The Amazing Adventures of Kavalier & Clay

Penguin Random House
2000-09-19
2000-09-19
Inne

Zdołałem przeczytać 1/4 tego gniota. Początek był interesujący, ale potem była tylko nuda. Dzieciaki z kredkami i ich pseudoartystyczne dylematy - tak można skrócić tą powieść.

Cyt.:
„Nieważnie skąd, ważne dokąd uciekasz.”
Michael Chabon, „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya”

Michael Chabon to jeden z ciekawszych współczesnych pisarzy amerykańskich, niezwykle wszechstronny, co pozwala mu z łatwością tworzyć zarówno literaturę piękną, jak i sf a nawet próbować swych sił na polu komiksu. Zdobywca Nagrody Pulitzera w 2001 roku za powieść „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya”, zdobywca nagrody Hugo, Locus, Nebula za powieść „Związek żydowskich policjantów”.

„Niesamowite przygody Kavaliera i Claya” to historia młodego żydowskiego uciekiniera z Protektoratu Czech i Moraw, znajdującego się pod okupacją niemiecką Josefa Kavaliera i Sammy’ego Claya, jego kuzyna, biednego chłopaka z nowojorskiego Bronxu, do którego drzwi w 1939 roku puka uciekinier. Ameryka początku lat 40-tych, przed jej przystąpieniem do II Wojny Światowej, epoka jazzu i Złoty wiek komiksu amerykańskiego, era narodzin superbohaterów: Supermena, Batmana i wielu, wielu innych. Dwaj młodzi kuzyni tworzą postać swojego superbohatera, Eskapisty, mistrza ucieczek, uwalniającego świat od zbrodni i idealnie wpisują się w aktualne trendy komiksowe. Próbują wyśnić swój wielki amerykański sen.

Ale to nie jest wyłącznie powieść o historii amerykańskiego komiksu, amerykańskich superbohaterach, wojnach komiksowych i Złotej erze komiksu. To znakomita, wielowątkowa opowieść o ludzkich pragnieniach i namiętnościach, o próbie zdefiniowania własnej osobowości. Czego tu nie ma: legenda o praskim Golemie, wielka ucieczka z okupowanej Pragi, mistrzowie iluzji, Ameryka lat 40-tych, II Wojna Światowa i w tle tych wydarzeń zagubieni bohaterowie, próbujący poskładać swoje życie od nowa. I jest to też próba określenia, czy komiks, bądź też wszelkiego rodzaju pulpowe wydawnictwa są sztuką, czy mają prawo być uważane za sztukę i czy istnieje jakaś granica, która oddziela sztukę prawdziwą, wysoką od tej komiksowej, którą tratowana jest przez wielu jak cmentarzysko wszelkich ambicji.

Każdy z pisarzy tworzących w Stanach marzy o napisaniu swojej wielkiej amerykańskiej powieści. Czy „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya” są wielką powieścią amerykańską Michael’a Chabona? Nie wiem, jest na pewno świetna. Ma niesamowity talent i wielki dar snucia pięknych, porywających opowieści.

Polecam.

Cyt.:
„Nieważnie skąd, ważne dokąd uciekasz.”
Michael Chabon, „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya”

moja ocena: 8/10
Wahałam się między 7, a 8. Prawda jest taka, że w książce są fragmenty, które tylko przelatywałam wzrokiem, ale są też takie, w których się zaczytywałam, zapominając o reszcie świata.
A miałam ku temu możliwość. Powieść ma 640 stron. Jest monumentalna i od początku widać, że wymagała setek godzin studiowania temat(ów). W liczbie mnogiej!
Bo czego my tutaj nie mamy! Mamy obraz Nowego Jorku w czasie II Wojny Światowej. Ale też Pragi.
Mamy ucieczkę Żyda z Europy do bezpiecznego kraju, jakim są USA
Mamy tematykę sztuczek magicznych, ze szczególnym wskazaniem na ucieczki (wiecie: z łańcuchów, skrzyń itp.)
Mamy bazę na biegunie polarnym i próbę przeżycia w niej.
Mamy środowisko artystyczne Nowego Jorku (impreza z Dalim? A proszę bardzo)
A przede wszystkim mamy obraz branży komiksowej, w czasach gdy pojawił się Superman i Batman, a każde dziecko w Stanach Zjednoczonych się w nich zaczytywało. Wydawnictwa z kolei starały się na siłę produkować superbohaterów, by zarobić na nich kokosy.
Ten ostatni temat jest opisany fantastycznie i diabelnie wciąga coś, co tak szczerze powiedziawszy interesuje mnie średnio. Współczesne komiksy-powieści graficzne tak. Superbohaterowie? W ogóle nie.
Dodam, że powieść obecnie jest uznawana, za jedno z najważniejszych dzieł amerykańskiej literatury XXI wieku.
Polecam.

moja ocena: 8/10
Bo czego my tutaj...

Wielowątkowa historia, ciekawe czasy i środowisko.

Wielowątkowa historia, ciekawe czasy i środowisko.

No ekstra, no po prostu bomba! Książka tak błyskotliwie napisana, że aż nawet nie czuć, jaka to cegła tak naprawdę. Piękna opowieść o młodości, która dojrzewa i powoli staje się gorzkim kawałkiem chleba do połknięcia...

