Delur

Największe PKB per capita, najwyższa na świecie jakość życia i ponad 75 procent szczęśliwych obywateli. Do tego dobre szkoły, piękne fiordy i czyste powietrze. Co to za kraj? Oczywiście Norwegia. Pewnie wielu z nas zna mniej więcej norweską kulturę – potrafi wymienić nazwiska takie jak Ibsen czy Munch, przeczytało przynajmniej jeden norweski kryminał, a najtwardsi słuchają norweskiego black...

Pewnie wielu z nas zna mniej więcej norweską kulturę – potrafi wymienić nazwiska takie jak Ibsen czy Munch, przeczytało przynajmniej jeden norweski kryminał, a najtwardsi słuchają norweskiego black metalu. Pomimo tego kraj ten wciąż pozostaje dla nas egzotyczny.

Nie będziemy oszukiwać, też nie wiedzieliśmy wiele więcej. Dlatego pojechaliśmy do Norwegii i sprawdziliśmy, jaka jest naprawdę – a nie w rankingach.

W książce Norwegia. Przewodnik nieturystyczny pokazujemy ten „najlepszy kraj na świecie“ z perspektywy własnej oraz samych Norwegów. Poddajemy dyskusji norweskie marzenie o utopii, dążenie do dobrobytu, tożsamość kulturową, odcięcie od Europy i jej fundamentalizmu rynkowego. Próbujemy zdiagnozować kondycję tej dość homogenicznej, praktycznie samowystarczalnej „wyspy”.

W Przewodniku oprócz tekstów o Norwegii zamieściliśmy także tłumaczenia wybranych fragmentów literatury. Ta, choć z pozoru zwrócona ku wnętrzu, mroczna i pesymistyczna, nie rezygnuje z komentowania rzeczywistości społecznej, humoru ani ironii. Norweskie tytuły, które zamieszczamy w Przewodniku to fragmenty większych całości, wyraźnie zaangażowanych społecznie. Wśród pisarzy, których teksty prezentujemy, są Dag Solstad, Thomas Hylland Eriksen, Alexander Aarvik, Johan Harstad, Roy Jacobsen, Nina Lykke, Christer Mjåset, Nina Witoszek.

źródło opisu: http://sklep.krytykapolityczna.pl/sklep/catalog/pr...(?)

źródło okładki: http://sklep.krytykapolityczna.pl/sklep/catalog/images/norwegia.png

Lengua | 2014-10-22
Przeczytana: 01 października 2014

Ciekawy obraz Norwegii. Wprowadza rysy do idealizowanych relacji, ale też przypomina, że mimo tych rys, wciąż jest to dla wielu 'raj na ziemi'. Jak się żyje w kraju, gdzie politycy zastanawiają się nad przyznaniem pensji dla każdego mieszkańca? Tutaj znajdziecie odpowiedź.

Poza jednym koszmarnie nudnym rozdziałem o norweskiej lewicowej partii czyta się dobrze. Szczególnie polecam zamieszczone opowiadania autorstwa skandynawskich pisarzy.

Łukasz Franciszek | 2011-09-13
Przeczytana: 12 września 2011

szybkie spojrzenie na współczesną Norwegię sprzed Breivika.
kompilacja tekstów napisanych zarówno przez Norwegów jak i Polaków, przez ekonomistę, antropologa, dziennikarkę, polityka, psychologa i kilku literatów.

opowieść o transformującej tożsamości, tragedii nadmiaru bogactwa, black metalu, reżimie dobroci i radości z płacenia wysokich podatków.

całość zwieńczona zbiorkiem kilku fragmentów młodej prozy norweskiej, gdzie spod warstwy pt "Najlepszy kraj na świecie" wysącza się zawoalowana sugestia mroku.

dodatkowym bonusem jest fakt, że książka jest bezpłatna, dostępna w Krytyce Politycznej.

Gosia | 2015-01-17
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Ciekawe spojrzenie na Norwegię "od środka". Polecam szczególnie osobom, które wyemigrowały i chciałyby się lepiej "wczuć" w nowe miejsce.

dziczka | 2013-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Bardzo fajna pozycja. Rzeczywiście pokazuje Norwegię z zupełnie innej strony. A nawet ze strony, której bym nie podejrzewała. Jednak bogactwo to nie wszystko co się w życiu liczy. No i bogactwo zawsze kiedyś się kończy. Każdy znajdzie coś dla siebie - trochę psychologii, trochę polityki i literatura. Ciekawa jestem jaka przyszłość czeka Norwegię? Polska będzie miała już tylko lepiej. A Norwegia?

sabort | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

Przewodnik o Szwecji prezentował się lepiej.

MonikaWawrzyniak | 2018-08-20
Maciej | 2018-08-17