Niezwykli bohaterowie i cudowne budowle średniowiecza

Tłumaczenie: Katarzyna Marczewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ludzie i...". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
Héros et merveilles du Moyen Âge
978-83-7737-024-7
historia
Łukasz Kuć

Książka wprowadza nas w świat wyobraźni średniowiecznej, ukazując przedstawicieli dwóch głównych kategorii – niezwykłych bohaterów, takich jak Karol Wielki, Cyd, Król Artur, Roland, papieżyca Joanna, Robin Hood oraz wróżka Meluzyna i czarodziej Merlin, a także lis i jednorożec, oraz cudowne budowle - trzy gmachy, trzy potęgi górujące nad społeczeństwem, czyli katedrę, zamek warowny i klasztor.

Ikonografia średniowieczna nie zna granic między światem ziemskim a nadprzyrodzonym, między życiem doczesnym a zaświatami i obejmuje wielki obszar geograficzny. Historia świata wyobraźni jest również historią długiego trwania - ukazuje bohaterów i cuda w takiej postaci, jaką nadało im średniowiecze, w jakiej je wielbiło, a potem przekazało kolejnym stuleciom, w których żyją one nadal, między innymi dzięki nowym sojusznikom historii, takim jak filmy i komiksy.

źródło opisu: Oficyna Naukowa, 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nell | 2018-04-02

Książka przedstawia w zwięzły i skrótowy sposób pewne ważne elementy świata średniowiecznego, które w jakiejś formie przetrwały przez wiele wieków. Autor wybrał formę haseł, opisując zjawiska, postacie, budowle. Forma i skrótowość przynosi na myśl naukową ściągę. Naukową z tego względu, że dzieło jest okraszone przypisami i posiada bogatą bibliografię. Książka wartościowa, szczególnie dla studentów czy osób zainteresowanych średniowieczem, jednak by dobrze przyswoić treści w niej zawarte trzeba być skupionym i mieć trochę silnej woli w zapasie. Hasła częściowo odnoszą się do siebie, ale głównie funkcjonują w oderwaniu, co sprawia, że ma się wrażenie, jakby czytało się encyklopedię. Autor w poszczególnych hasłach najpierw przedstawia pokrótce genezę danych zjawisk, rzeczy, postaci... ich miejsce w świecie średniowiecznym i dalej ich ewolucję na przestrzeni wieków. Wszystko to jest jedynie naszkicowane, więc po przeczytaniu tego dzieła ma się silne wrażenie, iż trzeba sięgnąć do...