Cała prawda o planecie Ksi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Janusza Zajdla". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
8308020739
utopia, oszustwo, przemoc, powieść

„Cała prawda o planecie Ksi” nie uchodzi, pewnie słusznie, za najlepszą powieść w dorobku Zajdla. Natomiast pod względem charakteru i natężenia zawartych w niej emocji jest to powieść wyróżniająca się, jeśli nie wyjątkowa. Późniejsze „Limes inferior” i „Paradyzja” sprawiają przy niej wrażenie książek przyrządzonych w nastroju pogodnym, a w każdym razie rozluźnionym. (..) Inaczej w „Całej prawdzie”... Dużo więcej tu żółci. Zachowania terrorystów, sposób, w jaki wprowadzają na Ksi swoją utopię – nie pozostawiają złudzeń co do ich złej wiary, prywaty i cynizmu. Także pokrętna spowiedź nieszczęsnego Jedenastki jest bezlitosnym studium mentalności znieprawionej oszustwem, jakie człowiek aplikuje sam sobie w obliczu przemocy.

źródło opisu: Fragment posłowia Maciej Parowskiego

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Bullshit_detector | 2019-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2019

Kolejny Zajdel odhaczony. "Prawda..." nie robi już może takiego wrażenia jak "Limes inferior" czy "Cylinder van Troffa", gdyż pewne elementy stylu autora są powtarzalne, np. niemal identyczna we wszystkich książkach postać głównego bohatera.

Wciąż jednak podziwiam pisarza za to, że w ramach dość skromnej objętościowo powieści po raz kolejny tworzy ciekawy, dopracowany i za każdym razem inny świat przyszłości, pełen rozbudowanych postaci przeżywających skomplikowane dylematy moralne.

Spośród przeczytanych przeze mnie do tej pory książek Zajdla w "Prawdzie..." najwięcej jest polityki. Nawiązania do komunizmu momentami są aż nazbyt oczywiste, a "urwane" zakończenie pozostawia niedosyt. Tym niemniej moje zauroczenie stylem guru polskiej fantastyki wciąż trzyma się mocno.

Happy Reader | 2018-10-27
Przeczytana: 29 września 2018

„Cała prawda o planecie Ksi” Janusza A. Zajdla to znakomita powieść science – fiction, której akcja rozgrywa się gdzieś daleko w kosmosie, ale bez trudu można odnaleźć w niej liczne odniesienia do sytuacji PRL…
Odległa przyszłość. Po wielu latach poszukiwań udaje się znaleźć planetę, na której panują warunki zbliżone do ziemskich. Uznano więc, że jest to doskonała okazja, żeby założyć tam pierwszą ziemską kolonię poza Układem Słonecznym. Wydarza się jednak coś nieoczekiwanego – część załogi statku kosmicznego przewożącego zahibernowanych kolonizatorów przejmuje władzę. Rebelianci są świetnie zorganizowani i mają gotowy plan wprowadzenia na planecie Ksi nowego ustroju społeczno – gospodarczego, który do złudzenia przypomina to, co zrobili bolszewicy w Rosji lub polpotowcy w Kambodży. Na planecie zaczyna panować terror i kłamstwa…

Dopiero po 50 latach z Ziemi zostaje wysłana ekspedycja ratunkowa, która ma zbadać sytuację na planecie. Na miejscu kosmonauci zastają zacofane i...

Viola Bu | 2017-03-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 marca 2017

Zaginiona ekspedycja tysięcy osób na daleką planetę w celach osiedleńczych. Gdzie mogą być ci ludzie? Zginęli? Jeśli tak, to jak? Zahibernowani błąkają się w kosmosie? Zbudowali nowe alternatywne społeczeństwo? "Cała prawda o planecie Ksi" od początku wzbudza ciekawość.
Ogromnym plusem prozy Janusza Zajdla są rozważania na temat funkcjonowania społeczeństwa i jednostki w nim.
Książka zaskakująca, choć moim zdaniem w jakiś sposób niedokończona. Chciałoby się czytać dalszą opowieść!
Polecam.

jacekb11 | 2016-08-01
Przeczytana: 31 lipca 2016

Wstrząsająca rzeczywistość po dokonanym "przewrocie". Czas i miejsce science-fiction ale z łatwością można porównać do teraźniejszości. Przeraża mnie realność wizji autora. Niestety ludzie sami sobie gotują ten straszny los. Finał jest......... No właśnie, czy nic nie można zrobić?

