Zakazana księga

Okładka książki Zakazana księga Andreas Goessling
Okładka książki Zakazana księga
Andreas Goessling Wydawnictwo: Telbit Cykl: Opus (tom 1) fantasy, science fiction
Opus (tom 1)
OPUS – Das verbotene Buch
Telbit
2011-10-01
2011-10-01
Dariusz Salamon

Czytając opis byłam zachwycona. Średniowiecze, magia, łowcy książek, czego chcieć więcej? Niestety z książką męczyłam się grubo ponad miesiąc. Długie opisy, niezbyt ciekawa, a momentami wręcz absurdalnie tocząca się akcja, zdecydowanie nie tego oczekiwałam. Drugi tom będzie musiał sporo poczekać, żebym zdecydowała się po niego sięgnąć

Okładka nie podobała mi się ani trochę..
Okazało się jednak , że wnętrze jest całkiem inne!
Świetna historia, dużo akcji. Miłe zaskoczenie ;)

Okładka nie podobała mi się ani trochę..
Okazało się jednak , że wnętrze jest całkiem inne!
Świetna historia, dużo akcji. Miłe zaskoczenie ;)

Sławny Mag miał na sobie czarną pelerynę oraz zielony kapelusz z sokolimi piórami. Jego toga przypominała raczej uczonego, a kapelusz wędrowca, który połowę swego życia spędził pod gołym niebem.
....
Amos stał przed nim jak wryty i nie był już zdolny do niczego innego, poza wpatrywaniem się w jego oczy. Były jak czysty niebieski ogień i jednocześnie jak lustro, w którym same zdawały się ulegać zwielokrotnieniu. Im dłużej Amos gapił się w oczy Fausta, tym bardziej oślepiający i palący stawał się ich błękit, tym więcej płonących oczu patrzyło na niego równocześnie zewsząd. Z sufitu, ze wszystkich ścian, nawet z ziemi.
magia książek
Pierwsza część dwutomowej powieści, w której czasy późnego średniowiecza odżywają na nowo, a fantastyka w fascynujący sposób łączy się z historią...

"Szału nie ma", ale przeczytam jeszcze drugą część
Książka nie ma żadnej wartości historycznej, jest to fantasy osadzone w średniowieczu.

"Szału nie ma", ale przeczytam jeszcze drugą część

Nie wiem od czego zacząć. Ale może powinnam zacząć od tego, że męczyłam się z tą książką dobry miesiąc. Cóż, wydawało mi się, iż ów księga będzie bardzo dobrym wyborem. Bardzo lubię czasy średniowiecza a połączenie fantastyki z historią wręcz wielbię. Okazało się jednak, że zbyt wiele oczekiwałam. Myślałam, że akcja będzie się toczyć szybko, ciekawie i od samego początku. Tak jednak się nie stało. Wydarzenia, które są interesujące, zaczynają się dopiero od dwusetnej strony, jeśli nie więcej. Również opisy bywają nużące. I gdy wydaje się, że już wszystko będzie dobrze, jak na złość coś nie idzie zgodnie z planem. Oczywiście na początku to bardzo dobrze, ale z biegiem czasu może to być uciążliwe.

„Zakazana Księga” opowiada nam o losach Amosa, które splatają się również z dziejami Klary. Początkowo nic ich nie łączy. Zupełnie nic. Ona wydaje mu się być złodziejką, o jej odczuciach jednak niewiele wiemy. Później chłopiec zaczyna jednak tęsknić za miejscem przypadkowego spotkania, ale zdaje sobie sprawę, że to jednak nie za miejscem tęsknił, lecz za nią. Z czasem można zauważyć, że mają się ku sobie. W książce opowiedziane jest również nieco o Hannesie. Nie wypada on w tym wszystkim dobrze. Robi za psa gończego inkwizycji. Trudno jest mi go opisać, bo czai się w nim również iskra dobra. Uważam jednak, że autor powinien dać mu odrobinę niezależności. O księdze pisać nie będę już i tak zdradziłam sporo fabuły.

