Oto jest Kasia

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Inne wydania

Powieść dla dzieci 7-9-letnich, która weszła na stałe do kanonu lektur szkolnych. Jej bohaterką jest Kasia – dotychczas wzorowa uczennica i ulubienica rodziców i dziadków – której rodzi się siostrzyczka. Zazdrosna dziewczynka przeżywa bunt prowadzący do samozniszczenia: staje się agresywna, popada w konflikty z kolegami i z domownikami, przestaje się uczyć... I dopiero ciężka choroba siostrzyczki, do której Kasia sama się przyczyniła, pozwala jej zrozumieć, jak bardzo kocha małą, i wrócić do dawnego stylu życia.

Wspaniała książka dla najmłodszych i dorosłych dzieci. Ukazuje walkę dobra ze złem u tytułowej Kasi. To jak pod wpływem siostry przez zazdrość, staje się nie do zniesienia, a potem, a potem sami zobaczycie. Ukazane jest życie i sposób wychowania dzieci tamtych czasów. I sądzę że nie był taki zły. Przynajmniej dziecku łatwiej było wyrosnąć na wspaniałego człowieka. Jak jest dzisiaj pokazuje chociażby serial: Rodzinka pl. Więc książkę bardzo polecam, bo warto stawać się lepszym.

Ryjek | 2016-02-02

Ojej jak dawno nie widziałam tej książki!
A na niej uczyłam się czytać bo to była moja pierwsza lektura...
Łza mi się w oku zakręciła na wspomnienie tamtych czasów.

| 2011-03-05

Przerażająca opowieść o koszmarze wychowawczym, jaki fundują Kasi rodzice, olewając konieczność przygotowania dziecka na nowe rodzeństwo, nierozumiejący psychiki dziecka oraz stawiający bezmyślnie niespełnialne wymagania. Książka jest niestety w lekturach szkolnych i wiem, że gdy przyjdzie na nią czas, odbędę z córką poważną rozmowę na temat postaw w książce prezentowanych, bo założyć się mogę, że w szkole biedna Kasia będzie prezentowana analogicznie do złego Soplicy przechodzącego nawrócenie.
Koszmarek, dawno powinien zniknąć z list lektur.

Kiwi_Agnik | 2013-11-20
Przeczytana: 1996 rok

Czytałam ją kiedy byłam młodziutka. Za bardzo już jej nie pamiętam, ale wiem że tej lektury nie powinny przegapić dzieci z podstawówki.
Miła książka na miłe wieczory.

Wspaniała książka, której treść zapamiętałam po dziś dzień (tylko tytuł wyleciał z głowy).
Czytałam ją jako mała dziewczynka z wypiekami na twarzy. Choroba najmłodszej bohaterki stała się dla mnie wręcz traumatycznym przeżyciem, które dzieliłam solidarnie z główną bohaterką...Aż do teraz wszystkie emocje żyją w zakamarkach pamięci. Była to pierwsza lektura, której słowa docierają w głąb duszy i zostają tam już na zawsze.
To może być piękny początek wielkiej pasji czytania. Tak było w moim przypadku.
Polecam, nie tylko małym dziewczynkom, ale także dorosłym kobietom, mężczyznom rzecz jasna również, jeśli mają ochotę.
Nie znajduję minusów lektury!
Moja ocena:
10/10

pshoom | 2011-11-24

Nie pamiętam czy mi się podobała gdy czytałam ją jako dziecko...
Teraz mnie przeraża!
Według mnie cała winę za wydarzenia jakie maja miejsce w książce ponosi nie Kasia tylko jej nieodpowiedzialni rodzice.
Kompletnie jej nie przygotowali na pojawienie się młodszego rodzeństwa. Oni nawet jej nie poinformowali, że będzie miała siostrę tylko postawili przed faktem dokonanym!
A potem zlekceważyli problemy jakie w wyniku tego powstały.
Dla mnie ta książka to po prostu koszmar!

Oj... tą książkę przeczytałam bardzo dawno , nie wiele z niej pamiętam.
Jedyne co zostało w mojej pamięci jest to że sięgnęłam po tą książkę będąc dzieckiem miałam ( może z 7 lub 8 lat) z biblioteczki książek mojej mamy . Może to zabawne ale kiedyś moja mama dostała tą książkę jak była młodą dziewczynką od mojego dziadka ;) Poleciła mi ją i przeczytałam . Bardzo mi się ona spodobała :) Nie mówiąc już że miałam wrażenie jakby opowiadała o mojej mamie która ma właśnie na imię Katarzyna :) Po jakimś czasie miałam okazję ponownie ją przeczytać bo okazała się moją lekturą :D

Bardzo fajna książka POLECAM ;)

Evik | 2012-04-30
Przeczytana: 15 marca 2014

Książka, która czytałam kilkakrotnie. Jako małemu dziecku bardzo mi się podobała. W miarę dorastania odkryłam wady tej książki. Jak dziewięciolatka (Kasia), czy nastolatek (Jurek jest w piątej klasie) może nie wiedzieć o ciąży matki. To zaskoczenie, gdy mama trafia do szpitala. Mężczyzna, który nie potrafi zrobić śniadania, zagotować mleka. Gdy mama Kasi i Jurka trafia do szpitala ojciec ledwo sobie radzi.
Wątek o zazdrości o młodsze rodzeństwo, walkę o bycie pierwszym w szkole jest ciekawy. Kasia chce być pierwsza wśród szkolnych koleżanek, nie lubi Antolki, na początku książki jest egoistyczna. Zmienia się, gdy się dowiaduje, że może nie otrzymać promocji do następnej klasy, gdy koledzy i koleżanki nie chcą, by zagrała główna rolę w przedstawieniu, oraz pod wpływem choroby siostrzyczki. Książka pokazuje, że nie zawsze można być pierwszym i czasami trzeba poczekać na swoją kolej(Kasia bardzo chciała jako pierwsza karmić złote rybki). Także, że trzeba dzielić się z rówieśnikami -...

Aleksandra | 2015-06-28
Przeczytana: 1962 rok

Książka mojego dzieciństwa, którą bardzo lubiłam. Dzisiaj trochę inaczej patrzę na postępowanie Kasi i jej rodziców. Mimo wszystko warto czytać ją dzieciom i polecać młodym czytelnikom

Kasia | 2013-08-20

Nie pamiętam dokładnie tej książki, ponieważ czytałam ją bardzo dawno temu. Lecz pamiętam z niej jedno. Kiedy przeczytałam ją po raz pierwszy nie zwróciłam na to uwagi. Lecz teraz myślę, że rodzice Kasi byli strasznie nieodpowiedzialni. Nie wyobrażam sobie, że można nie powiedzieć swojemu dziecku, że nie długo na świat przyjdzie jego brat lub siostra. Kasia nie została przygotowana na przyjście na świat nowego członka rodziny. Podejrzewam, że moja reakcja byłaby identyczna. Jakby rodzice weszli do pokoju i oświadczyli mi, że mam rodzeństwo, wcześniej mi nawet o tym nie mówiąc. Myślę, że za zmianę zachowania Kasi odpowiedzialni są jej rodzice i tylko oni są temu winni. Nagle Kasia została na drugim planie nie wiedząc co się dzieje,pragnęła zwrócić na siebie uwagę.Została jej"przyczepiona" etykietka niegrzecznej dziewczynki, która z grzecznej zamieniła się w niegrzeczną.