Marzenie Celta

Okładka książki Marzenie Celta
Mario Vargas Llosa Wydawnictwo: Znak literatura piękna
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
El sueno del celta
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2011-10-03
Data 1. wyd. pol.:
2011-10-03
Data 1. wydania:
2010-01-01
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324018178
Tłumacz:
Marzena Chrobak
Tagi:
Jądro ciemności Joseph Conrad Roger Casement Afryka dziennik homoseksualizm

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Przez Kongo i Amazonię w głąb ludzkiej duszy



2020 52 51

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
1173 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
439
337

Na półkach: , ,

Powieściowa biografia Rogera Casementa, Irlandczyka, który walczył o wolność i prawa człowieka najpierw w Kongu, potem w Amazonii, a wreszcie o wyzwolenie własnego narodu spod jarzma brytyjskiego kolonializmu. Fascynująca analogia między uciskaną ludnością Afryki czy Ameryki Południowej a jednym z narodów Europy. Myślę, że lektura ciekawa również dla Polaków, z kolei przez porównanie historii naszej i irlandzkiej. Dla mnie bardzo interesujące były refleksje różnych bohaterów na temat patriotyzmu i romantycznego bohaterstwa (znamy to ze swojej historii, znamy).
Podejrzewam, że Vargas Llosa zwrócił uwagę na postać Casementa ze względu na wątek południowoamerykański. I od razu odpowiedź dla tych, którzy zastanawiają się, czy noblista po otrzymaniu Nagrody utrzymuje literacką formę: jeszcze jak! Tak naprawdę po Noblu mógłby już tylko snuć opowieści dyktowane strumieniem myśli, wszak jest erudytą, spokojnie mógłby zapełnić wiele stronic przemyśleniami. On jednak podjął się ogromnego zadania zgromadzenia informacji o człowieku, o którym historia przez długi czas chciała zapomnieć, a więc niełatwo było prześledzić jego losy. Wymagało to od Vargasa Llosy mozolnych studiów i licznych podróży. Podoba mi się to, że to wnikliwe studia nad osobą Casementa stały się podstawą powieści. Wystarczyłyby przecież podstawowe informacje, do których dopowiedziałby przemyślenia bohatera, ale Autor chciał oprzeć swoją opowieść na solidniejszej podstawie, mimo że wiele rzeczy i tak musiał sobie dopowiedzieć czy samodzielnie zinterpretować (co literaci przecież i tak robią, inaczej nie dałoby się napisać powieści biograficznej).
I te zgromadzone informacje są w powieści widoczne, co niektórzy mają zresztą Vargasowi Llosie za złe (np. bardzo szczegółowo przedstawił historię Konga pod panowaniem belgijskim, opisał tam wiele faktów z historii panowania Leopolda II, jego administracji i realiów społecznych). Oczywiście budowanie takiej podstawy powoduje, że akcja nie jest wyjątkowo wartka. To raczej sprawozdanie z działalności Casementa, mało dynamiczne. Szczególnie, że mamy do czynienia z dwoma planami czasowymi (przeplata się opowieść o Rogerze przebywającym w więzieniu z relacjami z jego działalności w Afryce, Ameryce Południowej i Europie), z których jeden zdradza nam co nieco z tego, co wydarzy się na drugim. Nie ma zatem w książce wielkich zaskoczeń. Ale nawet gdyby narracja była prowadzona inaczej, to i tak by ich nie było - wszak mamy do czynienia z powieścią biograficzną, a Autor nie miał zamiaru zmieniać faktów. Chociaż pod tym względem część irlandzka wypada najsłabiej, bo już i tak wiemy, co się udało, a co się nie udało i czyta się to trochę bez emocji, tę część można było chyba opowiedzieć troszkę inaczej.
Jest to powieść, której trzeba poświęcić sporo czasu i uwagi, ale z pewnością warto.

Powieściowa biografia Rogera Casementa, Irlandczyka, który walczył o wolność i prawa człowieka najpierw w Kongu, potem w Amazonii, a wreszcie o wyzwolenie własnego narodu spod jarzma brytyjskiego kolonializmu. Fascynująca analogia między uciskaną ludnością Afryki czy Ameryki Południowej a jednym z narodów Europy. Myślę, że lektura ciekawa również dla Polaków, z kolei przez...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 805
  • Przeczytane
    1 502
  • Posiadam
    637
  • Chcę w prezencie
    224
  • Teraz czytam
    92
  • Ulubione
    46
  • 2013
    25
  • Nobliści
    22
  • 2012
    21
  • Literatura iberoamerykańska
    19

Cytaty

Więcej
Mario Vargas Llosa Marzenie Celta Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Marzenie Celta Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Marzenie Celta Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także