Kończąc. Książkę oceniam jako słabą 3/10 gwiazdek. Dlaczego? Początek książki bardzo nużący, w ogóle nie zachęca do dalszego czytania, wiele wątków nie zostało wyjaśnionych, ciągłe ucieczki, które bywają nieco zbyt już ciężkie, podejście autora do opisywania uczuć i pewnych postaci, zbyt szybko rozwinięta miłość między bohaterami, która bez większych starań została wprowadzona w opowieść, nie można jej w ogóle poczuć. Jest jeszcze wiele przyczyn tak słabej oceny, ale nie będę ich już dalej wymieniać.

Ta książka szła mi topornie. Nie mogłam się w czuć w jej klimat. Może dlatego że jest to mieszanka fantastyki z historią. Fantastykę uwielbiam, ale za historią nie przepadam. Denerwowało mnie też to że większość postaci miała trudne imiona które po pewnym czasie przestałam po prostu czytać, i większość była do siebie podobna. Jeszcze w książce ukazywało się dużo trudnych nazw rzek, zamków i miast. Tak jakby nie można było wymyślić jakiś prostych. Przykład: nazwa rzeki -Grundleinsbach. Ale jak wskazuje opis książki jest to w czasie Rzeszy Niemieckiej. Dziwne bo nic na ten temat w książce nie ma. Rzesza Niemiecka ma tylko jedna wspólną cechę z tą książka, a mianowicie to że dzieje się to w tych samych latach, i nic więcej.
Jak wspomniałam wcześniej mimo tego że czytało mi się ją dosyć długo to sama fabuła książki jest interesująca.

Z książkami kupionymi na promocji bywa różnie. Niska cena może sugerować słabą jakość, sporą ilość błędów lub dowolne inne niedociągnięcia. Kupując dylogię Andreasa Goesslinga za 25% ceny podanej na okładce miałam pewne obawy, że i w tej sytuacji może tak być. Okazało się jednak, że nie jest tak źle.

Świat jest pełen magii, ale kościół za wszelką cenę stara się ją wykorzenić. Istnieją jednak ludzie, którzy próbują ratować magiczne dziedzictwo. Dlatego właśnie powstaje „Księga duchów”, niepozorna, cieniutka książeczka w której treści zaklęto magiczną moc, na pierwszy rzut oka zupełnie niewyczuwalną. Niestety cenzorzy orientują się, że nie jest to zwykłe dzieło literackie i postanawiają zniszczyć ją i jej twórcę. Los księgi złożony zostaje w ręce młodego Amosa, z pozoru zwykłego chłopca, który ma dostarczyć ją w bezpieczne ręce. Tylko do kogo owe ręce należą? I jak go odnaleźć? Rozpoczyna się szaleńcza ucieczka przed okrutnymi siepaczami Inkwizycji i Cenzury Rzeszy, którzy nie cofną się przed niczym aby zrealizować swój cel...

Dalszy ciąg recenzji znajdziesz Drogi Czytelniku na moim blogu pod adresem: http://byl-sobie-mol.blogspot.com/2013/09/andreas-goessling-zakazana-ksiega.html

Świat jest pełen magii, ale kościół za wszelką cenę stara się ją...

Świetna książka, polecam wszystkim fanom gatunku fantastyczno-historycznego. Idealnie obrazuje bezsensowność oskarżeń o herezję i bezsensowność wszystkich zasad i reguł, które ustalał Kościół. Zostaje tam wymieniona organizacja Opus Spiritus, bardzo ciekawie się zapowiadająca. O szczegółach pewnie dowiem się przy czytaniu tomu drugiego.

Od pierwszych stron rozbudziła moją ciekawość. Czasy średniowiecza jak wiadomo uważane są za najkrwawszą w dziejach epokę ciemiężenia pogan przez chrześcijan. Więc nie zabraknie tutaj brutalnych scen i magii. Czasami nużąca, w innych chwilach porywająca.

