Wyzwanie czytelnicze LC

Oto jest Kasia

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Powieść dla dzieci 7-9-letnich, która weszła na stałe do kanonu lektur szkolnych. Jej bohaterką jest Kasia – dotychczas wzorowa uczennica i ulubienica rodziców i dziadków – której rodzi się siostrzyczka. Zazdrosna dziewczynka przeżywa bunt prowadzący do samozniszczenia: staje się agresywna, popada w konflikty z kolegami i z domownikami, przestaje się uczyć... I dopiero ciężka choroba siostrzyczki, do której Kasia sama się przyczyniła, pozwala jej zrozumieć, jak bardzo kocha małą, i wrócić do dawnego stylu życia.

Woody | 2018-09-02
Przeczytana: 01 września 2018

Bardzo mądra i dojrzała książka. Gdybym miał dzieci, czytałyby one Niziurskiego, Bahdaja czy właśnie Jaworczakową. Bo to opowieść o młodym człowieku, tytułowej Kasi, która popełnia błędy, lecz umie je naprawić. Mamy więc przemianę bohaterki: ze złej na dobrą. Pomagają jej w tym wspaniale nakreślone autorytety - rodzice, pani wychowawczyni, brat, a także koleżanki i koledzy. I tyle w tym wszystkim ciepła, człowieczeństwa i mądrości, że to książka nie tylko dla dzieci.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspaniała, mądra książka którą bardzo dobrze pamiętam z dzieciństwa. Teraz widzę kilka minusów. Na przykład dlaczego rodzice Kasi nie przygotowali ją na nowego członka rodziny. Może dałoby się uniknąć złego zachowania Kasi.
Na początku książki Kasia jest egoistyczna. Dokucza Jurkowi czytającemu książkę. Przedrzeźnia sepleniącą koleżankę. Kasia nie lubi Antolki - nowej uczennicy. Rządzi swoimi koleżankami - Madzią i Ewą. Przez długi czas jest najlepszą uczennicą. Ma same piątki. Zmienia się to po narodzinach siostry - Agnieszki. Wtedy Kasia zaczyna dostawać same dwóje.
Oczywiście na wszystkie kłopoty jest mądre rozwiązanie, a karą za winy - wyrzuty sumienia.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspaniała książka dla najmłodszych i dorosłych dzieci. Ukazuje walkę dobra ze złem u tytułowej Kasi. To jak pod wpływem siostry przez zazdrość, staje się nie do zniesienia, a potem, a potem sami zobaczycie. Ukazane jest życie i sposób wychowania dzieci tamtych czasów. I sądzę że nie był taki zły. Przynajmniej dziecku łatwiej było wyrosnąć na wspaniałego człowieka. Jak jest dzisiaj pokazuje chociażby serial: Rodzinka pl. Więc książkę bardzo polecam, bo warto stawać się lepszym.

| 2011-03-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przerażająca opowieść o koszmarze wychowawczym, jaki fundują Kasi rodzice, olewając konieczność przygotowania dziecka na nowe rodzeństwo, nierozumiejący psychiki dziecka oraz stawiający bezmyślnie niespełnialne wymagania. Książka jest niestety w lekturach szkolnych i wiem, że gdy przyjdzie na nią czas, odbędę z córką poważną rozmowę na temat postaw w książce prezentowanych, bo założyć się mogę, że w szkole biedna Kasia będzie prezentowana analogicznie do złego Soplicy przechodzącego nawrócenie.
Koszmarek, dawno powinien zniknąć z list lektur.

Ryjek | 2016-02-02

Ojej jak dawno nie widziałam tej książki!
A na niej uczyłam się czytać bo to była moja pierwsza lektura...
Łza mi się w oku zakręciła na wspomnienie tamtych czasów.

Czytałam ją kiedy byłam młodziutka. Za bardzo już jej nie pamiętam, ale wiem że tej lektury nie powinny przegapić dzieci z podstawówki.
Miła książka.

pshoom | 2011-11-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie pamiętam czy mi się podobała gdy czytałam ją jako dziecko...
Teraz mnie przeraża!
Według mnie cała winę za wydarzenia jakie maja miejsce w książce ponosi nie Kasia tylko jej nieodpowiedzialni rodzice.
Kompletnie jej nie przygotowali na pojawienie się młodszego rodzeństwa. Oni nawet jej nie poinformowali, że będzie miała siostrę tylko postawili przed faktem dokonanym!
A potem zlekceważyli problemy jakie w wyniku tego powstały.
Dla mnie ta książka to po prostu koszmar!

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspaniała książka, której treść zapamiętałam po dziś dzień (tylko tytuł wyleciał z głowy).
Czytałam ją jako mała dziewczynka z wypiekami na twarzy. Choroba najmłodszej bohaterki stała się dla mnie wręcz traumatycznym przeżyciem, które dzieliłam solidarnie z główną bohaterką...Aż do teraz wszystkie emocje żyją w zakamarkach pamięci. Była to pierwsza lektura, której słowa docierają w głąb duszy i zostają tam już na zawsze.
To może być piękny początek wielkiej pasji czytania. Tak było w moim przypadku.
Polecam, nie tylko małym dziewczynkom, ale także dorosłym kobietom, mężczyznom rzecz jasna również, jeśli mają ochotę.
Nie znajduję minusów lektury!
Moja ocena:
10/10

Oj... tą książkę przeczytałam bardzo dawno , nie wiele z niej pamiętam.
Jedyne co zostało w mojej pamięci jest to że sięgnęłam po tą książkę będąc dzieckiem miałam ( może z 7 lub 8 lat) z biblioteczki książek mojej mamy . Może to zabawne ale kiedyś moja mama dostała tą książkę jak była młodą dziewczynką od mojego dziadka ;) Poleciła mi ją i przeczytałam . Bardzo mi się ona spodobała :) Nie mówiąc już że miałam wrażenie jakby opowiadała o mojej mamie która ma właśnie na imię Katarzyna :) Po jakimś czasie miałam okazję ponownie ją przeczytać bo okazała się moją lekturą :D

Bardzo fajna książka POLECAM ;)

Kwyrloczka | 2017-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Zgodnie oceniamy tę pozycję na 7 gwiazdek.

Dziecko się rozkręca. Już nie muszę wyciągać każdego słowa. Najfajniejszą bohaterką w całej książce, o dziwo, została Antolka. Pierwsze miejsce zdobyła nie bez udziału pewnych, zamieszkujących krzaki jaśminu, maleńkich wróżek o białych skrzydełkach. Najgorsza oczywiście ta niewychowana Kasia, mimo ewolucji jaką przeszła. Kinowy przebój o kaczuszce, która absolutnie nie śpiewa, spełnił wyjątkowo dydaktyczną rolę i został okrzyknięty najlepszym fragmentem powieści. Nauczyliśmy się z niego, że kłamstwo ma bardzo krótkie kacze nóżki.
Słowo od dorosłego. Podobało mi się, nawet bardzo mi się podobało. Główną bohaterkę miałam ochotę obić witkami... wielokrotnie. Właściwie to ciągle bym ją lała i patrzyła z satysfakcją jak równo puchnie. Razem z nią obiłabym jej rodziców, którzy kompletnie nie przygotowali córki na pojawienie się w domu maleństwa doprowadzając tym samym do wszystkich opisanych w książce problemów. Najdoroślejszy okazał się...