Lord Jim

Tłumaczenie: Aniela Zagórska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
6,26 (2127 ocen i 118 opinii) Zobacz oceny
10
109
9
166
8
265
7
520
6
383
5
348
4
98
3
139
2
32
1
67
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Lord Jim
data wydania
liczba stron
408
kategoria
klasyka
język
polski

Twórczość Conrada oparta jest w przeważającej mierze na osobistych doświadczeniach związanych z latami pobytu na morzu. Dominuje jednak w jego utworach tematyka etyczna. Sprawy honoru, wierności, sumienia, lojalności i poczucie obowiązku wobec samego siebie, społeczeństwa, ojczyzny, zdolność zachowania godnej postawy w chwilach najcięższych prób życiowych – to temat pasjonujący autora „Lorda...

Twórczość Conrada oparta jest w przeważającej mierze na osobistych doświadczeniach związanych z latami pobytu na morzu. Dominuje jednak w jego utworach tematyka etyczna. Sprawy honoru, wierności, sumienia, lojalności i poczucie obowiązku wobec samego siebie, społeczeństwa, ojczyzny, zdolność zachowania godnej postawy w chwilach najcięższych prób życiowych – to temat pasjonujący autora „Lorda Jima”, jednej z najbardziej poczytnych powieści Conrada. Książka ta, powstała w latach 1899-1900, stanowi najpełniejszy bodaj wyraz poglądów tego pisarza na sens życia ludzkiego, na problem odpowiedzialności moralnej i godności człowieka.

 

źródło opisu: PIW, 1978 (tekst z okładki)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (5396)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 868
ChicaDeAyer | 2016-10-23
Przeczytana: 23 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka „niedzisiejsza”. Aktualnie człowiek jest przyzwyczajony do maksymalizacji przekazu przy minimalnym wykorzystaniu środków. Stąd obecnie w literaturze dominuje obrazowość uzyskiwana kosztem warstwy językowej, intensywność tempa niepozwalająca na chwilę zadumy oraz łopatologia oduczająca samodzielnej analizy czy interpretacji. Jak wielkiego szoku doznaje współczesny czytelnik, kiedy przyjdzie mu zmierzyć się z „Lordem Jimem”!

Nie będę nikomu mydlić oczu – sama miewałam chwile zwątpienia podczas lektury, bo ta nie należy do najłatwiejszych. Ba, stanowi ona spore wyzwanie intelektualne, wymagające stałego skupienia i cierpliwego smakowania każdego pojedynczego słowa. Forsujące konieczność oswojenia się z kunsztownym stylem autora oraz przyzwyczajenie się do leniwego tempa rozwoju wydarzeń. Dopiero w miarę odkrywania kart przez Conrada, do czytelnika docierają jego prawdziwe intencje – wtedy też dostrzega prawdziwą wartość tej lektury i czerpie niekłamaną satysfakcję z jej...

książek: 2224
Wojciech Gołębiewski | 2015-04-13
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

To ARCYDZIEŁO ANGIELSKIEJ KLASYKI ma na LC wyjątkowo żenujące wyniki. Aż 1515 ocen, ale tylko 57 opinii; w efekcie średnia 6,07 !!! Co jest przyczyną niechęci młodych ludzi do tej wspaniałej książki ? TRAUMA, którą cudownie trafnie ujął "Kuba" z naszego portalu. Sądżę, że nie pogniewa się na mnie za skopiowanie całej jego opinii:

"To co dobre i piękne zawsze wymaga wysiłku. I tak jest z "Lordem Jimem", sporo wymaga, ale ten wysiłek jest wynagrodzony z nawiązką. Nie rozumiem po co ta książka jest w kanonie lektur szkolnych, ile to wielkie dzieło niesprawiedliwości i niezrozumienia musi przez to znosić?"