"Zakazana księga" to powieść zdecydowanie warta polecenia. Jest to książka dla młodzieży, myślę że spodoba się czytelnikom w wieku +13, choć przyznaję, "starsza młodzież" przed trzydziestką też się dobrze bawiła podczas lektury.

Z początku pewną trudność sprawiało mi złapanie rytmu, wczucie się w opisywaną rzeczywistość i świat bohatera (przez chwilę nawet lekko się nudziłam),ale nagle akcja zaczęła się kształtować, a potem już po prostu nie mogłam się oderwać.

"Opus - Zakazana Księga" z pozoru jest prostą historią: oto młody chłopak Amos, przyjaźni się ze starym mędrcem, a ów mędrzec wyraźnie przygotowuje go do niezwykłego życia, przekazuje tajemną wiedzę i uczy innego spojrzenia na świat.
Mędrzec od wielu już lat tworzy swoją Księgę Duchów, która choć zawiera dość niewinne poetyckie opowieści, ma rozbudzać w czytelniku nadnaturalne zdolności, gdyż jest esencją pradawnych ezoterycznch i magicznych mądrości wyciągniętą z wielu różnych tajemnych dzieł. Celem mędrca jest przekazanie tych treści jak największej liczbie ludzi, którzy poznawszy je odmienią swoje serca, przebudzą się duchowo i po prostu staną się lepsi. Dzięki wynalezieniu druku i łatwiejszemu dostępowi do edukacji, jest w końcu możliwe, by zawartość książki dotarła do wielu, nie zaś tylko do garstki mnichów, czy wysoko urodzonych panów.
Ponieważ wydanie książki w tamtych czasach wymagało zgody cenzora, tu zaczynają się problemy, a fabuła powieści z każdą stroną staje się coraz ciekawsza. Choć Księga Duchów stworzona przez Kronusa, wygląda na zwykły romantyczny poemat i nie wzbudza podejrzeń, to jednak fanatyczny sługa podcenzora, Hannes Mergelin, w jakiś sposób wyczuwa bijącą z niej nadnaturalną moc. Księga nie daje mu spokoju, przeraża go i fascynuje. Pomimo tzw. uwolnienia książki (zezwolenia na druk),wykrada on znajdującą się w urzędzie cenzury kopię i wspólnie ze swoim szefem uruchamiają straszną machinę inkwizycji.
Zaczyna się okrutny pościg za oryginałem księgi, jej autorem starym Kronusem, oraz za naszym bohaterem, którego zadaniem stało się uratowanie dzieła poprzez dostarczenie go w bezpieczne miejsce. Oczywiście fanatyczni Łowcy Książek stale depczą mu po piętach.

Pomimo, że motyw pościgu i ucieczki nie jest bardzo oryginalny, jednak tej historii do banału daleko. Raz po raz okazuje się, że cała sprawa z Księgą Duchów ma wiele zawiłości i nic nie jest takie, na jakie wyglądało. Być może młody Amos, oraz towarzysząca mu później Klara, zostali wplątani w grubszą intrygę - w pewnym miejscu przestaje już być oczywiste, kto jest po ich stronie. Czy zostali wykorzystany przez ludzi równie bezwzględnych, co ścigający go łowcy i inkwizytorzy? Czy Amos stał się pionkiem w rozgrywce tajnego stowarzyszenia, które realizuje swój plan uknuty dawno temu? Kto i w jakim celu przed trzema laty zabił mu rodziców? Dlaczego ten stary mędrzec Kronus, właśnie z Amosa uczynił swego powiernika?

Odpowiedzi na te pytania pojawią się już w drugim tomie, "Opus - Łowcy Księgi". Moja ciekawość została tak rozbudzona, że z przyjemnością sięgnę po tę książkę. :)

Dodaj cytat z książki Zakazana księga