Chory kotek

Wydawnictwo: Wilga

"Pan kotek był chory i leżał w łóżeczku,
I przyszedł pan doktor: "Jak się masz, koteczku"!"

Klasyka polskiej poezji dziecięcej.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Pamiętam ten wierszyk z dzieciństwa. Nawet znałam go na pamięć...Po tylu latach. Teraz czytała go moja córeńka i tak samo była zachwycona.
Bardzo go lubię.

Roman Dłużniewski | 2016-12-14

Wszyscy znają ten wierszyk a pomimo tego warto książeczkę kupić i mieć na własność. To się nigdy nie zestarzeje, nie znudzi.

Postanowiłam dodać do swojej biblioteczki na LC książki ze swojej półki z dzieciństwa. Niby dawno, niby już wiek nie ten do bajek, ale są to naprawdę dobre książki, które nas skłoniły do pokochania czytania. Teraz - rozkochują w sobie najmłodsze pokolenie.
Ta akurat książeczka była jedną z moich ulubionych. Zwracała uwagę na dom, mamę i ciepło rodzinne.
Cieszę się, że ostatnio wznowiono serię "Poczytaj mi mamo'. Co prawda wydanie książkowe nie ma - dla nas - tej wartości sentymentalnej, co te małe książeczki, ale nowe pokolenie dzieci może cieszyć się dobra, dziecięcą literaturą.

Basia | 2015-05-12

Nasza ukochana książeczka.

Jarosław Wiśniewski | 2016-04-18

Od razu chce się napisać: toż to klasyka literatury dla dzieci. To prawda, tak rzeczywiście jest. Czy ta książeczka jest interesująca dla dzieci i dzisiaj? Jest i na zawsze pozostanie. Dlaczego? Dlatego, że to kawałek rewelacyjnej poezji dziecięcej.
Wydanie z serii "Poczytaj, mi mamo" jest ładnie i ciekawie ilustrowane. Ilustrowała tę książeczkę Maria Uszacka. Zawarty w książce mądry wierszyk najpierw czytała mi mama, potem czytałem go sam, a niedawno czytałem go swojemu siostrzeńcowi. Po latach i reakcji owego siostrzeńca stwierdzam, że nic się nie zestarzał, dalej jest znakomity i jest w dzisiejszych czasach nadal aktualny. Bardzo go lubiłem i na zawsze pozostanie w mojej pamięci.
Tekst łatwo wpada w ucho i łatwo go zapamiętać. Można się go szybko nauczyć i ja też w dzieciństwie znałem go w obszernych fragmentach na pamięć. Wiersz jest dodatkowo mądry i zawiera przesłanie do dzieci. Książkę tę nadal posiadam, jako jeden ze skarbów z czasów wczesnej młodości. Jest to książeczka...

niedźwiadek Pi | 2017-11-11

Ciepło mi na serduchu za każdym razem, gdy czytam tę historię chorego, głodnego i łakomego kotka. Pierwsze zdanie tej bajki chyba zna każdy - myślę, że i wielu wie, co było po pierwszym zdaniu. To klasyk i KLASA. Dla dzieci i dorosłych REWELACJA.
Język ujmujący, kotek rozbrajający a pachnące myszki... ach szczęściary.
8/10

Olusia | 2016-01-27
Przeczytana: 2015 rok

Kiedyś czytano mi, dziś ja czytam swojej Córce :)
a to chyba świadczy o ponadczasowości tej pozycji! :D

Tekst oparto na "Antologii poezji dziecięcej" wydawnictwa Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO)
ilustrowała: Bogusława Zdep-Łukasiewicz
Perła w koronie, czytanie dziecku obowiązkowe!

emik84 | 2016-02-02

"Chory kotek" to opowiastka znana chyba każdemu. Jej autorem jest Stanisław Jachowicz (1796 - 1857) - polski poeta, pedagog a także bajkopisarz. Utwór ten jest też jednym z jego najpopularniejszych dzieł skierowanych do dzieci.

Historia, jak zresztą wskazuje tytuł, opowiada o kotku, który się rozchorował. Przyczyną jego choroby jest natomiast łakomstwo. Kotka odwiedza lekarz, który zaleca mu umiar w jedzeniu i surowo gani nieboraka...

Książeczka jest bogato ilustrowana, a te wesołe i kolorowe obrazki przyciągają do niej najmłodszych. Tekst jest rytmiczny, przystępny i nadrukowany dużą wyraźną czcionką, idealny do czytania przez dzieci, które właśnie się tego uczą. Lektura jest cieniutka i taka niepozorna a jednak uwielbiają ją moje dzieci. Ta klasyczna bajeczka zachwyca w końcu najmłodszych od pokoleń. Sięgając po nią maluchy przy okazji mogą poznać również niemiłe skutki objadania się. Mamy więc i wątek edukacyjny ;) Zadecydowanie polecam tę uroczą lekturę wszystkim...

Kiti | 2016-03-18

,,Chory kotek" to bajka znana od lat i każdy z nas przynajmniej raz powinien ją słyszeć. W swoim życiu widziałam kilka wydań tej książeczki, ale okładka wydawnictwa Siedmioróg zwróciła moją uwagę. Okazało się, że wewnątrz także jest niecodziennie.

Książeczka o chorym kotku opowiada o łakomczuszku, który się przejadł i teraz musi przejść na dietę. Morał w tej bajeczki jest taki, by nie jeść ponad miarę i zwracać uwagę na ilość posiłków, które spożywamy. Uczucie przesytu nie jest niczym miłym, o czym przekonał się miły kotek.

Zazwyczaj w tego typu publikacjach doktorem jest człowiek. W publikacji Stanisława Jachowicza wszystko obraca się w kociej sferze, a więc i pan doktor jest kotem. Barwne, niecodzienne ilustracje dostarczają tej książeczce uroku. Jak za taką cenę warto się w ,,Chorego kotka" zaopatrzyć. Jest ona wydana w poziomym formacie, takim, jak widać na internetowej okładce.

Moja ocena: 5,5/6