Osady i osiedla Katowic

Wydawnictwo: Śląsk
978-83-7164-6-362
albumy
elen77

W niniejszej publikacji autor podejmuje próbę całościowego zaprezentowania dziejów osadnictwa na terenie Katowic w granicach z 1975 roku, a więc różnych jego form od wsi i przysiółków, kolonii i osad przyfabrycznych po współczesne osiedla mieszkaniowe. Część starych nazw miejscowych jest wielu mieszkańcom Katowic nieznana, co oznacza, ze nazwy te wyszły już z użycia. Dotyczy to nazw takich...

Część starych nazw miejscowych jest wielu mieszkańcom Katowic nieznana, co oznacza, ze nazwy te wyszły już z użycia. Dotyczy to nazw takich osad, kolonii i przysiółków, jak: Pniaki, Sośnina, Kokociniec, Stary i Nowy Czekaj, Fryderyka, Huta Arnold. Niektóre wyparte zostały przez nazwy nowo zbudowanych osiedli, np: Obroki przez osiedle Kleofas, Karbowa przez Osiedle Paderewskiego. Inne wszakże utrwalone zostały w nazwach nowych osiedli mimo wyburzenia częściowego lub nawet całkowitego starej zabudowy, np osiedla Zadole, Bogucice, Zawodzie, Załęska Hałda, lub w nazwach ulic, np: Karbowa, Zadole, Kopaniny Lewe, Wymysłów, Agnieszki, Dobra Myśl, Zaopusta, Normy, Obroki, Pod Młynem.

źródło opisu: Śląsk Wydawnictwo Naukowe, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Michał Raszowski | 2012-07-22

Z dużą dozą ekscytacji, potęgowanej przez wysiłki związane z polowaniem na najnowsze wydanie (2010) i niedosyt po wcześniejszym kontakcie z archaiczną, pierwszą edycją z poprzedniej epoki, sięgnąłem po tą pozycje. I srodze się zawiodłem.

Lech Szaraniec to nie Dariusz Jerczyński, więc uporczywe epatowanie pojęciami typu "powrót do Macierzy", eseistyczne rozważania na temat bohaterstwa mieszkańców poszczególnych osad w powstaniach śląskich itp. nie zaskakiwały.

Byłoby to zrozumiałe, gdyby w owym podkreśleniu polskości byłaby widoczna szczególna konsekwencja, celowe zamierzenie, połączone stylistyką typową dla współczesnego pisarstwa historycznego. Tymczasem jest to efekt dosłownej kalki tekstu z pierwszych wydań, o czym w sposób dobitny świadczą wspominki o heroicznych czynach klasy robotniczej czy niezwykle istotnych - w poprzedniej epoce! - zjazdach komunistów (por. rozdział dot. Murcek). Tezę o swoistej kserokopii potwierdzają liczne literówki i istotne błędy merytoryczne (dom...

krakauer | 2018-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2018