Bergson

978-83-240-0909-1
Kołakowski, Bergson, filozofia
filozofia, etyka
Amused

Nie jest to szczegółowy rozbiór bergsonowskiej filozofii, lecz tylko wyłożenie jej głównych zrębów w sposób taki, by wywód nie był szczególnie uciążliwy w czytaniu...

źródło opisu: Znak, 2008

źródło okładki: www.znak.com.pl

Wojciech Gołębiewski | 2014-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2014

MOJEMU MISTRZOWI INNYCH OCEN NIE ŚMIEM STAWIAĆ
Kołakowski kiedyś napisał:
„FILOZOFIA - pięć nazwisk wyznacza wielkie etapy filozofii: PLATON /onto-teologia/, KANT /filozofia transcendentalna/, HEGEL /rozum jako historię/, BERGSON /czyste trwanie/, HEIDEGGER /fenomenologię bycia odróżnionego od bytu/”
Niniejsza książka jest wg autora „niczym innym aniżeli encyklopedycznym wprowadzeniem” i nie może konkurować z rozprawami szczegółowymi jak np Barbary SKARGI „Czas itrwanie. Studia o Bergsonie” /Warszawa 1982/.
Absurdem byłoby streszczanie książki Kołakowskiego bądż porywanie się na przedstawienie w recenzji poglądów Bergsona. Podam więc co najważniejsze z mego punktu widzenia. A więc Bergson /1859-1941/ urodzony w Paryżu, był synem polskiego Żyda, z zawodu kompozytora i angielskiej Żydówki.
W ujęciu Wikipedii:
„Bergson głosił, że główną rolę w procesie życiowym odgrywa...

| 2014-01-21

Świetna książka o filozofii Bergsona (którego uwielbiam!). Obawiam się jednak, że jak na wprowadzenie bywa nieco za trudna. Przed jej przeczytaniem warto poczytać o Bergsonie u Tatarkiewicza w jego "Historii filozofii", wtedy niektóre kwestie stają się jaśniejsze. Plusem u Kołakowskiego jest to, że nie ogranicza się do suchego wykładu bergsonizmu, ale jako świetny znawca - próbuje Bergsona na swój sposób także interpretować. Podoba mi się również pomysł z rozdziałem o krytykach bergsona. Polecam.

Marcin Stachelski | 2013-07-07
Przeczytana: lipiec 2013