Książka jest rozpracowana w szczegółach przez profesjonalistów oraz autorów "ściąg" na wszelkich możliwych poziomach, przeto mnie pozostaje Państwa zachęcić do przeczytania tego ARCYDZIEŁA, bo jestem gotów się założyć, że nie mniej niż 70 % populacji uczniów, w ogóle tej OBOWIĄZKOWEJ LEKTURY ...

książek: 5516
Wkp | 2016-04-27
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

ZA HONOR

Oto jedna z najbardziej znanych i cenionych powieści naszego rodaka z urodzenia, wybitnego i znanego na całym świecie pisarza, Josepha Conrada. Powieść, która była ostatnią lekturą Józefa Piłsudskiego tuż przed śmiercią. Od jej premiery minęło już sto siedemnaście lat a jednak wciąż znajduje kolejne rzesze czytelników pragnących literatury z wyższej półki.

Jim wydaje się ułożonym młodym mężczyzną, z perspektywami na dobry rozwój kariery na morzu i marzeniami o pokazaniu swojej bohaterskie części natury. Jednak prawda o nim jest inna, prawdą, którą najchętniej ukryłby gdzieś głęboko przed wzrokiem innych. Prawda o strachu, który niesie ujmę jego honorowi. Kiedy pewnego dnia dochodzi do tragedii, Jim dostaje szansę wykazania się. Jego okręt ulega kolizji, że zatonie jest już pewne. Pasażerowie śpią. Szalup jest za mało, nie ma szans by wszyscy się uratowali. Szansa na pokazanie najlepszych cech przegrywa w obliczu zderzenia z pierwotnymi instynktami – Jim, zdjęty strachem,...

książek: 343
Finkla | 2018-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka
Przeczytana: 21 czerwca 2018

To historia człowieka, który nie dorósł do własnych wyobrażeń o sobie, a potem przez całe życie pokutował za chwilę... strachu? Uległości? Wybuch instynktu samozachowawczego? W każdym razie popełnił błąd, o którym później ani on, ani świat nie potrafił zapomnieć. Chociaż właściwie nikt nie ucierpiał. A nawet, afera wynika z tego, że nikt nie ucierpiał. No, ale honor...

Akcja rozgrywa się w południowej Azji. Zasadniczo najpierw na morzu, potem na lądzie. Jest powiew egzotyki, ale książka koncentruje się na losach poszczególnych ludzi, a nie na przyrodzie, historii państw czy strukturach społecznych.

Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/06/lord-jim-nietypowa-narracja.html

książek: 506
Kuba | 2012-08-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 sierpnia 2012

To co dobre i piękne zawsze wymaga wysiłku. I tak jest z "Lordem Jimem", sporo wymaga, ale ten wysiłek jest wynagrodzony z nawiązką. Nie rozumiem po co ta książka jest w kanonie lektur szkolnych, ile to wielkie dzieło niesprawiedliwości i niezrozumienia musi przez to znosić?

książek: 522
ardnaskela | 2016-08-23
Na półkach: Przeczytane

Lektura w liceum. Nudy straszne.

Na szczęście na studiach czytaliśmy Heart of Darkness. Nieporównywalnie ciekawsze.

Nie polecam.

książek: 0
| 2017-06-14
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Pierwszy raz czytałem „Lorda Jima” ponad 10 lat temu w tłumaczeniu Anieli Zagórskiej – które (jak się jakiś czas temu dowiedziałem) uważane jest przez znawców twórczości pisarza za chybione. Ponowna lektura, po latach doświadczeń czytelniczych i w nowym tłumaczeniu była jak oglądanie odrestaurowanej cyfrowo wersji czarno – białego filmu w kolorze. Co nie znaczy, że była to lektura łatwa.
„Lord Jim” to powieść bardzo niedzisiejsza, wymagająca cierpliwego czytelnika. Ktoś kiedyś powiedział, że Conrad jest pisarzem bardzo introwertycznym, i jest to prawda. Fabuła, w której nie brak dramatycznych wydarzeń i geograficznego rozmachu, opowiedziana jest w sposób maksymalnie nieefektowny, bardzo mało obrazowy. Długie, kunsztownie skonstruowane zdania (w tłumaczeniu Kłobukowskiego widzimy, dlaczego autor uchodził za wyrafinowanego stylistę) i liczne retardacje wykluczają szybkie i bezproblemowe czytanie, powieść może też niekiedy sprawiać wrażenie chaotycznej i mało...

