Pamiętniki

Tłumaczenie: Irena Wachlowska
Seria: Pamiętniki Kobiet
Wydawnictwo: Czytelnik
Mémoires particuliers mes derniéres penées
Pamiętniki, XVIII wiek
Madame_Mozart

Marie-Jeanne Roland, z domu Philipon (1754-1793) urodziła się i wychowała w środowisku drobnomieszczańskim; działalność w stronnictwie żyrondystów rozpoczęła u boku męża, szlachcica Jean Roland de la Platière. Dzięki nieprzeciętnej inteligencji, talentom polemicznym i ambicji zdobyła ogromny wpływ na politykę Żyrondy, którą w pewnej mierze inspirowała. Po klęsce żyrondystów w rozgrywkach ze zwolennikami Góry została wtrącona do więzienia i skazana na śmierć.
„Pamiętniki konfidencjonalne” pani Roland ukazują wcześniejszy okres jej życia, zanim jeszcze stała się jedną z najwybitniejszych– w dobie Rewolucji Francuskiej - postaci kobiecych, znaną dziś z encyklopedii i podręczników historii, z wielu osiemnastowiecznych relacji, z
literatury pamiętnikarskiej i eseistycznej. Czytelnicy otrzymają więc jej wspomnienia z dzieciństwa i młodości, kiedy – poddawana surowym regułom „edukacji burżuazyjnej” – panna Philipon, córka paryskiego grawera, uczy się obserwować i myśleć samodzielnie pod wpływem lektury „zakazanych” postępowych książek i publikacji.

źródło opisu: Czytelnik, 1976

źródło okładki: http://agrochowski.pl/product_info.php/roland-mari...»

Gabrielle | 2014-09-21

Pamiętniki te, napisane bardzo lekko i przystępnie, są świetnym źródłem wiedzy na temat stylu życia i obyczajów mieszczaństwa w II połowie XVIII wieku.

Ignac | 2018-01-28
wakahisa | 2017-07-09