Ratunku, marzenia!

Okładka książki Ratunku, marzenia! Dorota Suwalska
Okładka książki Ratunku, marzenia!
Dorota Suwalska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2011-09-07
2011-09-07
978-83-10-11981-0
rodzice rodzina dzieci przeprowadzka przygoda marzenie

Okładka książki Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów Diana Karpowicz, Dorota Suwalska
Zwierzęta mias... Diana Karpowicz, Do...
Okładka książki Cień w błękicie Anna Simeone, Dorota Suwalska
Cień w błękicie Anna Simeone, Dorot...

"Ratunku marzenia!' Doroty Suwalskiej to przezabawna historia o rodzinie widziana oczyma małego Mirka. Mirek ma 10 lat, jego mama pracuje jako dziennikarka, a tata jako grafik w pewnej agencji. Ma dwójkę rodzeństwa: zawsze naburmuszoną 15 letnią Julkę, wielką amatorkę filmów i reżyserii oraz niesforną 6-letnią Helenkę. Cała opowieść rozpoczyna się od tego, że Mirek tłumaczy czytelnikowi o największym marzeniu jego rodziców. Tym marzeniem jest posiadanie domku na wsi. Opisuje on dotychczasowe perypetie w poszukiwaniu odpowiedniego domku, ponieważ rodzina jest dość wybredna. Pewnego dnia tato znajduje ogłoszenie o sprzedaży domu idealnego we wsi o nazwie Książki. Cała rodzina jedzie zobaczyć dom i poznaje tam nowych, przemiłych sąsiadów. Po konsultacjach domowych rodzina kupuje dom i przeprowadza tam gruntowny remont. W Książkach dochodzi do niezwykłych, dowcipnych przygód np. pojawienie się i walka z azbestem, cieknący dach i tajemniczy skarb, który wszyscy chcą odnaleźć. Czy skarb zostanie odnaleziony? Jaka jest historia wsi Książki? Dlaczego dzieci zrobiły dziury w podłodze domu? Na te pytania każdy odpowie sobie sam po przeczytaniu lektury.
Autorka napisała tą krótką książeczkę na wzór scenariusza filmowego. Nie ma rozdziałów, są akty. Nie ma podrozdziałów, są sekwencje. Dodatkowo książka zawiera śliczne rysunki odzwierciedlające przygody całej rodzinki. Te dwie rzeczy spowodowały że zanurzyłam się w całej historii i czułam się tak, jakbym sama była uczestnikiem wydarzeń. Przesłaniem opowieści jest to, że zawsze warto marzyć i mieć marzenia, że warto dążyć do wyznaczonych celów i je realizować oraz że aby wspomnienia nie zaginęły dobrym pomysłem jest pisanie książko-dziennika (mały Mirek pisał podobny dziennik, a Julia pisała scenariusze).
Cudna, rodzinna, urocza opowieść o marzeniach, o wyznaczaniu sobie celów, o pasji i o poszukiwaniu szczęścia. W paru momentach naprawdę zrywałam boki ze śmiechu przypominając sobie lata dzieciństwa. Całe show tej książki skradła mała Helenka, której bystrość, niesforność i przejęzyczenia dodawały uroku całej historii.

książka przedstawia historię realizacji marzeń. głównymi bohaterami jest pięcioosobowa rodzina - dwójka rodziców, nastolatka Julia, dziesięcioletni Mirek i sześcioletnia Helenka.
marzenie? dom w górach i nad morzem, i najlepiej jeszcze nad jeziorem. czy się uda? czy wszystko będzie tak, jakby chcieli tego bohaterowie?

książka fantastycznie przedstawia relacje rodzinne i trudy podejmowania decyzji, które będą miały wpływ na dalsze życie bohaterów.
powieść lekka, ciepła.
moja córka - lat siedem obecnie - książką była zauroczona, ale często pytała o trudne słowa i ich znaczenie, gdyż język, jakim jest napisana (książka, nie córka, oczywiście ;)),do najprostszych nie należy.

książka fantastycznie przedstawia relacje rodzinne i...

Zabawny opis o realizowaniu marzeń przedstawiony z perspektywy chłopca, który czuje się nijaki, aż w końcu odkrywa, że jednak ma własne zdanie i pragnienia. Przeurocze rodzeństwo, zakręceni rodzice i sympatyczne postaci drugoplanowe.
Czyta się bardzo przyjemnie i przy okazji można się zastanowić nad własnymi pragnieniami. Czy nasze marzenia stanowią również istotę naszego "szczęścia"?
Przy okazji można się co nieco dowiedzieć o tworzeniu scenariuszy.

