Wstrząsająca elektryczność

2006-08-15
2006-08-15
edukacyjna fizyka

Okładka książki Kipiący mózg Nick Arnold, Tony De Saulles
Kipiący mózg Nick Arnold, Tony D...
Okładka książki Paskudne robale Nick Arnold, Tony De Saulles
Paskudne robale Nick Arnold, Tony D...
Okładka książki Śmiertelne choroby Nick Arnold, Tony De Saulles
Śmiertelne cho... Nick Arnold, Tony D...

Chyba jestem za stara na tę serię. Żarty do mnie nie trafiają, a z wiedzy też niewiele wyniosłam, bo to co wiem, to wiem, a czego nie wiedziałam dalej nie wiem, lub zapomniałam. Przypisy tłumacza robią dużo, rozjaśniając fakty i tłumacząc rzeczy i chyba to kiepsko, jak tłumacz daje radę lepiej niż autor.

O co chodziło z Georgiem przetłumaczonym na Jurija, to ja nawet nie

O co chodziło z Georgiem przetłumaczonym na Jurija, to ja nawet nie

2028

Seria Strrraszna historia w ciekawy sposób przedstawiała nie tylko znane wydarzenia z przeszłości, ale i historie całych ludów, które miały znaczący wpływ na ludzkość. I tak Aztekowie, czy Egipcjanie doczekali się własnych opowieści. A dodatkowo te historie dalekie są od tego do czego przyzwyczaiły nas zwykłe opracowania. Nie są nudne, pełne przerażających faktów i mnóstwo w nich humoru, który widać między innymi w komiksach które przedstawiają wybrane fakty. Idąc tym tropem wydano kolejną serię, tym razem zwaną „Monstrrrualna erudycja”.
I na tak zwany pierwszy ogień poszedł u mnie tytuł „Wstrząsająca elektryczność”.

Jeśli chcesz wiedzieć który naukowiec poddawał swoje gałki oczne elektrowstrząsom, jak elektryczny węgorz razi prądem i co elektryczność ma wspólnego z biciem Twojego serca – ta książka jest dla Ciebie! Zachęcam do lektury.

Świetna książka w ciekawy sposób przedstawiająca znane już fakty, jednak poddano je liftingowi i czyta się to wszystko z rosnącym zainteresowaniem. Na dokładkę rysunki w formie komiksów dostarczają sporą porcję dobrego humoru, co tylko uatrakcyjnia odbiór. Dla mnie rewelacja.

Po „Strrrasznej historii" przyszedł czas na „Monstrrrualną erudycję". Wydawnictwo Egmont wznowiło właśnie kolejną popularnonaukową serię dla czytelników w wieku 8-14 lat. W moje ręce trafiła część poświęcona elektryczności „Wstrząsająca elektryczność".

Autor Nick Arnold w pełnej humoru, anegdot o naukowcach i wynalazcach, ciekawych quizów książce przedstawia wiele interesujący faktów ze świata nauki i robi to w sposób wciągający. Czarno-białe komiksowe ilustracje autorstwa Tony'go de Saullesa uatrakcyjniają lekturę.

Skąd się bierze prąd?

Jak powstały defibrylator i rozrusznik serca?

Co to jest suche ogniowo i jak do jego wynalezienia przyczyniły się gałki oczne pewnego naukowca?

Odpowiedzi znajdziecie w tej niewielkiej książeczce.

Szczerze polecam „Wstrząsająca elektryczność". To nie tylko przyjemna i zabawna lektura, ale i bezbolesne przyswajanie podstawowych informacji ze świata fizyki, matematyki, chemii czy medycyny.
P.P., lat 16
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl

Elektryczność.

Cała prawda o elektryczności ;) No może nie cała, ale dawkę wiedzy na ten temat zawarto w książce całkiem sporą. I to w naprawdę fajnej, humorystycznej i przystępnej formie - takie bowiem są znaki rozpoznawcze serii "Monstrrrualna Erudycja".