Jola | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 29 listopada 2014

Dla mnie było rewelacyjnie. Znalazłam w tej książce wszystko to, co tak bardzo lubię w literaturze. Jest podróż kosmiczna do odległej galaktyki, jest opowieść o ludziach i o systemie społecznym, który niestety ciągle mam w pamięci. Wspaniale opowiedziane jest za pomocą pamiętnika pradziadka powstawanie znienawidzonego systemu totalitarnego. Aż się dziwię, że dopiero teraz sięgnęłam po tę książkę. Gorąco polecam.

Gwidon40 | 2014-11-13
Przeczytana: 30 listopada 2018

Przeczytane po raz drugi po kilkunastu latach.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaczyna się bardzo ciekawie jak na dobre sci-fi przystało: misja na odległą planetę Ksi, z którą utracono kontakt z niejasnych przyczyn, dryfujący w przestrzeni międzygwiezdnej opustoszały statek kosmiczny, czyli zapowiadało się świetnie. Spodziewałam się akcji trochę rodem z Obcego, trochę z Odysei kosmicznej i nieco się rozczarowałam, niestety. Owszem, załoga ratunkowa odnajduje statek, który nie jest tak całkiem opustoszały i .... zaczyna się dość przydługa i nieco nużąca historia kolonizacji planety Ksi i fatalnych skutków chęci założenia tam przez grupę zbuntowanych Ziemian społeczeństwa idealnego. Jako powieść antyutopijna - jak najbardziej niezła, lecz jako czyste sci-fi, niestety czegoś brakuje. Ogólnie mocne 6 za antyutopię. Do przeczytania dla zagorzałych fanów, dla reszty niekoniecznie :)

wojtasemzi | 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, A.D. 2014
Przeczytana: 01 września 2014

Spokojna książka Pana Zajdla, właściwie brak akcji. Ale nie przeszkadza to w żadny wsiąknąć w opowadanie z zapisków Pradziadka. I ogromny + za Kirka :-D

Tomasz | 2014-05-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Postanowiwszy kontynuować zapoznawanie się z twórczością Janusza Zajdla, natknąłem się na ten tytuł. Jest to moja druga przeczytana pozycja tego autora po "Limes inferior". Od początku wciąga, łatwo się czyta. Mimo, że świat przedstawiony usytuowany jest w dalekiej przyszłości, krótka opowieść o kapitanach poszukujących niezobowiązujących relacji z kobietami, ogromnych statkach kosmicznych i podróżach międzyukładowych, sprawia, że zostajesz wciągnięty w pułapkę science fiction. Dodatkowo w pułapkę tajemnicy planety Ksi, którą od początku chcesz poznać!
Co mogło pójść nie tak w misternie zaplanowanej wyprawie kolonizacyjnej? Najsłabszym ogniwem niestety okazują się ludzie. Od momentu uzmysłowienia sobie tego faktu, wymiar science fiction książki jest już zbędny, pozostaje rozprawa psychologiczna.
Na planecie znaleźli się ludzie żądni władzy, przepełnieni nienawiścią, zazdrością i żalem. Nieroztropni, szaleni ideowcy. Jak ma się wśród nich odnaleźć dbający o swoje życie człowiek...

Rein | 2014-01-28

Zajdel jest jednym z moich ulubionych pisarzy sf starszego pokolenia. Szkoda, że tak szybko odszedł...
Co do samej książki mogę powiedzieć tylko tyle:
emocjonalna, wciągająca, prawdopodobna.
Sam nie raz się zastanawiałem,jaka będzie przyszłość i jakie kształty nabierze terroryzm.
Siłą tej książki jest nie tylko sam przekaz, ku przestrodze, ale również postawa głównego bohatera, która nie jest czarno biała.
Jak dla mnie dobra, nasza rodzima, klasyka sf.
Polecam.