Wyzwanie czytelnicze LC

Unwind
978-1-84738-231-3
Neal Shosterman, Unwind, parts, body, Conor, Lisa, Lev
Monika

The Second Civil War was fought over reproductive rights. The chilling resolution: Life is inviolable from the moment of conception until age thirteen. Between the ages of thirteen and eighteen, however, parents can have their child "unwound," whereby all of the child's organs are transplanted into different donors, so life doesn't technically end. Connor is too difficult for his parents to control. Risa, a ward of the state is not enough to be kept alive. And Lev is a tithe, a child conceived and raised to be unwound. Together, they may have a chance to escape and to survive.

źródło opisu: Aimon and Schuster,2007

źródło okładki: http://www.girl.com.au/unwind.htm

Virginia | 2016-05-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 19 maja 2016

"Prawo jest takie, a nie inne, ponieważ mnóstwo ludzi rozmyślało nad tym i doszli do wniosku, że to ma sens."

"Podzieleni" to tytuł, który chodził za mną miesiącami. Gdy już wpadł w moje ręce, niezwłocznie i z wielkim zapałem zabrałam się za czytanie. Moje oczekiwania względem tej pozycji były wysokie, całe szczęście Neal Shusterman mnie nie zawiódł.

Dowiadujemy się, że Druga Wojna Domowa toczyła się o prawa reprodukcyjne. Po latach walk pomiędzy Obrońcami Życia a Zwolennikami Wolnego Wyboru uchwalono Kartę Życia. Od tej chwili życie ludzkie jest nienaruszalne od poczęcia, aż do wieku lat trzynastu. Pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia, rodzice mogą zadecydować o przyszłości swojego dziecka. Podzielić czy może zachować w całości?

Connor, Risa i Lev to trójka nastolatków, która z różnych przyczyn ma podzielić ten sam los. Jednak los, który nie uchronił ich przed systemem, chcąc nie chcąc podarował im prezent. Splótł ich historie w najmniej oczekiwanym momencie. Tym...

| 2013-07-31
Przeczytana: 15 marca 2013

Zachęcona wieloma pozytywnymi opiniami czytelników sięgnęłam po
książkę "Podzieleni" autorstwa Neala Shustermana.
Muszę przyznać, że początek jakoś mi się bardzo, bardzo dłużył
ale po kilkunastu stronach wpadłam jak przysłowiowa "śliwka w kompot".
Podzielam zdanie niektórych z Was, że autor znalazł ciekawy pomysł na książkę. Wciągająca fabuła, niesłabnące tempo.
Boże, jak dobrze, że to tylko fikcja literacka. Genialna fikcja literacka.
Polecam.
P.S.
Lecz, mimo wszystko nasuwa się pytanie: co będzie gdy kiedyś przyjdzie
nam żyć w takim świecie. Oby nie.

nigrum | 2013-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2013

...

To moje trzy ostatnie wdechy.Już nie istnieje.
Podzielono, Pokaleczono, Pozbawiono,Pozabierano...
Zraniono mnie.
Widzę te wszystkie uśmiechy, czuję pocałunki, przypominam smaki.
Po raz ostatni.
Potraktowano mnie jako naczynie- coś co zawiera w sobie pewien drogocenny ładunek- ORGANY.
Zabrano mi głos. Odebrano wybór.
A to moje ostatnie trzy słowa...

Ja
Chciałem
Żyć!
...
Książka niesamowita. Tworzenie rozbudowanej opinii psułoby efekt- tą zbitkę uczuć jaką człowiek znajduję w sobie po skończonej lekturze.

Wreszcie! Naprawdę chciałam kupić tę książkę i absolutnie nie jestem rozczarowana!
Początek trochę dziwny i już zaczęłam myśleć, że nie polubię tej książki, ale następnie całość rozkręciła się i wciągnęła mnie bez reszty i pomimo faktu, że brakowało tutaj dopracowanej historii miłosnej (prawie w ogóle nie było wątku miłosnego, ani nic o głębszych uczuciach), jak w większości tego typu książkach, myślę, że treść i wizja świata, okrutna i naprawdę przerażająca, zastępują braki w relacjach między bohaterami.

kasandra_85 | 2012-09-29
Przeczytana: wrzesień 2012

Na kartach "Podzielonych" zastajemy świat po Drugiej Wojnie Domowej. Moralna Wojna toczyła się o prawa, o których i u nas jest głośno: obrona życia poczętego kontra wolny wybór. Temat kontrowersyjny, ale w ujęciu jaki zamierzał przedstawić go Shusterman miał prawo się sprawdzić i być jednocześnie przestrogą dla ludzkości. To co mogło się wydawać najistotniejsze w całej historii nie zostaje jednak rozwinięte. Zdecydowanie niedostatecznie opisanym elementem jest okrucieństwo ludzkich postanowień. Zwolennicy i przeciwnicy aborcji, którzy kończą wojnę między sobą zgadzając się na jeszcze inne rozwiązanie sporu nie pokazują tu swoich twarzy, nie dochodzi do przedstawienie punktów zapalnych. Zostajemy postawieni przed faktem dokonanym, czyli jest zawarty kompromis. W normalnych warunkach byłoby coś takiego możliwe jedynie przez odgórne narzucenie dyrektyw, bo niby jak to nagle obie strony wybierają coś pomiędzy? No ale mamy do czynienia z dystopiczną wyobraźnią Autora, a sama idea może...

