Pies łańcuchowy

Running Dog
83-7227-207-7
Hitler, Trzecia Rzesza, pornografia
Marek

Stany Zjednoczone. Lata siedemdziesiąte. Młoda kobieta, redaktorka pisma "Pies Łańcuchowy", goniącego za sensacją, skandalami i aferami politycznymi , i pewien mężczyzna handlujący sztuką obsceniczną dowiadują się o istnieniu taśmy filmowej, na której została utrwalona orgia w bunkrze Hitlera w ostatnich dniach Trzeciej Rzeszy. Rozpoczyna się szaleńczy wyścig po trofeum. Szpiegostwo, agenci, pornografia, zabójstwo, spiski - to komentarz autora do brutalnych zjawisk współczesnego świata, a taśma i jej poszukiwanie to symbol świata ludzi nieufnych, samotnych, zatracających duszę i poczucie tożsamości. Sposób opowiadania DeLillo - wartki, niejednoznaczny, ironiczny, nieco odrealniony - powoduje, że książka ta zadowoli zarówno amatorów literatury sensacyjnej, jak i miłośników refleksyjnej prozy. W obu wypadkach czeka nas i zaskoczenie, i satysfakcja.

źródło opisu: Świat Książki, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Nata | 2018-10-30
Przeczytana: maj 2018

Pierwszy raz nie wiem, co mam napisać chociaż lubię to robić. Jeszcze bardziej lubię czytać, jednakże z tą książką mam pewien problem.

Przeczytałam ją z miesiąc temu. Właściwie wymęczyłam – zajęło mi to trochę czasu, ale się nie poddawałam mając nadzieję, że już za chwilę mnie ona wciągnie albo wydarzy się coś, co mnie poruszy, zachwyci, zaniepokoi, wywoła jakiekolwiek emocje, (udało się dopiero na sam koniec). Bo ta książka miała być o czymś: o nihilizmie i konsumpcjonizmie, pustce obecnego świata. Bo napisał to autor, który wcześniej stworzył wiele książek (dla mnie to była jego pierwsza) ocenianych pozytywnie przez krytyków jak i również czytelników. Przez krytyka literackiego Harolda Blooma zaliczony został do czwórki wielkich amerykańskich powieściopisarzy naszych czasów, obok Thomasa Pynchona, Philipa Rotha oraz Cormaca McCarthy'ego, bo Autor jest jednym z czołowych przedstawicieli amerykańskiego postmodernizmu.
Dlatego pomyślałam, że czas sprawi, iż spojrzę na nią z innej...

Agnieszka | 2017-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2017

To bardzo prosta, kameralna historia, tylko że o pustce. I trzeba przyznać, że De Lillo jest mistrzem w pisaniu o tym czego nie ma. Teoretycznie wydarzeń jest mnóstwo: morderstwo, romanse, mafijne rozmowy z bronią, skorumpowany świat polityki i poszukiwania erotycznej taśmy filmowej z bunkra Hitlera, tylko że wszystkie fakty tracą ostre kontury, ich znaczenie jest sporne, bo historie dzieją się same. Nie określają człowieka. Coś trzeba robić, gdzieś się wpasować, a one po prostu są.
Samotność absolutna, nie tylko ludzi dzielą niewidzialne i nieprzekraczalne granice, ale również człowieka od wydarzeń oddziela taka sama nie do pokonania błona. "Na końcu każdych poszukiwań jest jedynie spotkanie z samym sobą" (prawie cytat).
Bardzo podobał mi się szybki pierwszy rozdział, potem przez chwilę było gorzej, historia straciła swój rytm, ale gdzieś w połowie DeLillo się rozkręcił i to już była znakomita opowieść. Jak zawsze świetnie napisane postacie i znakomita erotyka.
Chciałabym...

iHS | 2018-03-23
Przeczytana: 15 lutego 2018

Jak zwykle bardzo dobrze. Ale - bywało niesamowicie, nie z tej ziemi. Tym razem - bardzo dobrze. Jest taka bardzo typowa dla Delillo postać mężczyzny odciętego od całej reszty, naznaczonego jakimś, bo ja wiem, jakby to napisać, żeby nie było pretensjonalnie - oddaleniem, alienacją, determinizmem, ale czy ponurym? czy determinizm w ogóle musi zawsze być ponury? Ta sama postać była w "nazwach", była w "podziemiach", "Libry" dokoptował quasi-sensacyjny sztafaż. Tam po raz pierwszy pisał o służbach specjalnych, jak nikt inny nie pisał i chyba już nie napisze, wydaje mi się. Świetny motyw z porno Hitlera, rozwinięty tak jak tylko Delillo potrafi takie rzeczy rozwijać - ludzie wychodzą z kina (true story - Cosmopolis), wyrzucają książkę w połowie. Dobra rzecz ten pies, ale króciutka, mam wrażenie że mogła się bardziej rozwinąć, albo dalej popłynąć - atak się skończyła prędziutko, choć efektownie. Panie Delillo, z Pana pisaniem, to zbrodnia pisać takie krótkie...

Helen Remington | 2014-08-21

Przeczytana w ekspresowym tempie, świetnie się czyta. Trochę dziwaczne dialogi, odrealnione, ale po prostu to "wina" stylu DeLillo. To moja druga powieść tego autora i w tamtej też były dziwne wymiany zdań. Historia jak z kryminału ale z ambicjami. Fajna.

szymsi | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Ciężko się ja czyta,dziwne dialogi i pokrecona fabuła

Dariusz_1456 | 2018-06-15
Przeczytana: 06 lipca 2018