Zło budzi się wiosną

Tłumaczenie: Inga Sawicka
Cykl: Komisarz Malin Fors (tom 4)
Wydawnictwo: Rebis
Vårlik
978-83-7510-657-2
literatura szwedzka, Malin Fors,
Liliowa

Wiosenne słońce ogrzewa Linköping i jego mieszkańców, którzy rozkoszują się piękną pogodą w kawiarnianych ogródkach. Po niebie kołują jaskółki, na straganach jarzą się tulipany, do bankomatu podchodzi matka z dwojgiem dzieci. I wtedy znienacka sielankę przerywa wielka eksplozja, po której Linköping już nigdy nie będzie takie samo. Komisarz Malin Fors stoi przy trumnie swojej matki, a już kilka...

Komisarz Malin Fors stoi przy trumnie swojej matki, a już kilka chwil później jest
w drodze na plac Filbyter. Tego widoku nie zapomni do końca życia. Okruchy szkła. Zmiażdżone kwiaty i walające się wszędzie warzywa. Rozdarty dziecięcy bucik. Gołąb dziobiący coś czerwonego w ogłuszającej ciszy…

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2011

źródło okładki: www.rebis.com.pl

książek: 2021
jamczyk | 2017-05-25
Przeczytana: 24 maja 2017

"Odświeżona" po odwyku komisarz Fors wraca do pracy. Wybuch wstrząsa Linkoping i życiem głównej bohaterki, która boryka się z wieloma problemami rodzinnymi.
Po słabszej trzeciej części autor wraca do przyzwoitego poziomu, skłaniając do sięgnięcia po następny tom.

vandenesse | 2012-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 24 września 2012

Świetny kryminał. Autor poruszył mnóstwo wątków - Malin Fors próbuje poukładać relacje z najbliższymi, walczy z alkoholizmem, z własną seksualnością (w bardzo szczery sposób został ukazany problem samotnej kobiety, która po prostu potrzebuje faceta) a wszystko to na tle niestabilnej, niebezpiecznej sytuacji we współczesnej Szwecji.
Autor zastosował tu ciekawy chwyt - co jakiś czas pojawia się komentarz zmarłych dziewczynek. Ciężko określić ich rolę - z jednej strony występują jako wszechwiedzący narrator - wiedzą dużo rzeczy a nawet za dużo jak na 6-letnie dziewczynki, co sprawia, że momentami robi się dziwnie (czytając na przykład wywód dziewczynek o sytuacji społecznej i politycznej w Szwecji, tak sobie myślałam, że chyba Mons trochę przesadził). Z drugiej strony - jednak nie wiedzą wszystkiego i uczestniczą z Malin Fors w dochodzeniu do prawdy. Autor za ich pomocą stwarza niepokój, cały czas mamy wrażenie, że nic nie jest oczywiste. Bardzo udany zabieg. Mnie oczywiście na...

biomycha85 | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

W świat Malin znów zawitało zło, z którym musi się zmierzyć. Na rynku wyburza bomba, która zabija dwie małe dziewczynki, umiera matka głównej bohaterki, jej ojciec wyjawia skrywaną przez lata tajemnicę, a Malin walczy z przemożną chęcią sięgnięcia po kieliszek. Akcja mknie ku zakończeniu, przerywana narracją zabitych dziewczynek, która bardzo wzmacnia cały przekaz, a koniec również trzyma w napięciu. Polecam

kasandra_85 | 2012-04-30
Przeczytana: kwiecień 2012

Sandra Jasona | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017

Podczas zamachu giną dwie sześcioletnie dziewczynki, co się stało i dlaczego musi rozwikłać Malin Fors. To już następna książka z tą bohaterką, już zdążyłam się przyzwyczaić do stylu narracji zmarłych. Historie, które wymyśla autor dotykają przewrotnej i okrutnej natury ludzkiej. Dodatkowo mamy pogmatwaną historię samej policjantki.

Blackheart009 | 2015-03-28
Na półkach: Przeczytane, Kryminały

Przyznam,że dawno nie czytałam dobrego kryminału.Ten zainteresował mnie dzięki fantastycznej okładce oraz tytułowi który pasuje do tego co jest za oknem,czyli do powoli przebijającej się wiosny.Książka okazałą się całkiem dobrym kryminałem, przeplatanym problemami osobistymi głównej bohaterki.To moja druga książka tego autora,i z przyjemnością przeczytam resztę.