Lubisz powieści ożywiające światy, które umarły? To bierz i czytaj "Niesamowite przygody Kavaliera i Claya"! Michael Chabon zaleje cię szczegółami, zobaczysz Nowy Jork i jego przedmieścia z lat 40. i 50. XX wieku, otrzymasz wgląd w czasy, kiedy Superman dopiero przyleciał na Ziemię, a Batman kminił, gdzie można kupić batmobil. Poczujesz klimat i popodglądsz bohaterów, nie ściemnione manekiny na tle dekoracji z dykty, ale żywych (mimo że w większości zmyślonych) ludzi w pulsującym otoczeniu. To rzecz rozrywkowa, a zarazem wspaniała powieść o początkach amerykańskiego komiksu, o wojnie, o przyjaźni, miłości, trochę też o ojcostwie i problemach świata z wyzyskiem i zakłamaniem na czele; pracowicie i z polotem napisana przez Chabona, doskonale przełożona przez Piotra Tarczyńskiego. 800 stron to dużo, ale cholera, warto, naprawdę warto.

Świetna ksiazka, Poświata tego autora podobala mi sie jednak bardziej, moze dlatego ze czytałem ja jako pierwsza, tutaj zamiast rakiet sa komiksy, słabszy jest ten poczatek w Pradze i postac Tommy 2, nie wiem jak 11 latek moze miec takie refleksje jak 30 latek to było irytujace.

Mimo ze wszystko to jest zmyslone to spójne i swietnie napisane, postaci sa pełne zycia i pomysły na fabułe tez

Zapamietam ta introdukcje Rosy/Kobiety Ćmy z jej głosnym "KUURWA!"

Zajebiste jest tez to ze ten komiks faktycznie pozniej powstał i nawet stworzyli go ci wielcy komiku wymienieni w ksiazce Will Eisner.

A teraz UWAGA jest ponoc druga czesc ksiazki, jak komus 800 strion mało, pod tytułem nomen omen "Powrót Eskapisty" :)))

Tommy 2 dojrzewa, dostaje powolanie do wojska i laduje w wietnamie, wbrew sloganowi "War is Hell" odnajduje sie jako obronca kapitalizmu i awansuje w hierarchii wojskowej na majora, nosi przydomek WORM.
Rosa umiera, a Joe wyjezdza do Pragi gdzie zyje na strychu kamienicy jak ekspat w swoim własnym miescie, Sammy nie zrobił kariey w TV ale jako zydowski homoś znalazł dobra prace w produkcji filmowej, doradził Romkowi Polanskiemu aby zekranizował Rosemary's Baby.

END

Świetna powieść, wspaniała, wielowątkowa, głęboka, ale napisana bez zadęcia i klasycznie elegancka. Uwaga teraz polecę banałami: powieść o miłości, tęsknocie, nienawiści i bolesnym odkrywaniu własnej tożsamości, Nowym Jorku, holokauście, ale też powieść o komiksach i ich roli w kulturze, o potrzebie ucieczki od rzeczywistości. Powieść o komiksach, napisana przed kinowym boomem na super bohaterów, powieść o szukaniu tożsamości zanim platformy streamingowe zaczęły zasypywać nędznymi serialami na ten temat, powieść sama w sobie komiksowa, bajkowa, ale dzięki temu, niesamowicie przyswajalna dla zwykłego czytelnika.

Nie pokuszę się o jakąś głębszą analizę „Niesamowitych przygód…” nie mam na to ani ochoty, ani chęci, zostawmy to anglistom, którzy będą, jeżeli już tego nie robią, rozkładać książkę Chabona na czynniki pierwsze w zaciszach uniwersyteckich gabinetów i czytelni. Nachodzi mnie jednak smutne wrażenie, że gdyby taka książka została napisana w Polsce, to prawdopodobnie przeszłaby bez echa, bez szans na nagrody literackie, bo u nas takich książek się nie docenia, u nas „literatura wysoka”, zresztą tak jak kino, nie ma cieszyć i wzruszać czytelnika, nie ma dać mu drogi ucieczki od codzienności, ma go wbić w ziemię, i przyprawić o ciężką depresję, chwycić za mordę i pokazać: „popatrz: jej nie układa się z matką, a ten jest z familoka i jest gejem – a ty masz tak dobrze w życiu - a teraz dej mnie Nike, albo innego Angelusa”, a wracając do Chabona i jego "Niesamowitych przygód..." to gorąco polecam.

Wyśmienity hołd dla kultury amerykańskiej. Mistrzostwo języka i brawura opowiadania w dość obszernej paczce, fakt, ale czyta się to przepięknie. To jest jak jazda na nartach czy swobodny rejs żaglówką przy korzystnym wietrze. Nagroda Pulitzera nie dziwi.

Dobrze napisana, ale... trochę taka jak komiksy, raczej płaska historia.

Dobrze napisana, ale... trochę taka jak komiksy, raczej płaska historia.

Michael Chabon The Amazing Adventures of Kavalier & Clay Zobacz więcej
Michael Chabon The Amazing Adventures of Kavalier & Clay Zobacz więcej