książek: 6199

Nie mam filozoficznego i romantycznego podejścia do postaci Jima. Nie umiem usprawiedliwić jego czynu na Patnie, choć bez problemu rozumiem jego wybór, to jest potrafię się z nim utożsamić, bo sama nie wiem, jak postąpiłabym w chwili próby odwagi.

Jim był marynarzem, był oficerem, był odpowiedzialny za życie setek pasażerów. Jego winą nie było to, że ratował własne życie, ale to że nie poinformował śpiących pasażerów o katastrofie. Nie miał żadnego obowiązku, by zostać na Patnie, ale jego obowiązkiem było podjęcie działań ratunkowych. Okazał się tchórzem - i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla jego zachowania. Nie zmienia to także faktu, że szczerze współczułam bohaterowi, że tak później żałował swojego czynu!

Książka nie jest pisana chronologicznie, ale jej fabuła jest dość jasna. Język jest dość trudny, bardzo opisowy, nie czyta się tej powieści szybko, wymaga spokoju i zastanowienia.

książek: 334
Balcar | 2018-08-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Są takie książki, podczas lektury których, czujemy jak grunt osuwa się nam pod nogami. "Lord Jim" jest właśnie jedną z takich powieści. Tytułowy Jim jest marynarzem i wskutek pewnego zdarzenia ma morzu hańbi on swoje imię. Od tej pory poszukuje on drogi odkupienia win, chociaż nie jest to łatwa sprawa. We wszystkim pomaga mu Marlow (hmm, znane nazwisko), który załatwia mu posadę agenta portowego. Jim włóczy się po Azji, aż w końcu trafia na Borneo, które jest pogrążone w sporach. Na szczęście nasz bohater ogarnia sytuację i zostaje przywódcą jednego ze stronnictw.
Nie ma co ukrywać, że "Lord Jim" jest dość trudną i specyficzną lekturą. Moje pierwsze wrażenie było takie, że książka była ewidentnie pisana przez marynarza, co oczywiście jest zgodne z prawdą. Fragmenty dziejące się na morzu są opisane i przedstawione przez fachowca, który z pewnością wiedział o czym pisał. Początkowo wydawało mi się, że książka jest nużąca, może trochę zbyt przegadana, pozbawiona dynamizmu, na...

książek: 167
Michał | 2011-07-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 lipca 2011

Lord Jim w nowym, ładnym wydaniu i w świeżym tłumaczeniu stał dumnie na mojej ulubionej półce z książkami w oczekiwaniu, aż znajdę wystarczająco dużo czasu, siły i odwagi, aby się z nim zmierzyć. Jest to bowiem książka, do której nie można podejść w pośpiechu, bez odpowiedniego przemyślenia wydarzeń i słów zawartych w każdym kolejnym rozdziale.

Za pierwszym razem czytałem powieść Josepha Conrada w liceum, jako obowiązkową lekturę i pamiętam, jak ciężko było mi przez nią przebrnąć. Akcja rozwija się stopniowo, bez pośpiechu i w nietypowej formie opowieści starego marynarza. Może to szybko znudzić niecierpliwego czytelnika. Przyznaję, że nudziło i mnie - ówczesnego licealistę. Tym razem było mi nieco łatwiej, bo przez 9 lat niejedną ciężką książkę moje oczy widziały.

Jeśli czytelnika nie zniechęci średnio przystępna, choć wielkiego kunsztu forma, z pewnością poruszy go i zmusi do przemyśleń doskonała treść. Autor w opowieści o marynarzach i ich przygodach porusza problemy, z jakimi...

zobacz kolejne z 5386 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd