Wyzwanie czytelnicze LC
The Well of Loneliness
TrollBobic

Książka Radclyffe Hall "Źródło samotności", znana w Polsce również pod tytułem "Studnia samotności", zaliczana jest do klasyki powieści lesbijskich. Opublikowana została po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 1928 roku, gdzie uznano ją za obsceniczną, choć nie zawiera żadnych treści erotycznych, i wyrokiem sądowym nakazano zniszczenie wszystkich kopii. W Polsce powieść ukazała się w 1933 roku. To pierwsze i jedyne wydanie.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

olalax | 2016-04-09
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Literacko naprawdę słaba, ale wciąga, dlatego trudno wystawić sprawiedliwą ocenę.

Przeczytałam książkę dzięki uprzejmości forumowej koleżanki TrollBobic, która wrzuciła skany na chomika. Szalenie trudno o oryginalną wersje papierową po Polsku. Oprócz tej którą posiada TrollBobic, są jeszcze dwa egzemplarz w Bibliotece Narodowej, których rzecz jasna nie można wypożyczyć. Krąży jeszcze jakieś ksero, ale mnie nie udało się go zdobyć, bo akurat zaginęło właścicielowi.

Samo tłumaczenie powieści jest dość niedbałe, a pod osobą tłumacza kryje się ciało zbiorowe, ale co to ma za znaczenie w przypadku książki, której o wydanie nikt się nie pokwapił od 1933 roku. Bardzo cenna jest też przedmowa Ireny Krzywickiej w kontekście czasu, w której została napisana, otwartości umysłu i zrozumienia dla spraw seksualności osób o niestandardowej orientacji.

Powieść jest próbą opowiedzenia, zwrócenia uwagi na problemu z jakim borykają się osoby nieheteroseksualne w społeczeństwie zdominowanym przez heteronormy.

W postaci bohaterek, możemy zidentyfikować rzeczywiste osoby tamtych...

książek: 1948
TrollBobic | 2013-04-25