Powiedz prawdę

Tłumaczenie: Piotr Kaliński
Cykl: Konstabl Simon Waterhouse (tom 5)
Wydawnictwo: G+J
A Room Swept White
ZuzAnka

Producentka telewizyjna Fliss Benson dostaje anonimową kartkę z szesnastoma cyframi ułożonymi w cztery rzędy i kolumny. Nic jej one nie mówią. Tego samego dnia Fliss dowiaduje się, że będzie pracowała przy filmie dokumentalnym o pomyłkach sądowych dotyczących kobiet niesłusznie oskarżonych o dzieciobójstwo, którego scenariusz skupia się na trzech bohaterkach: Helen Yardley, Sarze Jaggard i...

Tego samego dnia Fliss dowiaduje się, że będzie pracowała przy filmie dokumentalnym o pomyłkach sądowych dotyczących kobiet niesłusznie oskarżonych o dzieciobójstwo, którego scenariusz skupia się na trzech bohaterkach: Helen Yardley, Sarze Jaggard i Rachel Hines. Wszystkie trzy są już na wolności, a fanatyczka ochrony praw dziecka, doktor Judith Duffy, która dopilnowała, by dostały wyroki dożywotniego więzienia, jest obiektem dochodzenia o łamanie etyki zawodowej.
Helen Yardley zostaje nagle zamordowana w swoim domu, a przy jej zwłokach policja znajduje kartkę zapisaną szesnastoma cyframi...

źródło opisu: Wydawnictwo G+J, 2011

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

Besia | 2019-04-08
Na półkach: Przeczytane, Kryminały, 2019
Przeczytana: 07 kwietnia 2019

To chyba nie najlepsza książka z cyklu, fabuła trochę na siłę, zakończenie też nie szczególnie zachwyca.
W porównaniu do tomów poprzedzających mało ciekawe monologi.
Ale entuzjasta książek Hannah i tak przeczyta.

megi2307 | 2019-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Dziękuję LC za wyzwanie ponieważ książkę przeczytałam tylko dzięki styczniowemu zadaniu - przeczytaj książkę-prezent. Leżała bowiem ona już na stercie "do oddania".
Niezbyt zainteresował mnie opis na końcu książki, zniechęciła okładka - myślałam, że to jakaś podszyta nieco kryminałem ale jednak obyczajówka a tutaj takie zaskoczenie :O
"Powiedz prawdę" to kryminał z bardzo mocno rozbudowaną fabułą, wielowątkowy z ciekawym tłem zarówno psychologicznym jak i medycznym. Dodatkowy plus za poruszenie bardzo mi bliskiej problematyki szczepień. Nie jest to w książce mocno wyeksponowane ale każda okazja do zastanowienia i samodzielnego myślenia na ten temat jest dobra (za to dodatkowa gwiazdka).
Być może książka jest trochę za bardzo przekombinowana, bohaterowie stosują niekiedy skróty myślowe przez które łatwo się trochę pogubić i na końcu zostawia lekki niedosyt ale generalnie to całkiem niezła pozycja.
W każdym razie cieszę się, że jednak dałam jej szansę.
Polecam

Cajtla | 2019-01-13

No cóż.. po przeczytaniu tej książki, chciałam ją jakoś skomentować, ale szczerze mówiąc jedyne co przychodzi mi do głowy to : "bez komentarza".
Jedynym plusem tej książki jest bardzo dobry pomysł na fabułę (dlatego daje kilka gwiazdek). Niestaty na tym się kończy.
Postacie w tej książce są, mówiąc krótko, beznadziejne i mdłe. Podczas lektury miałam wrażenie, że żadna z nich nie jest normalna, każda z masą problemów emocjonalnych. Policja nieudolna. Dialogi chaotyczne. Dawno się tak nie męczyłam z książką. Wystarczyło przeczytać pierwszy rozdział i ostatni. Środek w ogóle nie potrzebny. To jest moje drugie spotaknie z tą autorką, chciałam dać jej jeszcze szanse, ale tym razem na pewno jest to ostatnia książka tej autorki jaką przeczytałam.

Madi | 2018-09-17
Przeczytana: 17 września 2018

Bardzo dobry thriller z ciekawym tematem -matki dzieciobójczynie, śmierć łóżeczkowa,kiedy można orzec ,że są winne ,czy nie?
Przez cały czas czytania autorka wodzi nas za nos nie zostawiając jednoznacznej odpowiedzi,przeplata ze sobą bohaterów,wątki,raz nakierowuje nas na jedną prawdę,by za chwilę ją obalić.Nie ogranicza czytelnika-sami wybierzcie jaką prawdę wolicie.
Dobry,na prawdę dobry -wciąga,intryguje i daje do myślenia.Polecam.

caffeina | 2018-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Stwierdzam u siebie masochistyczne skłonności, skoro pozwoliłam sobie doczytać tę książkę do końca. Mózg paruje i ręce opadają. Ta pozycja funduje umysłowe męczarnie od pierwszej do ostatniej strony.

