Chinlandia

Wektory
2010-01-01
2010-01-01
Chiny Chińczycy reportaż podróże

Masakra. Świat według marzących o powrocie patriarchatu dziadersów. szkoda czasu.

Pełna bzdur, rasizmu, ksenofobii i patrzenia z góry na innych. Nie da się tego czytać.

Bardzo chętnie dałabym więcej niż 10 gwiazdek! Dlaczego? Po prostu trzeba sięgnąć po tę książkę, żeby się o tym przekonać. Poczucie humoru i zdrowy rozsądek podbiły moje serce.

Liczyłem na coś naprawdę super, a zderzyłem się ze ścianą. "Najfajniejsze" i najciekawsze w książce to szydera z jaką pokazywana jest Polska w porównaniu do Chin.
A poza tym przepełniona niesmacznymi porównaniami i nietrafnymi żartami, które męczą co pół strony.

Mam mieszane odczucia wobec tej książki. Jeśli chodzi o przekazanie informacji i ciekawostek o Chinach - jest to zrobione dobrze i w sposób przystępny dla przeciętnego czytelnika, który chciałby się czegoś dowiedzieć o tym jakże odmiennym od naszego kraju. Niestety, autorzy wprowadzają mnóstwo niepotrzebnych dygresji i subiektywnych opinii, siląc się przy tym, nie wiem właściwie na co - dowcip, ironię? Czytanie sformułowań typu "Chińczycy to małe, skośnookie, żółte ludziki" (te słowa naprawdę padają na stronach książki, i to niejednokrotnie) sprawiało mi dyskomfort, a na fragmentach wypełnionych kąśliwymi uwagami o kobietach miałam ochotę wyrzucić książkę przez okno. Autorzy wyśmiewają wszystkich jak leci, bardzo krzywdząco wypowiadają się o jedynakach, nawet Niemcom się oberwało. To nic nie wnosi, a jedynie obniża wartość merytoryczną publikacji.

Zdecydowanie nie jest to reportaż. "Chinlandia" to bardzo długi felieton. Skrajnie subiektywny i nie do końca wiadomo o czym. Chiny, Chińczycy ich tradycja, specyficzne zwyczaje czy historia okazują się być tylko pretekstami do konserwatywnie zabarwionej mieszaniny socjologiczno-filozoficznych wywodów. Jednym się to spodoba, innych zmęczy i odrzuci. Trochę jakby pójść na piwo ze starym znajomym - gadułą -, który właśnie wrócił z długiej podróży. Chętnie wszystko nam opowie, ale nie tak reportersko, tylko po prostu przy okazji wspominając byłą dziewczynę, dziwacznego wykładowcę ze studiów, aktualną sytuację polityczną w kraju i swoje perypetie z urzędem skarbowym. To czy będziemy się na tym piwie dobrze bawić, czy też spoglądać niecierpliwie na zegarek zależy tylko od tego czy lubimy tego człowieka i jego zaskakująco szerokie kręgi asocjacyjne, kiedy już zacznie swoją gawędę.

Mali, zakomkeksieni incele napisali tą szmire.

Mali, zakomkeksieni incele napisali tą szmire.

Jeśli czegoś nie możesz zwalczyć, przyzwyczaj się do tego - tak mówi jedna z chińskich mądrości. Do tego można zaliczyć nepotyzm, czy fasadową demokrację, a właściwie jednopartyjność.
Chiny bardzo szybko się zmieniają/bogacą, ale i zmiana mentalności i przyzwyczajeń chińczyków jest równie szybka; być może za szybka.
Jeszcze niedawno spotkać grubego chińczyka był duży problem, ale to się zmienia (fast-foody). Nawet po zniesieniu zakazu "jedna rodzina = jedno dziecko" okazało się, że przyrost naturalny nie skoczył do góry. Czyli w sytym społeczeństwie chińskim nastąpił zachodni konformizm, wygodnictwo.
Choć autor wplata trochę subiektywnych ocen, ale jak z każdej tego typu książki, na pewno nasza wiedza o świecie, wzrośnie o kilka punktów.

Jeszcze niedawno spotkać grubego chińczyka był duży...

Chiny widziane ''polskim'' okiem. Pisząc o Chinach nie sposób nie poruszyć tematów politycznych, ustrojowych czy ogólnie światopoglądowych. Autor zatem subiektywnie ocenia i porównuje co nadaje tej książce autentyczności. Książkę szczególnie polecam wszytkim ''fukuyamistom'', dla których zachodni model demokracji jest zwieńczeniem ideologicznego postepu.

wartość merytoryczna bliska zeru. Więcej w tej książce wynurzeń i opinii autorów na temat współczesnych kobiet, żenujących wstawek i pseudośmiesznych dygresji, niż wartościowych informacji na temat.

Strata czasu.

Strata czasu.