Odrażające, brudne, złe: 100 filmów gore

2011-08-17
2011-08-17
978-83-63131-00-5
film leksykon horror gore

Okładka książki W cieniu Bangor. Antologia inspirowana prozą Stephena Kinga Dagmara Adwentowska, Agnieszka Biskup, Sandra Gatt Osińska, Przemysław Karbowski, Grzegorz Kopiec, Kacper Kotulak, Agnieszka Kwiatkowska, Krzysztof Maciejewski, Kornel Mikołajczyk, Barbara Mikulska, Anna Musiałowicz, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Jacek Piekiełko, Joanna Pypłacz, Piotr Sawicki, Juliusz Wojciechowicz, Flora Woźnica, Marek Zychla
W cieniu Bango... Dagmara Adwentowska...

Kiedyś byłam wielką kinomaniaczką, a szczególnie fanką tego niezbyt ambitnego gatunku - gore. W skrócie flaki, tak naprawdę fabuła nieważna, grunt, że jest krew i różnego innego rodzaju obrzydliwości. No, tutaj właśnie zdziwko, bo autorzy przedstawiają nam też filmy, które zdecydowanie fabułę mają i których nawet bym nie podejrzewała o to, że ktoś może o nich pomyśleć w kategorii Gore, np. Pasję o Chrystusie. No, jak się zastanowić, to sceny rozkładu ludzkiego ciała są, cierpienia ludzkiego ciała, są. Dziwnie mi to było przyjąć do wiadomości, ale już się oswoiłam.
Są tutaj filmy zaskakujące, są takie, które typowałabym w ciemno.

Obecnie od czytania o filmach wolę ich oglądanie, ale jak ktoś lubi czytać, to mogę wydanie polecić, napisane jest dobrze. Opisy są nie za długie, nie zanudzą nas.

Absolutna skarbnica wiedzy.
Autor podszedł do tematu dość rzetelnie,bez zbędnego kultu filmów-rzekłbym nawet ze z chłodnym dystansem,co wyszło tylko na plus.
Zgodnie z tytułem znajdziemy tutaj opisane 100 filmów gore od a do z,napewno nie wyczerpuje to tematu w stopniu zaawansowanym lecz jest to napewno Ksiązka idealna dla ludzi którzy tak jak ja dopiero wchodzą w te niszową półke filmów grozy.

Absolutna skarbnica wiedzy.

Książka ogólnie jest dobra, jest to po prostu spis 100 filmów gore wraz z krótkim opisem. Dla kogoś kto zaczyna swoją przygodę z gore będzie najlepsza.
Mnie niestety rozczarowała pod tym względem, że znaczną większość tytułów już oglądałem. Co prawda znalazło się kilka o których nie słyszałem, ale to zdecydowanie za mało. Spodziewałem się jakiś mało znanych filmów, dostałem te najpopularniejsze. Mogłem tej książki w zasadzie nie kupować.

Książka zwięzła, krótka i na temat, a przy tym stanowiąca niebywałą skarbnice wiedzy dla wielbicieli kina gore i nie tylko.Autor w niezwykle trafny i przejrzysty sposób pokazuje czytelnikowi, jak wiele "twarzy" ma omawiany przez niego gatunek filmowy.Serdecznie polecam , warto się zapoznać !

Więcej na https://www.youtube.com/watch?v=u_k8LD-6NLo

Więcej na https://www.youtube.com/watch?v=u_k8LD-6NLo

ZŁY DOTYK MIŁY PRZEZ CAŁE ŻYCIE

Filmy spod szyldu gore to najniższa półka kinowego horroru. Krwawe, brutalne, kontrowersyjne… Sens? Logika? Najczęściej nie znają takich abstrakcyjnych pojęć. Gore to filmy najgorsze z możliwych pod wieloma względami, a właściwie najGOREsze. Brudne, złe, brzydkie najzwyczajniej. A jednak autor udowodnił jak pięknie można o nich napisać i z jaką pasją przedstawić rzeczy, na które całe rzesze ludzi nie chciałyby nawet rzucić okiem. I zabrał nas w przejażdżkę rollercoasterem poprzez sto największych przedstawicieli gatunku.

Tą setkę, jak sam zresztą przyznaje, wybrał bez większego trudu. Wśród zalewu krwawego, makabrycznego kina, w fontannach tryskającej krwi, wnętrznościach rzucanych zza kadru i rozkładających się trucheł, nie ma wielu przedstawicieli godnych polecenia, a zarazem znajduje się mnóstwo filmów mimo wszystko kultowych a nawet cenionych przez krytyków. Filmów znanych nawet przez ludzi nieoglądających tego typu kina. „Piątek 13”, „Pluję na twój grób”, „Halloween”, „Teksańska masakra piłą łańcuchową/mechaniczną”, „Martwe zło”, „Ostatni dom z lewej”, „Noc żywych trupów”… wymieniać można by długo. Co w nich jednak jest, ze cieszą się taką popularnością? Z pewnością ekstremalność wrażeń i to, że zamiast straszyć, przerażają. Nie nagłym pojawieniem się ducha, nie szmerami i stukami, a czymś przyziemnym. Czymś, co może się zdarzyć każdemu z nas, bo zwyrodnialcy są w końcu wszędzie.