Wiesia | 2018-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Intrygująca okładka i tytuł, przystojny autor - a mimo to książka dość długo czekała na mojej półce do przeczytana.
Kiedy wreszcie po nią sięgnęłam, byłam oczarowana.Oryginalna wizja świata, przerażająca konstrukcja społeczeństwa w którym współczucie jest przestępstwem a przestępstwo jest usprawiedliwione prawem.

"(…) skoro ich własnym rodzicom nie zależało na nich wystarczająco mocno, żeby ich zatrzymać, to kto będzie chciał ich w niebie?"

no właśnie, a gdzie miłosierdzie, gdzie litość, gdzie sumienie - gdzie MIŁOŚĆ.
Czy naprawdę wojnę między obrońcami życia a zwolennikami wolnego wyboru zakończyło zalegalizowanie morderstwa? bo morderstwem nazywam prawo rodziców do "podzielenia" dziecka między 14 a 18 rokiem życia.
Książka wywołuje wiele emocji i przemyśleń ale co też ważne, pozwala świetnie spędzić czas.
Z przyjemnością sięgam po kolejny tom.

Lenalee | 2013-03-13
Przeczytana: 13 marca 2013

Antyutopii na rynku jest coraz więcej i choć ich liczba nie jest oszałamiająca, to mimo wszystko od czasu do czasu można zauważyć powtarzające się motywy, które – według niektórych – miejsca raczej mieć nie powinny. Niestety, podobieństwa zdarzają się i choć po antyutopie sięgam bez większego zawahania, to coraz częściej szukam oryginalności. Książek, których opis całkowicie mnie oczaruje i pozwoli myśleć, że czegoś takiego jeszcze nie było i że właśnie na to czekałam. Niewiele jest takich powieści, których opis powoduje, że ledwo mogę usiedzieć na miejscu z podekscytowania wynikającego z jak chęci jak najszybszego przeczytania danej powieści. Jak było w przypadku „Podzielonych”? Intensywnie. Myślałam o tej książce praktycznie non stop, przy każdej wizycie w księgarni czy w empiku podchodziłam do półki z książką Neala Shustermana tylko po to, aby potrzymać ją w dłoniach, gdyż jej przeczytania ogromnie nie mogłam się doczekać.

Druga Wojna Domowa, zwana także Wojną Moralną toczyła...

Natalia-Lena | 2013-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2013

Właściwie moja recenzja mogłaby rozpocząć i zakończyć się w ten sposób:

,,Czytaliście ,,Podzielonych”? Jeśli nie, to idźcie i czytajcie, bo to naprawdę dobra powieść jest.”

Ile jest warta twoja nerka?

Świat ,,Podzielonych” to świat, w którym wypaczono idee dawstwa organów. Tutaj nikomu nie kojarzy się to ze słowem ,,szlachetność”, a wręcz przeciwne: to strach, cierpienie i żal. Gdy w normalnym świecie oddaje się szpik, krew czy własny narząd, robi się to z potrzeby serca, by ratować ludzkie życie. Sprzedawanie i handlowanie ludzkimi organami jest nielegalne i surowo karane.
W tej powieść osoby pomiędzy trzynastym a osiemnastym rokiem życia mogą decyzją rodziców lub opiekuna prawnego zostać podzielone, czyli… Ich ciało zostanie rozczłonkowane i poszatkowane, by za odpowiednią sumę zostać sprzedane i przeszczepione innemu pacjentowi. Wystarczy, że dziecko nie jest wybitnie utalentowane czy sprawia problemy wychowawcze, a odpowiednia osoba podpisuje papierek i… Już. Ciało zostaje...

anja27 | 2018-12-11

Kawał dobrej lektury. Sama wizja wykreowana przez autora jest przerażająca. Bo jak można pogodzić się z ustawą, która wyraża zgodę na aborcję wsteczną? Jak można pogodzić się z faktem, że prawo chroni dziecko do 13 roku życia, a przed uzyskaniem pełnoletniość człowiek może zostać rozczłonkowany i "żyć" w innej formie.? Temat na pewno jest intrygujący i fantastycznie przelany na kartki. Sama książka wciąga od pierwszych stron i im dalej w las tym ciekawiej. Historia trójki nastolatków nasuwa mnóstwo refleksji.. Ile warte jest ludzkie życie? Czy ktokolwiek ma prawo decydować kogo zachować przy życiu? Czy rodzice oddający swoje dziecko na rozczłonkowanie naprawdę wierzą że robią to z miłości do Boga? I czy niepełnoletnia osoba nie ma prawa decydować za siebie? Polecam, naprawdę polecam. To jedna z tych książek, która zapada w pamięć i albo się ją pokocha albo znienawidzi.