Open. Autobiografia tenisisty

Wydawnictwo: Bukowy Las
Open. An Autobiography
978-83-62478-41-5
sport, tenis, autobiografia

Jeden z najbardziej podziwianych sportowców w historii – Andre Agassi – od wczesnego dzieciństwa nienawidził tenisa. Nakłaniany do machania rakietą od wieku przedszkolnego, nie pogodził się z nieustanną presją nawet wtedy, gdy dotarł na szczyt. Opowiedział o tym w znakomitej autobiografii, opisując w niej swoje życie tenisisty balansujące miedzy autodestrukcją i perfekcjonizmem. Samotny,...

Opowiedział o tym w znakomitej autobiografii, opisując
w niej swoje życie tenisisty balansujące miedzy autodestrukcją i perfekcjonizmem. Samotny, przerażony chłopak rzuca szkołę w 9. klasie i buntuje się: farbuje włosy, przekłuwa uszy i ubiera się jak punk, stając się wkrótce ikoną młodych buntowników. Kiedy w wieku szesnastu lat przechodzi na zawodowstwo, zarówno jego wygląd na korcie, jak i błyskawiczna kontra zapowiadają rewolucyjne zmiany w światowym tenisie. Tymczasem Agassi wciąż zmaga się ze sobą. Czuje zwątpienie, gdy przegrywa
z największymi gwiazdami tenisa, i jest jeszcze bardziej niepewny, kiedy w końcu zaczyna z nimi wygrywać. Zaskakuje cały świat, wygrywając Wimbledon w 1992 r.
W jednej chwili staje się ulubieńcem publiczności i mediów.
Agassi z fotograficzną dokładnością przywołuje każdy swój kluczowy mecz i każdą znajomość. Nigdy wcześniej gra na korcie, ale też i to wszystko, co dzieje się wokół, nie zostało tak precyzyjnie opisane. Ujawnia prawdę o niszczącej depresji i przygodzie z narkotykami, która mogła zniweczyć wszystko, do czego doszedł. Opisuje wreszcie swoje spektakularne odrodzenie, powrót, którego punktem szczytowym były heroiczne zmagania podczas French Open w 1999 r., oraz drogę powrotną na pierwsze miejsce rankingu ATP, kiedy to został najstarszym najlepszym tenisistą na świecie.
Prostymi, emocjonalnymi słowami Agassi opisuje swego lojalnego brata, mądrego trenera, wyrozumiałego opiekuna, wszystkich ludzi, którzy pomagali mu odzyskać równowagę
i znaleźć miłość – Stefanie Graf. Wspierany przez nią walczy z obezwładniającym bólem kręgosłupa, by być groźnym graczem w 21. i zarazem ostatnim roku sportowej kariery. Udziałem w swoim ostatnim turnieju w 2006 r. przypieczętowuje zadziwiającą metamorfozę
z bezkompromisowego buntownika w statecznego mężczyznę, z ucznia porzucającego szkołę w zwolennika starannego wykształcenia. W pamiętnym meczu podczas US Open stawia czoło dużo młodszemu przeciwnikowi, żegnając się z kibicami w najbardziej spektakularny sposób, o jakim słyszano w sporcie.

źródło opisu: Wydawnictwo Bukowy Las, 2011

źródło okładki: http://bukowylas.pl

Mieszko | 2019-03-25
Przeczytana: 10 lutego 2019

Andre Agassi to jeden z najwybitniejszych tenisistów wszechczasów. Przed erą Federrera, Nadala, czy Dkjokovicia, to właśnie on bił rekordy w liczbie zdobytych szlemów, czy serii meczów bez porażki. Ludzie go kochali, chcieli ubierać się, a nawet wyglądać tak jak on. Wydawałoby się że jest doskonałym przykładem na definicję „american dream”. W końcu jego rodzina nie była zbyt zamożna, a on zdobył w swojej dziedzinie wszystko co mógł, zarabiając przy tym górę pieniędzy.

To wyobrażenie mogło żyć w głowach wielu kibiców tenisa aż do 2009 roku, kiedy to Andre wydał swoją autobiografię pt. „OPEN. Autobiografia tenisisty”. Sięgnąłem po tę pozycję jako człowiek, który kilka razy nastawił budzik, żeby oglądać Agnieszkę Radwańską i od czasu do czasu ułoży sobie plan dnia aby móc zobaczyć finał Wimbledonu, czy Australian Open. Po jej skończeniu nie czuje się o wiele bogatszy w tenisową wiedzę. Czuję, że przeczytałem bardzo szczerą historię życia tego człowieka, która nie jest wcale tak...

