Marzenie Celta

Okładka książki Marzenie Celta
Mario Vargas Llosa Wydawnictwo: Znak literatura piękna
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
El sueno del celta
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2011-10-03
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-03
Data 1. wydania:
2010-01-01
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324018178
Tłumacz:
Marzena Chrobak
Tagi:
Jądro ciemności Joseph Conrad Roger Casement Afryka dziennik homoseksualizm

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Przez Kongo i Amazonię w głąb ludzkiej duszy



2020 52 51

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
1173 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
884
260

Na półkach: , ,

"Marzenie celta" nie jest książką łatwą ani tym bardziej przyjemną. Im dalej zagłębiamy się w bestialstwo i niesprawiedliwość ludzką tym bardziej robi się nieprzyjemnie. A jest naprawdę ciężko wytrzymać bijącą nienawiść, okrucieństwo, brak jakiegokolwiek pohamowania czy norm społecznych. Kiedy myślimy, że gorzej już być nie może, człowiek udowadnia, że srogo się mylimy.

Tytułowy Celt to Roger Casement, z pochodzenia Irlandczyk, początkowo na służbie Imperium Brytyjskiego. Zostaje wysłany w dwie podróże mające na celu inspekcję doniesień o okrucieństwach i morderstwach na tamtejszych plemionach. Casement odwiedza Kongo oraz Peru, dużo przebywa w Irlandii, która jest pod okupacją brytyjską. W trakcie swoich podróży jako konsul sprawdza pogłoski i wraz z komisją spisuje raport o stanie rzeczy w dalekich zakątkach.

Główny bohater styka się z problemem niewolnictwa, wykorzystywania miejscowej ludności, która nie ma jak obronić się przed białym człowiekiem. W jego raporcie znajdziemy przykłady tego, do jakiego stopnia jest się w stanie posunąć człowiek, kiedy znikają granice cywilizacji. Znajdziemy opowieści tych, którzy przeżyli, tych, których plecy i pośladki noszą znamiona biczowania, usłyszymy o tych, którzy już nigdy nie będą stąpać po świecie, bo zostali zamordowani albo zginęli z wycieńczenia. I tu pojawia się dysonans, kiedy mówimy o ingerencji białego człowieka w Afryce czy Ameryce Południowej. Trzeba zaznaczyć, że biały człowiek, w gruncie rzeczy misjonarze, wprowadzali edukację, medycynę i higienę, z drugiej pchali się ze swoją religią zbyt natarczywie. Uważali, że tylko ich religia da człowiekowi zbawienie i mieszkańcy koniecznie muszą na nią przejść. Trafiali się ludzie, którzy poświęcali Afryce całe swoje życie, próbowali naprawić to, co wyrządziła żądza zysku i chciwość. Byli też tacy, którzy przyjeżdżając na czarny ląd stawali się postrachem tamtejszej ludności, potrafili mordować, katować, gwałcić i okaleczać. W głuchej dziczy pozwalali sobie i podwładnym na wiele, wykorzystywali do granic możliwości niewolników, dziesiątkowali i eksplorowali bogactwo Afryki.

Oprócz bestialstwa znajdziemy jeszcze wątek odzyskania niepodległości przez Irlandię. W trakcie podróży Roger, choć nigdy nie przejawiał zainteresowania politycznymi aspektami swojego kraju, tam zmienia swoje poglądy. Patrzy na niesprawiedliwość, na uwięzienie prawowitej ludności w łapach silniejszego i uważającego się za lepszego i bardziej cywilizowanego kraju i myśli o własnej ojczyźnie uwięzionej pod władzą Wielkiej Brytanii. Rozpoczyna spotkania, poznaje nowych ludzi, spotyka się w ramach politycznych narad. Zaczyna nawet planować z przyjaciółmi powstanie. Widzimy też od razu I wojnę światową, podczas której Irlandczycy gotowi do walki widzą dla siebie szansę. Nasz bohater próbuje za wszelką cenę ratować kraj i niestety słono za to zapłaci. Uznany za zdrajcę trafia do więzienia z wyrokiem pozbawienia życia. I jakby tego było mało ludzie patrzą na niego nie tylko jak na zdrajcę, ale też jak na dziwoląga, który śmie być homoseksualistą.

W tej książce nie ma łatwych wątków, każdy niesie za sobą jakieś brzemię, stanowi dowód wyrachowania i obojętności ludzi na krzywdę innych. Sytuacje jakie spotykają Casement'a wydają się nieprawdopodobne, nie chcemy wierzyć, że ludzka ręka jest w stanie przyłożyć się do dziesiątkowania innych narodów, ale tak niestety było. Europejczycy uważali się za lepszych, odczuwali niechęć i obrzydzenie do "kolorowych", pozwalali sobie na przemocy, przejęli władzę. Mamy też wspaniały przykład, kiedy bohater spotyka Josepha Conrada, który napisał "Jądro ciemności". Tam w dżungli ludzie przekraczali własne granice, schodzili poniżej tego jądra, poniżej wszelkich zasad. W Afryce człowiek pokazał swoje prawdziwe oblicze.

Pamiętajmy o tym, że to świadectwo człowieka, który chciał pomóc w walce z bestialstwem, chciał wolności dla swojego kraju, chciał zaznać smak miłości, a nie szybkie i bezuczuciowe spotkania seksualne. Potrzebował akceptacji, nie chciał się kryć, nie chciał, aby ludzie uważali to za zboczenie. Niestety nie po raz pierwszy stracony został człowiek, którego ideą było robienie wielkich rzeczy. "Marzenie celta" to wspaniałe świadectwo przemian społecznych, kolonializmu, I wojny światowej, a przede wszystkim tak wyjątkowego człowieka, jakim był Roger Casement. Dla mnie lektura obowiązkowa dla każdego.

"Marzenie celta" nie jest książką łatwą ani tym bardziej przyjemną. Im dalej zagłębiamy się w bestialstwo i niesprawiedliwość ludzką tym bardziej robi się nieprzyjemnie. A jest naprawdę ciężko wytrzymać bijącą nienawiść, okrucieństwo, brak jakiegokolwiek pohamowania czy norm społecznych. Kiedy myślimy, że gorzej już być nie może, człowiek udowadnia, że srogo się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 805
  • Przeczytane
    1 502
  • Posiadam
    637
  • Chcę w prezencie
    224
  • Teraz czytam
    92
  • Ulubione
    46
  • 2013
    25
  • Nobliści
    22
  • 2012
    21
  • Literatura iberoamerykańska
    19

Cytaty

Więcej
Mario Vargas Llosa Marzenie Celta Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Marzenie Celta Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Marzenie Celta Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także