Dusza Kobiety Ego Mężczyzny

Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2009-01-01
2009-01-01
ego mężczyzny dusza kobiety

Ostatnimi czasy poszukuję książek, które mogą w jakiś sposób nakierować na dobrą życiową drogę. Jest to ważne, zwłaszcza dla młodych osób, które chcą poznać swoje własne ja i potrzebują wskazówek. Jednym takim ważnym – dla kobiet zwłaszcza – tytułem jest, albo będzie: Dusza kobiety... Ego mężczyzny...

Zastanawiałam się najpierw, od której części mam zacząć. Może od tej kobiecej, żeby się utożsamić bardziej z bohaterką, a może od męskiej, aby zobaczyć problem z jego perspektywy? Rozpoczęłam swoją lekturę od popatrzenia na sprawę z punktu widzenia kobiety, aby bardziej ją zrozumieć, przeanalizować na swój sposób. Zdziwiło mnie najpierw, że to właśnie część męska jest dłuższa, a spodziewałam się odwrotnej sytuacji zważywszy, że to płeć piękna bardziej rozczula się nad tematem i musi zrozumieć dokładnie co się dzieje wokół niej.

Mamy przed sobą dwoje ludzi, Hanię i Krzysztofa, którzy nie czują się dobrze w swoim dotychczasowym życiu. Kobieta potrzebuje miłości, a Mężczyzna – zmiany, choć sam jeszcze o tym nie wie. Całość jest napisana świetnym językiem, który momentami był za bardzo poetycki, wyimaginowany, nienaturalny. Mimo to, książka wciąga i bardzo interesuje swoją treścią.

Dusza kobiety...
Hanna właśnie awansowała w pracy, dostała własny pokoik. Także została oczarowana przez granatowe oczy dyrektora Krzysztofa Olszewskiego. Zaczyna o nim dużo myśleć, a także przez to odsunęła się od swojego męża, z którym tak naprawdę nigdy nie miała świetnego kontaktu. Czuła się jednak źle w zaistniałej sytuacji. Postanawia chodzić na terapię, podczas której widzi swój problem z innej strony, patrzy i poznaje także swoje wnętrze i dawne ja, które wiele komplikuje w jej teraźniejszej egzystencji. Podczas czytania tej części odczuwałam złość w stosunku do Krzysztofa. Wydawało mi się, że pogrywa z Hanią, że jego intencje nie są dobre. Być może się myliłam...

Ego mężczyzny...

Spodziewałam się zobaczyć historię tych dwoje od początku, jednak już od razu zostałam zaatakowana przez przemyślenia Krzysztofa. Czuje się on przywiązany do żony, z którą przeżył wiele dobrych i złych lat. Uważa także, że jest za stary na romanse i nową miłość, jednocześnie jednak, nie może zapomnieć o Hani. Jego życie zmienia się zarówno zależnie od niego, jak i całkowicie niespodziewanie. Dokucza mu zdrowie, oraz jest bliski depresji. Postanawia także udać się do terapeutki, tej samej, do której uczęszcza jego kochanka. W tej części mamy więcej terapii, niż samej historii romansu. Dowiadujemy się, dlaczego Krzysztof tak ignoruje Hanię i być może jesteśmy w stanie go polubić. Jego problemy mają swoje podstawy przede wszystkim w dzieciństwie, kiedy to kobieta – jego matka – rządziła wszystkim, co go dotyczyło. Mężczyzna poznaje swoje wnętrze, sekrety i obawy.

Elżbieta Liszewska stworzyła nietuzinkowe dzieło, które naprawdę warto przeczytać. Na pewno otwiera oczy na wiele życiowych aspektów – nie tylko tych związanych ze zdradą i miłością. Podczas zapoznawania się z kolejnymi rozdziałami ma się wrażenie, że uczestniczy się regularnie w sesjach terapeutycznych wraz z bohaterami. Pragnie się zmienić coś w swoim życiu, jakby te przedstawione problemy dotyczyły także nas samych. Wielką zaletą tej książki jest wielość przykładów osób, które potrzebowały wizyty u psychologa. Dzięki temu, lektura nabiera autentyczności, a czytelnik dowiaduje się wiele cennych dla niego rzeczy. Co wpływa na jego teraźniejsze zachowanie? Jak zmienić swoje podejścia do własnej egzystencji? Dlaczego oceniamy innych? Takie właśnie dylematy i wiele innych będą przechodziły przez naszą głowę zapoznając się z Dusza kobiety... Ego mężczyzny....