Joosya | 2019-03-11

Nigdy bym nie przypuszczała, że tak koszmarnie wciągnie mnie autobiografia słynnego tenisisty. Podrzucił mi ją brat i dobrze zrobił, bo przeczytałam ją już chyba ze 3 razy i wciąż działa tak samo magnetycznie. Szczera, wkręcająca i bardzo ciekawa. Polecam z całego serca!

Krystian P | 2019-01-16

To pisał ktoś inny więc już sama nazwa nie jest prawdziwa. Mało męski "bohater". Niezbyt logiczny. Czuję się bardzo zmęczony.. tylko emocje i emocje ;/

Tomek G | 2018-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 25 października 2018

Andre Agassi do tej pory kojarzył mi się głównie z łysą głową. Moje zainteresowanie tenisem, głównie z racji wieku, rozpoczęło się około końca jego kariery. Nie jestem w stanie przypomnieć sobie czy kiedykolwiek widziałem jego mecz w tv. Toteż ze sporą chęcią sięgnąłem po jego autobiografię. Ciężka praca, poświęcenie - banały, które w książce o wybitnym sportowcu muszą się znaleźć, nie są tutaj przedstawione w sposób banalny. Historia wciągająca, podkreślająca znaczenie przyjaźni, umiejętności otoczenia się dobrymi ludźmi. Czyta się znakomicie, rozdziały są zwięzłe i konkretne. Pozycja godna polecenia.

Aleksandra | 2018-10-16

Świetnie napisana, ciekawa i bardzo wciągająca. Lektura obowiązkowa dla fanów tenisa.

MiuMiu | 2018-09-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 09 września 2018

„ Gdzieś tam na górze świeci twoja gwiazda. Może nie będę w stanie pomóc ci jej odnaleźć, ale ramiona mam mocne i możesz na nich stawać, kiedy będziesz jej szukał. Słyszysz, co mówię? Tak długo, jak zechcesz. Stań na moich ramionach i sięgnij po nią, stary. Sięgnij.”

Zwycięzca 8 turniejów wielkoszlemowych. Mistrz olimpijski. Kilkukrotnie na szczycie rankingu ATP. Andre Agassi, mimo że nie interesuję się tenisem to nazwisko nie raz obiło mi się o uszy i pewnie większość ludzi mojego pokolenia wie o kim mowa.
Człowiek który oprócz tego że jest niekwestionowaną legendą tenisa ma także jak się okazało niezwykły talent literacki. Gdy dostałam tę książkę byłam do niej negatywnie nastawiona. Nigdy mnie specjalnie nie kręciły autobiografie, a już książki o sporcie wcale. Jednak usłyszałam że nie tenis jest w tej autobiografii najważniejszy. I mimo że nie chciało mi się w to wierzyć dałam jej szansę.
Wraz z panem Agassim wyruszyłam w podróż na szczyt.
Wydawać by się mogło że droga do...

SarkonPL | 2018-08-13
Przeczytana: 16 lipca 2018

Na wstępie: książka odpowiednia dla czytelnika, który chociaż trochę (okazjonalnie) interesuje się tenisem.

I tak siedzę na tej stronie i próbuję napisać jakiś komentarz do książki. I nic się nie klei. Przepraszam za brak składni. Po prostu przeleję moje uczucia po przeczytaniu tej pozycji.
1) przyjemne czytadło
2) fajnie poznać człowieka, który dla tenisa i przede wszystkim dla dzieci zrobił tak wiele
3) fantastyczne jest to, jak dostrzegł niedogodności swojego młodego życia i jak przekuł całe doświadczenie w coś po prostu fantastycznego (nie mówię o zdobywaniu trofeów)
4) ponoć jest to książka, w której wulgaryzmy ścielą się gęstą...bzdura
5) ciekawe życie, ciekawego człowieka.
6) pieniądze to nie wszystko, ale pieniądze mogą pomóc...innym
7) zabrakło mi większego nacisku na lata 90te.
8) moim zdaniem, książka jest lekko nieproporcjonalna w kontekście okresów opowiadanych historii. Za mało XXI wieku.
9) polecam wszystkim, którzy chcą przekonać się, że ciężkie dzieciństwo może...

skalisty | 2018-06-07
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2018
Przeczytana: 07 czerwca 2018

Andre Agassi to nietuzinkowa postać. Każdy, kto chociaż raz w roku obejrzy finał szlema koniecznie musi sięgnąć po tę książkę. Co tu dużo mówić, daje 9/10.

marcinCB | 2018-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Dla fanów sportu a w szczególności tenisa, pozycja obowiązkowa.

arabeg123 | 2018-04-17

Wspaniała historia, nawet Ci którzy nie interesują się tenisem powinni sięgnąć po tą pozycję.