Dorota Suwalska to pisarka, animatorka kultury, ilustratorka, dziennikarka i autorka scenariuszy. W swoim dorobku ma trzy tomiki poetyckie oraz powieści dla dzieci i młodzieży: „Znowu kręcisz Zuźka!” (2004),„Zuźka w necie i w realu” (2006),„Bruno i siostry” (2007),„Marionetki Baby Jagi” (2008) oraz „Ratunku, marzenia!” (2011). Jej utwory tłumaczone były na język hiszpański i słoweński a także... na język przestrzeni ;) To ostatnie dotyczy literacko-internetowego projektu: www.terapia (dla dorosłych). *

Wydana w 2011 roku książka "Ratunku, marzenia" to ciekawa i pełna humoru historia rodziny Słowińskich, w skład której wchodzą rodzice oraz troje dzieci: Julia - przyszła pani reżyser, Mirek - 10-latek będący niekiedy bardziej dojrzały niż jego zwariowani rodzice, tu w roli narratora tejże opowieści oraz najmłodsza i najbardziej czarująca Helenka. Ich życie związane jest z wielkim marzeniem rodziców, warszawiaków mieszkających w Sosnówce - zakupem domu na wsi, z dala od miasta, wśród natury i z nią w zgodzie. Po wielu latach poszukiwań, udaje im się znaleźć wreszcie stary dom w czarującym otoczeniu we wsi (uwaga!) Książki. Oczywiście dom nadaje się do remontu, podczas którego ma miejsce cała sekwencja śmiesznych, choć czasem i tragicznych zdarzeń, z których państwo Słowińscy wychodzą obronną ręką. Wspomnę jedynie o rzekomym duchu w zakupionym domu i odprawianych egzorcyzmach, poszukiwaniach Bursztynowej Komnaty czy problemach z wiejską ekipą budowlaną spowodowaną tym, co takie
ekipy przeważnie spowalnia... Jednym słowem przygody, marzenia, przygody w ciekawym towarzystwie i na wysokim poziomie.

"Ratunku, marzenia" Doroty Suwalskiej to bardzo ciekawa propozycja dla młodzieży (rozpisana jako sztuka w trzech aktach). Ta mądra książka z pewnością poszerzy słownictwo niejednego młodego człowieka. Trudniejsze słowa są na bieżąco wyjaśniane przez Mirka lub znajduje się przy nich odnośnik mówiący, że o dane słowo należy zapytać rodziców. Jest to zabawna opowieść ze świetnymi, doskonale zgranymi z tekstem ilustracjami (ich autorką jest Agata Raczyńska),pisana ciekawym językiem, z lekkim przymrużeniem oka. Dużo jest w niej odniesień do realiów bliskich młodzieży - jest więc znaleziony na allegro dom, a w nim internet i stale buszujący w sieci domownicy, jest też nordic walking w Książkach dla dojrzałych pań, Facebook oraz wszelakie fora o różnej tematyce. Poznamy także problemy nastolatki - pierwsze miłości i mylne wyobrażenie o swojej tuszy oraz te zatroskanych rodziców - ich trudności finansowe nie będące bez znaczenia dla całej rodziny. No i oczywiście zapasy z życiem wiejskiej społeczności, w której sklep jest najlepszym punktem informacyjnym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, i jest to duża zaleta tej książki, bo młody czytelnik z pewnością się w niej bez problemu odnajdzie. Nie sposób nie zwrócić uwagi na kilka zdań na temat historii Warmii czy naszego poddaństwa względem Związku Radzieckiego, ot walor edukacyjny. Jest także zachęta do poznawania najbliższej okolicy i jej przeszłości poprzez wszelakie wycieczki, do czytania książek (nazwa wsi nie może być przypadkowa!) czy zrozumienia, że rodzina to jest siła i z nią się wszystko uda. Moim zdaniem - świetna propozycja, bezpieczna (bez sensacyjnych wątków czy krwawych scen znanych z gier komputerowych),inteligentna, wiarygodna, z happy endem i jak najbardziej godna polecenia.

* na podstawie strony internetowej autorki: http://suwalska.info/

Recenzja opublikowana na moim blogu:

• Z córką czytane
  • Ilustrowane
  • Literatura dla młodzieży

Dodaj cytat z książki Ratunku, marzenia!