Na pewno spodziewałam się czegoś nieco innego po tej książce. Oczekiwałam dosłownie dwóch takich samych historii opowiedzianych z dwóch punktów widzenia. Myliłam się. Otrzymałam za to nieco infantylną wersję opowiedzianą z perspektywy kobiety, a ogólną – jak dla mnie zbyt ogólną – z mężczyzny. Może i się nie zawiodłam, bo taka wersja mnie nie znudziła przynajmniej, a bardziej skupiłam się na samych terapiach. Nie dostałam także odpowiedzi na nurtujące mnie od samego początku pytanie: d l a c z e g o ? Nie wiem dalej – może nie zrozumiałam – dlaczego tych dwoje obcych dla siebie ludzi, zbliżyło się do siebie? Dlaczego odczuwali wzajemne przyciąganie?

Odczuwałam nieco niedomówień i brak odpowiedzi. Przeszkadzało mi to, ale książkę przeczytałam błyskawicznie. Widać w niej wiele lat doświadczenia autorki i obserwacji poczynań ludzkich. Lektura ta wiele analizuje, wiele wyjaśnia. Jest to pozycja warta uwagi, dlatego polecam ją fanom psychologii i tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej o sobie. Bo to nie jest tylko historia o zakazanym uczuciu, ale także o zachowaniach człowieka.

Zastanawiałam się najpierw, od której części mam zacząć. Może od tej...

To nie poradnik. Nic na kształt zrób tak, zapomnij o tym. Nie ma tu moralizowania, nawracania, wytyczania jedynej słusznej drogi postępowania. Jest za to opisana pewna historia w dość nowatorski sposób, bo rozpracowuje te same rzeczy z dwóch punktów widzenia. Jak poszczególne zdarzenia są widziane oczami kobiety i oczami mężczyzny. Jak radzą sobie z emocjami, w jaki sposób pokonują przeszkody w swoim życiu i jak poprzez afirmacje, czy inny rodzaj pracy nad sobą, starają się przyciągnąć do siebie to co dobre.

Ta opowieść może skłonić do pracy nad odbudową poczucia własnej wartości. Często zapominamy o tym, że wartość nas samych nie zależy od drugiego człowieka, ona po prostu jest w nas. Czytając o życiu innych jesteśmy bardziej skłonni zastanowić się nad własnym. Uświadamiając sobie kolejno swoje emocje, uświadamiamy sobie również pragnienia. A "Czego nie czujesz, tego nie uzdrowisz".
Daj sobie chwilę na przeczytanie.

Książka ta przedstawia, jedną sytuację która jest wspólna dla dwojga osób, kochanków. Z perspektywy mężczyzny który ma żonę, oraz kobiety, kochanki która ma męża. Główne postacie prowadzą podwójne życie.
Życie w nieszczęśliwych małżeństwach. W których już dawno zgasł płomień miłości. Odkrywają nagle w drugiej osobie, uczucia, którego nigdy do tej pory nie mieli okazji doświadczyć. Uczucia prawdziwej miłości,szalonej namiętności, zaufania, prawdziwego spełnienia. Osoby te nie wiedząc co mają robić z własnym życiem, jak właściwie postąpić postanawiają zgłosić się do psychoterapeutki.
Książka jest podzielona na dwie części, z jednej strony przedstawia punkt widzenia kobiety, co przeżywa, jak się czuje.
Z drugiej strony przedstawia mężczyznę, nieradzącego sobie, który zgłasza się do niej o pomoc.
Bohaterom powoli otwierają się oczy na wszystko, co kieruje ich życiem i dlaczego tak reagują na świat. I w ostateczności pomaga podjąc im własną decyzję odpowiadającą każdemu.
Wydaje mi się że autorka zadużo mędrkuje nad energią, czakrami itd, opisując jakieś paranormalne związki.
Poza tymi irracjonalnymi wątkami w książce można znaleźć równie interesujące, psychologiczne, logiczne wątki.

"Jakie to proste - wystarczy zmienić swój umysł i zmieni się twój świat"

Ona i on. Hanna i Krzysztof. Oboje w nieudanych związkach. Oboje odczuwający ciążący na nich przymus tkwienia u boku partnerów, do których nic nie czują. Spotkali się w pracy, wymienili spojrzenia i od tego momentu czuli już, że wszystko się zmieniło.