Parafrazując slogan dawnej akcji, „Zły dotyk miły przez całe życie” – tak w skrócie można przedstawić uczucia zwolenników tego rodzaju obrazów. Ja sam mam duży sentyment do krwawej fali kina, w której zakochałem się jako nastolatek, i wciąż chętnie do wielu z tych filmów wracam. Niniejsza książka zaś była dla mnie nie tylko powrotem do wszystkich tych fabuł (których swoją drogą ledwie 1/5 widziałem na oczy) i nie tylko też poznaniem zupełnie nowych rzeczy, ale także – a może przede wszystkim – wysłuchaniem człowieka z pasją. Człowieka o podobnych zainteresowaniach, który snuje opowieść o tym, co w danym filmie go urzekło, co było złe, co nie pasowało i co warto obejrzeć mimo wszystkich „nie” i wieszania przez krytyków psów. Zrobił to mądrze, profesjonalnie, ale też z jakąś taką swojską nutą zrozumiałą dla każdego. Poza tym książka to ważna dla ogółu fascynatów kina, bo tak kompleksowego opracowania na temat gore na naszym rynku jeszcze nie było.

Dlatego polecam gorąco – a raczej GOREąco – nie tylko fanom mocnych wrażeń, warto i to pod każdym względem!

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/10/29/odrazajace-brudne-zle-100-filmow-gore-piotr-sawicki/

ZŁY DOTYK MIŁY PRZEZ CAŁE ŻYCIE

Bardzo porządna książka, raczej dla obeznanych już wstępnie z tematem. Nie jest to jakaś encyklopedia gore, jednak tworzy interesujący przekrój i w mojej opini potrafi zaskoczyć kilkoma tekstami.

Obrzydliwa, śmierdząca, zgniła, zielona i obślizgła! Zdegenerowana, niesmaczna i obrzydliwa. Jednym słowem - wspaniała!

Pierwsza do szpiku kości polska książka o gore. Napisana przez Polaka, którego wielu zapewne nie chciałoby spotkać w ciemnym zaułku (a nuż potraktował filmy instruktażowo?!). Ja chętnie poszłabym z nim do kina. Na krew, flaki i żywe trupy. A co!

Sawicki odwalił kawał dobrej roboty. Wybrał 100 najbardziej znaczących dla gatunku gore filmów i krótko, acz treściwie, omówił każdy z nich. Pomimo, że lista filmów jest listą subiektywną, nie sposób się z nią nie zgodzić.

To, co mi się podobało najbardziej, to fakt, że do tej książki wraca się wiele razy. Od omówienia znanych nam pozycji zaczynając, przez poznawanie nowych tytułów, na czytaniu post factum kończąc. Te 300 stron na pewno nie będzie zbierać kurzu z mojej półki!

Książka daje nowy pogląd na obejrzane już filmy. Czasem okazuje się, że to, co z pozoru głupie, tak naprawdę niesie przesłanie, które ciężko odnaleźć bez pomocy Sawickiego. Innym razem autor przyznaje, że żadnego sensu, poza epatowaniem okrucieństwem i przemocą nie warto się doszukiwać, bo będzie to co najmniej nadinterpretacja. Podoba mi się też to, że prostym językiem opisuje bardzo poważnie każdy z filmów. Widać, że to jego wieloletnia pasja i że ma jeszcze niejednego asa w rękawie. (Nauczyłam się też nowego trudnego słowa - degrengolada! ;-) )

Okładka jaka jest - każdy widzi. Po prostu miód na me oczy. Są kultowe postacie, jest krew i brzydkie słowa. Czyli to, co tygryski lubią najbardziej. Jeśli chcecie pooglądać więcej włóczkowych stworków zapraszam na stronę Włóczcraft, gdzie znajdziecie więcej tych słodkich maskotek. Szkoda, że w parze ze wspaniałą okładką nie poszedł równie fajny papier. Szorstki i żółtawy - idealny do tej tematyki, jednak nieliczne zdjęcia, jakie znajdziemy w książce wypadają na nim niekorzystnie.

Polecam tę książkę każdemu fanowi gore. Jednak ostrzegam - zapragniecie zobaczyć wszystkie opisane filmy! Antyfanów też zapraszam. Bo od nienawiści do miłości tylko jeden krok.

Sawicki...

Pozycja nad wyraz ciekawa, zwłaszcza, że na Polskim rynku nie ma zbyt wiele takich opracowań napisanych przez rodzimych autorów.
Dla mnie, która widziała może z 10% opisanych w książce filmów, jest to prawdziwa kopalnia wiedzy, która zainspirowała mnie do obejrzenia pozostałych 90%.
Wszystko opisane rzetelnie, lekkim, przystępnym językiem. Jedynym minusem jest układ alfabetyczny wszystkich filmów a nie chronologiczny. Wprowadza to lekki zamęt podczas czytania, zwłaszcza, że dużo tutaj odniesień do filmów np. nakręconych wcześniej a w książce opisanych później.

Nie mniej, polecam!
A ja zabieram się za oglądanie, mając nadzieję, że mój żołądek i nerwy zniosą wszystkie te odrażające, brudne, złe filmy Gore :)

Sympatyczny i sprawnie napisany przewodnik po wybranych filmach gore (i wg mnie - nie tylko, bo część opisanych filmów to typowe horrory lub nawet horrory komediowe, ale to rzecz jasna subiektywna opinia). Minusem tej pozycji jest to, że opisy poszczególnych filmów są... dość krótkie. Dla kinomaniaków - ta skrótowość pozostawia pewien niedosyt, aczkolwiek pozycja ta wygląda mi na typową zachętę do rozpoczęcia przygody z gore. Polecam, rzecz szczególnie cenna ze względu na to, iż tego typu opracowań w Polsce nie wyszło zbyt wiele.

• Film
  • Cinema