Zakochałam się w bohaterach Monsa Kallentofta. Poważnie. Zakochałam się też w jego warsztacie pisarskim. Kolejna część z serii dotyczącej pór roku wita nas piękną, odżywczą wiosną i wybuchem bomby, skrywającym wielką tajemnicę. To także nowy początek dla wielu bohaterów serii, nowe odkrycie kart, zmiana. Metafizyczna strona książek natomiast zyskuje kolejną, bardziej bezpośrednią odsłonę.
Te książki wrastają w czytelnika. Postaci są z krwi i kości, żywe, a równocześnie jakieś takie melancholijne, poetyckie. Zagadka kryminalna, jak zwykle, jest tylko drugim torem opowieści, podczas gdy pierwszym są losy Malin i osób z jej otoczenia. Te losy zaś są tak pogmatwane i tak różnorodne, jak może być psychika ludzka. Nie ma tu łatwych rozwiązań i banalnych opisów.
Polecam gorąco :)

Zuela | 2013-06-28

Najciekawsze jest to,że nie lubię kobiet policjantek,kobiet lekarzy,kobiet na kierowniczych stanowiskach.Ja sie z nimi po prostu nie potrafię porozumieć.Czytam obecnie PIĄTĄ PORĘ ROKU i pani komisarz Malin Fors pięknie mi sie wkomponowuje w to moje nielubienie.Żelazna dama,która świetnie sobie radzi ze sprawami kryminalnymi,zawsze znajduje chętnego faceta i poradziła sobie z problemem alkoholowym.Wolałabym widzieć Malin Fors pijącą,bo miałaby chociaż jakąś słabość jak większość ludzi.Wolę męskich bohaterów tego cyklu i właściwie dla nich czytam cały cykl Monsa Kallentoffa....

Natalia | 2013-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2013

Zimowy kryminał Kallentofta zaintrygował, wydawał mi się inny niż wszystkie. Letnia odsłona wciągnęła tak, że czytając w pociągu, mogłabym śmiało wysiąść na złej stacji i niczego nie zauważyć. Część jesienna wydawała się już przyciężkawa. Natomiast wiosenne kryminalne historie z Linköping zupełnie mnie zniechęciły i pewnie nie sięgnę po "Piątą porę roku".

W książce "Zło budzi się wiosną" Kallentoft konsekwentnie realizuje swój pomysł na narrację i główną bohaterkę. Są zapisy myśli Malin Fors - krótkie, rwane zdani. Jest spoglądanie na życie prywatnego każdego z policyjnej ekipy. Jest dużo o uczuciach. No i są głosy z zaświatów, które stały się już chyba znakiem rozpoznawczym pisarza. Tylko gdzie jest granica między konsekwencją, a "odgrzewaniem kotletów"? ;)

| 2014-09-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Podsumowując, Zło budzi się wiosną, czyli przedostatni już tom z serii kryminałów „sygnowanych” porami roku z komisarz Malin Fors, jest jak najbardziej udany. Śmiem się nawet pokusić o słowo „najlepszy” z dotychczasowo wydanych części tego cyklu. Trzymająca w napięciu akcja, strach i niebezpieczeństwo to tylko niektóre elementy tej zaskakującej historii. Codzienne problemy Malin Fors, jej córki Tove i Jannego – byłego męża, nadają realizmu tej książce jeszcze bardziej, niż niecodzienne morderstwa, które i tak, jak wiemy, mogą się zdarzyć.

Poczuj zapach diabła z Malin Fors

„Zapach diabła” Monsa Kalentofta to dziesiąty tom z cyklu o nieugiętej Malin Fors. Tym razem akcja powieści przenosi się z zimnej Szwecji do tętniącego życiem wielomilionowego Bangkoku, który wypełniają nie tylko zapachy, barwy, dźwięki i smaki – ale też korupcja, przemoc i śmierć.

Mons Kallentoft odpowiedział na Wasze pytania!

Mons Kallentoft urodził się w roku 1968. Dorastał w Linköpingu. Do kariery pisarza dochodził przez pracę w reklamie i dziennikarstwo. Debiutował w roku 2000 powieścią „Pesetas". Jego kryminały cieszą się uznaniem krytyków i trafiają na pierwsze miejsca list bestsellerów.