Wybór nowel

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Szkolna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
klasyka

Spis treści: Kamizelka, Nawrócony, Z legend dawnego Egiptu, Żywy telegraf, Na wakacjach, Przygoda Stasia, Powracająca fala, Omyłka. Te osiem opowiadań to maleńki wycinek potężnej twórczości Prusa, a jednak dają one pewien jej obraz. Ukazują jego ukochanie prostego człowieka, wznoszącego w ciężkim mozole gmach cywilizacji. Uświadamiają, jak żywo pisarz odczuwał niesprawiedliwość społeczną i jak...

Te osiem opowiadań to maleńki wycinek potężnej twórczości Prusa, a jednak dają one pewien jej obraz. Ukazują jego ukochanie prostego człowieka, wznoszącego w ciężkim mozole gmach cywilizacji. Uświadamiają, jak żywo pisarz odczuwał niesprawiedliwość społeczną i jak odważnie przeciw niej protestował. Jak starał się zrozumieć zarówno skomplikowane prawa rządzące życiem społeczeństw, jak tez najskrytsze tajniki duszy ludzkiej. Pozwalają poznać pisarza, który według słów Marii Dąbrowskiej „był nie tylko «sercem serc», jak głosi napis na jego grobie, ale usiłował być i płodną myślą polskich mózgów”.
Janina Kulczycka-Saloni

źródło opisu: PIW, 1971 (fragment posłowia)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mnóstwo ciekawych tematów, jakże życiowych. Nowele, napisane z ciepłem, pełne empatii, ideałów w końcu wzruszające. Warto je przeczytać by lepiej zrozumieć świat. Może w tym zbiorze brak szczególnie wyróżniających się opowiadań, ale każde zasługuje na uwagę.

Nowele Prusa to moje ulubione nowele.
Żadnych innych tak bardzo nie lubię. Nie, źle to ująłem.
Żadnych innych tak niesamowicie nie Kocham!

Dunya | 2014-06-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lektura
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Po "Wybór nowel" Bolesława Prusa sięgnęłam, by przeczytać niezwykle krótką nowelkę "Na wakacjach", gdzie pokazane jest, że zbytnie rozcząsanie szczegółów nie zawsze jest takie dobre, że czasem należy się poddać impulsowi.

Uwielbiam wszelkie nowele, lecz te Prusa wzruszają mnie chyba najgłębiej :)

| 2011-09-13
Przeczytana: 09 września 2011

Do ulubionych pisarzy zawsze przyjemnie jest wrócić. Prusa cenię co prawda przede wszystkim jako powieściopisarza, ale pióro mistrza nie zawodzi i w nowelistyce. Niektóre z tych opowiadań znam oczywiście od dawna, ale czytam je chętnie na zasadzie: Znacie? To posłuchajcie. Inne, jak „Omyłkę”, właśnie poznałem. I to ono zwróciło moją uwagę.

Powstanie styczniowe nie było ulubionym tematem Prusa. Nie tylko zresztą jego – epoka literacka, której został najwybitniejszym przedstawicielem w prozie, interesowała się głównie problemami społecznymi. Niemniej jednak Orzeszkowa potrafiła poświęcić powstaniu cały tom prozy „Gloria victis”; wątek ten ma też fundamentalne znaczenie dla koncepcji jej opus magnum – „Nad Niemnem”. U Prusa zetknąłem się z tematem powstania tylko w „Lalce” – niejako na marginesie wspomina się tam o udziale Wokulskiego w powstaniu i w konsekwencji o jego zesłaniu na Sybir – i właśnie w „Omyłce”.

Zryw niepodległościowy pokazany jest tu z perspektywy cywila, a...

Michalina | 2014-04-29
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Nowelki Prusa są nie tylko pouczające, ale można znaleźć w nim odrobinę humoru:
"(...) - Do...brze. A ile jest części świata? - pytał pan Dobrzański.
- Siedem: poniedziałek, wtorek...
- Źle ośle!... Pytam o części świata.
- Pięć! Pięć! Europa, Azja, Afryka, Ameryka, Oceania...
- Do...brze. A sześć razy dziewięć?...
- Sześć razy siedem... sześć razy osiem... sześć razy dziewięć - pięćdziesiąt cztery.
- Do...brze. A kogo najbardziej powinieneś kochać na tym świecie?
- Boga, ojczyznę, mamę i brata, pana nauczyciela, a potem wszystkich ludzi.
- Do...brze - odparł pan Dobrzański.
Chcąc uwolnić się od dalszych badań na wyrywki raz zapytałem go:
- A Łukaszowę trzeba kochać?
- Mo...żna - odparł pan Dobrzański po namyśle."

OstatniaKropka | 2015-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015r.
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Moje ponowne spotkanie z Prusem po obowiązkowych lekturach w szkole. I nie żałuję!
Polecam przeczytać więcej jego dzieł, bo to naprawę piękna polska literatura.

Kasjopeja | 2013-05-22
Przeczytana: 29 maja 2013
lovebooks | 2013-03-29
Przeczytana: 28 marca 2013

Antek

Nowela opowiadająca o chłopcu z ubogiej rodziny imieniem Antek, który był 'inny' od rówieśników, a jego marzeniem było budowanie wiatraków.
Ten utwór wręcz cudownie, jeżeli można tak to powiedzieć, ukazuje zacofanie i biedę na wsi w czasach epoki pozytywizmu ( w opracowaniu znalazłam informację, że utwór powstał w roku 1881). Brak jakiejkolwiek opieki lekarskiej. Korzystanie z usług znachorów. Brak pieniędzy. Brak zorganizowanego systemu nauczania, jeżeli można to wg nazwać nauczaniem. Wiążąca się z tym wszystkim ludzka głupota.. Brak jakichkolwiek perspektyw na życie.
Nowele czyta się dobrze i sprawnie. Historie ukazujące zacofanie ( w szczególności jedna dotycząca siostry tytułowego bohatera) są wstrząsające i bulwersujące.

Nawrócony

Utwór opowiadający w skrócie życie pewnego niezwykle chciwego mężczyzny imieniem Łukasz.
Jego zachłanność nie zna granic. Chce mieć dosłownie wszystko. Jak dobrze wiemy z chciwością idzie w parze egoizm, który w tym wypadku jest tak ogromny,...

AgataAnna | 2018-07-06
emilyjane | 2018-02-18