawnictwo: Czytelnik utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Czytelnik
1976-01-01
1976-01-01
romantyzm ludowość dramat

Okładka książki Świteź według Adama Mickiewicza Paulina Kalinowska, Adam Mickiewicz
Świteź według ... Paulina Kalinowska,...
Okładka książki Ballady i romanse z komentarzami Emilii Kiereś Emilia Kiereś, Adam Mickiewicz
Ballady i roma... Emilia Kiereś, Adam...

Czytanie tego dzieła w listopadzie, gdy nasze myśli częściej nawiedzają nasi zmarli, ma specyficzny posmak. Co tworzymy? Bo każda codzienność jest twórczością. Co po nas zostanie? Co nas czeka po tamtej stronie życia, gdy już przejdziemy przez bramę śmierci?

Mój ulubiony dramat poetycki przepełniony motywami świata nadprzyrodzonego napisany ręka mistrza.

Bez kieliszka wódki dziadów nie zrozumiesz. Lektura szkolna trudna do przeczytania plus romantyczne ideały epoki.

.... z tego co pamiętam to najbardziej przystępna dla mnie wówczas była część IV, natomiast część III... no cóż - za dużo narkotyków ;)

Upiór - Gustaw – Konrad zachwyca swoją skomplikowaną postacią. Dramat nasycony symboliką, historią, mistrzowską dłonią Mickiewicza. "Dziady" docenia się dopiero po dogłębnej analizie, do której gorąco zachęcam.

Ahh... Mickiewicz, Mickiewicz, Mickiewicz, ty to umiesz wprowadzić człowieka w zakłopotanie. Trudno jest mi cokolwiek napisać na temat jego dzieła - wszystko przez to, że mam tę świadomość, że raczej nie udało mi się w 100% zrozumieć tego tworu. "Dziady" są dziełem dość trudnym w odbiorze (w szczególności najsławniejsza część III, o której akurat nie tutaj mowa),przez co niełatwo jest dostrzec wszystkich niuansów, które zamieścił w nim Mickiewicz, co w sumie może świadczyć o jego kunszcie. Łatwiej jest już rozwodzić się na temat wrażeń i emocji towarzyszących lekturze. I tutaj muszę powiedzieć, że nie jest aż tak źle, jakby się mogło na początku wydawać. Część I (mimo braku zakończenia),jak i II są bardzo przyjemne w odbiorze. Niestety tego samego nie można powiedzieć o części IV, która moim osobistym zdaniem jest lekko przedłużona na siłę. Komu mogę polecić dzieło Adama? Odpowiadając całkowicie szczerze to wszystkim, którzy mają chęć z zapoznaniem się z tą książką. Moim zdaniem najważniejsze jest to, by podchodzić do niej z własnej woli, a nie z przymusu. Wtedy lektura będzie o wiele przyjemniejsza oraz łatwiej w odbiorze.

Bardzo mi przypadł do gustu pomysł na wplecenie kultury ludowej w treść dramatu. Utwór dość szeroki jeśli chodzi o poruszaną tematykę. Nieszczególnie podobała mi się część III - wątki polityczne, historyczne... to wszystko bardzo ważne, ale trudno mi się wczuć w mickiewiczowską koncepcję mesjanizmu. Niemniej jednak, każdy Polak choć raz w życiu powinien przeczytać.

Powiem jasno. Musiałam przeczytać bo to lektura ! Było nudne. Powtarzanie w 2 części tego dycha było tragiczne.

Druga część podobała mi się bardzo; nastrojowość, duchy, "dawne obyczaje", czyli to co lubię. Część czwarta też była ok Postać Pustelnika świetna, epizod gasnących świec - świetny. Część pierwsza najmniej przypadła mi do gustu.

• Lektury
  • Klasyka