Sophie Hannah wykreowała w swojej książce rekordową ilość postaci kompletnie niezrównoważonych psychicznie i emocjonalnie. Śledzenie ich zachowań, dialogów i (o zgrozo!) myśli, wyczerpywało bardziej niż fizyczny trening z Chodakowską.
Do tego odnosiłam wrażenie, że co jakiś czas czytam jedno i to samo. Ciągłe powtarzanie przez autorkę pewnych informacji sprawiało, że moja irytacja tym czytadłem sięgała zenitu.

Nie. Nie. Nie. I jeszcze raz nie.

beztroska_domatorka | 2017-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2017

Całkiem fajna książka, poruszająca temat dzieciobójstwa i osób skazanych za te zbrodnie.

Pelargonia0 | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Jakoś ją przemęczyłam. Główna bohaterka jest strasznie denerwująca, wiele wątków jest niewyjaśnionych, nie wiadomo skąd, niedokończonych, sam się czytelniku domyśl. To co najbardziej interesowało - a więc zabójstwa czy przypadkowa śmierć dzieci - moim zdaniem nie zostało wyjaśnione, za to cała "tajemnica" śmierci jednej z matek nie trzyma w napięciu, nie pozwala czytelnikowi samemu po kawałku domyślać się prawdy. Jest denerwująca gadanina, i ostatnie 10 stron nagle wszystko wszyscy bohaterowie już wiedzą. A szkoda, bo można było pociągnąć bardziej wątek zagadkowych liczb, wciągnąć czytelnika w ich zagadkę, żeby razem z bohaterem to rozpracować. Do książki nie wrócę.

Kinga Bagrowska | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Dla mnie było zdecydowanie za dużo osób w tej historii i związanymi z nimi wątkami. W połowię się wkurzyłam i musiałam sobie wszystko zapisać na karteczce, bo wszystko by mi się pokręciło.
Gdy się odnalazłam w tym wszystkim i byłam wciągnięta w powieść, to nie powiem...historia bardzo przypadła mi do gustu.
Mimo tylko sześciu gwiazdek dla autorki, to nie mówię "nie" innym książkom pani Hannah.

Książkolub | 2015-12-04

Ostatnia książka z tej serii Sophie Hannah przeczytana. Szkoda, że już wszystkie za mną, bo to naprawdę dobre historie dla kryminałolubnych:)

W "Powiedz prawdę" śledzimy losy producentki telewizyjnej, Fliss Benson, która pewnego dnia otrzymuje tajemniczą kartkę z szesnastoma cyframi, których znaczenia oraz nadawcy nie zna. Jednocześnie dowiaduje się, że ma zająć się rozpoczętym już dokumentem o pomyłkach sądowych, dotyczących kobiet oskarżonych o dzieciobójstwo. Po niedługim czasie jedna z tych kobiet zostaje zamordowana, a morderca pozostawia obok jej ciała taką samą kartkę z cyframi, jaką otrzymała Fliss...

To z pewnością jedna z lepszych części tej serii, może nawet ulokowałabym ją w pierwszej trójce.
Temat niełatwy- matki (opiekunki) oskarżone o zamordowanie dzieci. Nie czytało się tego z lekkością, tym bardziej, że sama autorka, jak już bierze na tapetę jakieś społeczne zjawisko czy problem natury psychologicznej, to poświęca temu sporo uwagi i czytelnik czuje, iż do tematu...

Kurebayashi | 2015-09-01
Na półkach: Przeczytane, Sophie Hannah
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Czytam już drugą książkę z cyklu i chociaż nie czytam we właściwej kolejności to i tak widać pewne stałe elementy. Siłą serii jest bez wątpienia duet Simon Waterhouse i Charlie Zailer. Zdecydowanie wolę rozdziały, w których opisywane jest śledztwo z perspektywy policji. Te, w których narratorem jest główna bohaterka momentami drażnią, choć zmiana perspektywy jest ciekawym zabiegiem. Akcja powieści trzyma w napięciu, czytelnik zgodnie z jej tytułem czeka by w końcu poznać prawdę o śmierci niewinnych dzieci i procesach ich matek lub opiekunek. Tu nic nie jest jednoznaczne, czarno-białe i oczywiste, co jest kolejnym atutem tej historii. Sophie Hannah na wyraźne zacięcie do pisania skomplikowanych wątków i motywów psychologicznych. To dlatego jej Poirot w "Inicjałach zbrodni" był znacznie przekombinowany, przesadzony. Kiedy autorka tworzy swoich własnych bohaterów od początku, jest bardziej wiarygodna i to chce się czytać.