Można śmiało powiedzieć, że książka oferuje całkiem nowe, świeże spojrzenie na fizykę, a poniekąd nawet na matematykę oraz na inne gałęzie nauk ścisłych. Ba!, nawet co nieco z dziedziny medycyny się tu znajdzie. Samo spojrzenie na problem elektryczności i na jej specyfikę jest zaś naprawdę ciekawe i dość nowatorskie, oparto je bowiem na ciekawostkach, anegdotach oraz na świetnie rozrysowanych czarno-białych scenkach komiksowych.

Czego konkretnie dowiemy się z książki? Bardzo wielu rzeczy ;) Na przykład tego, z czego i dzięki czemu można uzyskać elektryczność (znajdziemy tu rozważania na temat tego, czy możliwe jest jej pozyskanie z gazów jelitowych),dostaniemy odpowiedź na pytanie kto i dlaczego raził prądem swoje gałki oczne (!),poznamy specyfikę piorunów... i wiele, wiele innych :)

Seria "Monstrrrualna Erudycja" ma bardzo wiele wspólnego z serią "Strrraszna historia". Konwencja obydwóch cykli jest bardzo do siebie podobna - oparte są na komiksowych scenkach, ciekawostkach oraz na pokaźnej dawce humoru - niejednokrotnie czarnego :) Warto przeczytać, można się bowiem dowiedzieć bardzo wielu ciekawych rzeczy - i dotyczy to nie tylko grupy docelowej której dedykowana jest seria (8-14 lat),ale także dorosłych.

Polecam.

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

Więcej na:

Elektryczność.

ELEKTRYZUJĄCA LEKTURA

Przed nami drugi z czterech póki co wydanych przez Egmont w tym miesiącu tomików serii „Monstrrrualna erudycja”. Po świetnej „Nieznośnej naturze” nadszedł czas na spotkanie z elektrycznością. Nie będę oryginalny, jeśli powiem, że czeka nas elektryzująca lektura, w trakcie której będzie iskrzyć między czytelnikiem, a treścią, ale cóż można tu więcej dodać, skoro to najszczersza prawda? Co więcej książka ta, jak pozostałe z serii, może stać się iskrą zapalną zgłębiania wiedzy, więc tym bardziej należy całość docenić.

Ponieważ jednak elektryczność to temat bardzo rozległy, obejmujący od fizyki, po medycynę, warto na początek przyjrzeć się, co takiego znajdziecie w tym tomie. Oczywiście, jak się domyślacie, o wszystkie wspomniane już dziedziny całość zahacza, bo dzięki tej publikacji dowiecie się kto i dlaczego raził swoje gałki oczne prądem czy co energia elektryczna ma wspólnego z biciem serca. Przekonacie się, że elektryczność można wytworzyć z… gazów jelitowych, ale nie tylko, bo znalazło się tu także miejsce na ciekawostki z najróżniejszych dziedzin. W skrócie: czeka na Was porażająco dobra, czasem straszna, czasem śmieszna, czasem wręcz bolesna zabawa, od której trudno się oderwać.

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2019/08/monstrrrualna-erudycja-wstrzasajaca.html

ELEKTRYZUJĄCA LEKTURA

O nowym wydaniu tej książki piszę na swoim blogu, na który Was serdecznie zapraszam :)

Jak często zastanawiamy się skąd bierze się prąd? Wiadomo przecież, że wystarczy opłacać rachunki, a dotknięcie kontaktu, niczym czarodziejska różdżka, uczyni światłość. Okazuje się jednak, że to o niebo bardziej skomplikowany proces. Nick Arnold ma talent do odpowiadania na trudne pytania w przystępny sposób. Tym razem zmierzył się z elektrycznością. Książka traktuje o procesie powstawania i przesyłania prądu, a autor nie szczędzi zabawnych anegdot o znanych wynalazcach i naukowcach. Świetna zabawa, a przy okazji spora dawka informacji. Czasami warto wrócić do książek dedykowanych dzieciom ;)

• Monstrrrualna Erudycja
  • Współpraca
  • Dla Krzysztofa
  • Małgorzata
  • Miejska Biblioteka Publiczna
  • Literatura Dziecięca
  • Moje

Dodaj cytat z książki Wstrząsająca elektryczność