Szczęśliwi z Wyspy Rozpaczy

Les bienheureux de La Desolation
Czytelnik
1970-01-01
1970-01-01

Czy można mieszkańców wyspy zniszczonej wybuchem wulkanu tak po prostu umieścić we współczesnym społeczeństwie podczas, gdy do tej pory wiedli oni życie rodem z XIX. wieku? Książka porusza bardzo ważne sprawy związane z ludzką naturą, instynktem przetrwania oraz próbą ratowania tego, co było:

" Idiotyczny romantyzm! Najpierw machanie chusteczką na powitanie cywilizacji, a teraz na jej pożegnanie. Doprawdy, gdybym miał czas, zalałbym się łzami. Jednak przyzwyczajony do bilansu, mówię: centralne ogrzewanie + elektryczność + gaz + szkoły wszystkich stopni + zagwarantowana praca + przyzwoite zarobki + telewizja, radio, kina, teatry + wyżywienie, komfort, opieka lekarska, środki transportu, ubezpieczenia, emerytury i wszelkiego rodzaju rozrywki - oto suma przywilejów, wobec której nonsensem jest ta druga: ogień z chrustu + lampka naftowa + szkółka powszechna + pataty + wozy zaprzężone w woły + strzechy + wolność ograniczona do paru mil kwadratowych + splendid isolation i tydzień drogi do najbliższego chirurga. Wystarczy postawić pytanie - odpowiedź narzuca się sama."

Otóż właśnie odpowiedź nie narzuca się sama, ich przywiązanie do ziemi i więzy społeczne są tak silne, że walka o powrót staje się koniecznością... ale czy można wejść dwa razy do tej samej rzeki?

• Seria Nike
  • Nike