Elżbieta Liszewska, pisząc książkę zatytułowaną "Dusza kobiety, ego mężczyzny", podjęła się niezwykle trudnej próby ujęcia poważnego problemu z obu jego stron, spojrzenia nań z kobiecego i męskiego punktu widzenia. Czy da się jednak obiektywnie rozpatrywać kwestię miłości i relacji, która pozostaje w sprzeczności z całkowitą wiernością deklarowaną w trakcie zawarcia związku małżeńskiego? Trudna sprawa.

Autorka w swej książce bardzo wiele miejsca poświęca afirmacjom własnego szczęścia, które każdy z nas powinien czynić, by nasze życie stało się lepszym, a wszystkie nasze oczekiwania i marzenia spełniły Wyimaginowani bohaterowie-kochankowie, tworzą swego rodzaju więź, która spajana jest przez wspomniane afirmacje, sugerowane im w trakcie sesji terapeutycznych. Ani Hanna, ani Krzysztof nie wiedzą, że odwiedzają tę samą osobę, że w pewnym sensie pomaga im ona odnaleźć drogę do siebie nawzajem.

Dużo jest tu o wybaczaniu samemu sobie, o spoglądaniu z szerszej perspektywy na całe swoje życie, o rozwiązywaniu problemów z przeszłości i rozliczeń z tym, co kiedyś zdeterminowało nasze postrzeganie świata i nakierowało nas na takie, a nie inne życiowe drogi.

Ciekawość, jak się mówi to pierwszy stopień do piekła...jednakże, w tym wypadku, moja ciekawość zaprowadziła mnie w głąb samej siebie i skłoniła do przemyśleń czy aby na pewno żyję tak jak chcę żyć.

Głównymi bohaterami jest dwoje ludzi - Hanna, pragnąca szczęścia i miłości, młoda kobieta, i Krzysztof, wysoko postawiony człowiek wierny swoim przekonaniom. Tych dwoje, którzy zostali zesłani na swoje ścieżki w - ich zdaniem, najmniej odpowiednim czasie, spotka rewolucja. Oboje mają swoje rodziny, swoje życie...jednak los styka ze sobą kogo zechce. Pełna uczuć, sprzeczności i poważnych decyzji historia, opowiedziana z punktu widzenia obojga osób, skłania do myślenia nad własnym postępowaniem i życiem.

Nie mogę napisać więcej, by nie robić spojlera. Książka łączy w sobie dwa opowiadania które są praktycznie jedną całością, więc nie mogę mówić o jednym, nie zdradzając drugiego. Elżbieta Liszewska zafundowała mi najlepszy poradnik o rozwoju osobistym jaki kiedykolwiek mogłam przeczytać.

Życiowe i realistyczne sytuacje zawarte w opowieści idealnie odnajdują się w naszym życiu. Realizm sytuacji jest niemalże namacalny, przez co razem z bohaterami przeżywa się ich problemy, a zawarte porady i wskazówki są idealnym dopełnieniem całości. Czytelnik ze strony na stronę odkrywa sam siebie i swoje rozterki, zastanawia się co może zmienić, ulepszyć czy po prostu zaakceptować i iść dalej. Nienachalne zwroty psychologiczne jakie funduje nam autorka mają odbicie w psychice zwykłego, szarego czytelnika - z większym czy mniejszym nasileniem to wszystko zostaje w naszej podświadomości.

Historie napisane są łatwym i prostym językiem, bez niezrozumiałych terminologii. Akcje toczy się spójnie bez rozgardiaszu jednak z miła nutką poezji. Piękne i pomysłowe wydanie zachęca po sięgnięcie i zagłębienie się w książkę. Czyta się lekko i przyjemnie z wyciągnięciem wniosków i spostrzeżeń.

Polecam wszystkim którzy dążą do samodoskonalenia, poprawy swojego życia jak i wyszukania błędów jakie sami popełniamy, osobą które nie moją się wyzwań i radykalnych zmian. Polecam zarówno kobietom jak i mężczyznom, by lepiej poznali druga stronę i kierujące nimi pobudki.

Ocena: 5/6

Larysa-recenzuje.blogspot.com

Doskonała kopalnia informacji na poprawienie relacji damsko-męskich niezależnie od tego, ile mamy lat. Polecam ją wszystkim parom.

"...tkwiąc w przeszłości...nie ruszysz do przodu..."

"...tkwiąc w przeszłości...nie ruszysz do przodu..."

W bardzo jak dla mnie czytelny sposób przedstawione sposoby własnego rozwoju życia w zgodzie z własną dusza i ego. Wybaczanie i wdzięczność dwie podstawy niby proste ale czy oby na pewno? dziękuję

• Rozwój osobisty
  • Zdrowie