W cieniu braci Lumière. Szkice o początkach kina

Okładka książki W cieniu braci Lumière. Szkice o początkach kina praca zbiorowa
Okładka książki W cieniu braci Lumière. Szkice o początkach kina
praca zbiorowa Wydawnictwo: Ars Nova film, kino, telewizja
153 str. 2 godz. 33 min.
Kategoria:
film, kino, telewizja
Wydawnictwo:
Ars Nova
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
153
Czas czytania
2 godz. 33 min.
Język:
polski
ISBN:
83-85409-69-5
Tagi:
film historia filmu teoria filmu eseje
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1577
1572

Na półkach: ,

Cóż, książeczka ta ma swoje lata i trudno nie zauważyć, że na świecie - bo nie w Polsce - w ten sposób już się o kinie nie pisze (zainteresowanych odsyłam do doskonałej antologii Kintop w dwóch tomach). Z drugiej strony był to chyba pierwszy przyczynek w polskim filmoznawstwie do prezentacji badań nad starym niemym kinem z jego początkach, pozbawiony przekonania, że wczesny film był medium niedojrzałym i prymitywnym.

Zbiór otwiera ciekawy esej poświęcony technice filmowej i realizacji nagrań pierwszych filmów Lumierów. To, co bierzemy za sytuacje "z życia wzięte", uchwycone "na gorąco" lub faktyczne widoki z określonych miejsc - gór, jezior - okazuje się często zainscenizowane i w pewnym sensie realizowane według "scenariusza".
Kolejne eseje omawiają szczegółowo technikę innego mistrza dawnego kina, Geogres'a Meliesa, i jego fantastyczne tricki, oraz subtelne i wielopoziomowe podobieństwa między kubizmem w sztukach wizualnych a filmami D.W. Griffitha. Mamy też oczywiście polski akcent w postaci eseju o ekranizacjach klasyki polskiej literatury.

Najlepsze eseje dotyczą związków między XIX-wiecznym malarstwem a konstrukcją obrazu i kadru oraz realizacji dźwięku. Wszyscy wiemy, że za muzykę w czasie projekcji odpowiadał taper, ale co taper grał? Skąd brał nuty? Kim w ogóle był? Co z odgłosami "z offu" i opowiadaczami?

Całości dopełniają eseje o filmie religijnym w Rosji sowieckiej oraz hagiograficznych produkcjach francuskich, działalności kinooperatorów w przedwojennej Europie oraz działalność "reporterów" i filmowców na frontach I wojny światowej.

Książeczka ta jest stosunkowo ciężko dostępna. Czy warto się za nią uganiać? Dla świetnego eseju o akustyce seansów tak - jeśli oczywiście ktoś jest pasjonatem :)

Cóż, książeczka ta ma swoje lata i trudno nie zauważyć, że na świecie - bo nie w Polsce - w ten sposób już się o kinie nie pisze (zainteresowanych odsyłam do doskonałej antologii Kintop w dwóch tomach). Z drugiej strony był to chyba pierwszy przyczynek w polskim filmoznawstwie do prezentacji badań nad starym niemym kinem z jego początkach, pozbawiony przekonania, że wczesny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    3
  • Film
    2
  • Dwie kultury
    1
  • 05. Opium w rosole
    1
  • Filmy
    1
  • Licencjat
    1
  • Historia sztuki
    1
  • Film/Telewizja/Media
    1
  • Lata 20., lata 30. - w starym kinie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W cieniu braci Lumière. Szkice o początkach kina


Podobne książki

Przeczytaj także