Siedem zacnych grzechów głównych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Polska, XVI w, brat Makary
satyra
Aleksandra

Historyczna powieść satyryczna, piętnująca ciemnotę i obskuryzm szlachty polskiej i kleru w XVII wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

LunaSowa | 2014-09-13
Przeczytana: 08 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Akcja książki dzieje się w Polsce za panowania Augusta III. Głównym bohaterem jest niby prostaczek, kwestarz z zakonu karmelitów - brat Makary. Cechuje go jednak nieprzeciętna inteligencja i przebiegłość, dzięki którym zawsze osiąga zamierzone cele. W czasie swoich wędrówek spotyka bardzo wielu ludzi, z którymi wchodzi w swoiste relacje, najczęściej przy beczułce wina i pełnych miskach przedniego jadła, bo to obżartuch z prawdziwego zdarzenia. Nigdy nie daje wywieść się w pole, a ciętymi ripostami i dowcipem potrafi zbić z pantałyku nawet szlachetnie urodzonych. Wędrując tak sobie i zbierając datki dowiaduje się, że jejmość pani Firlejowa, dziedziczka na Tenczynie, wdowa i już w latach, przebywa w klasztorze jezuitów. Tam wraz z dwórkami modli się nieustannie, aby po śmierci trafić do nieba. Pomagają jej w tych gorących modłach oczywiście ojcowie jezuici, którzy i strzegą jej nadzwyczajnie i nie dopuszczają nikogo z zewnątrz. Nic dziwnego, skoro obiecała im zapisać wszystkie swoje...

Doskonała powieść z czasów Augusta III. Ojciec Makary, wędrowny kwestarz z lubością oddaje się wszystkim zacnym grzechom głównym :) Polecam!

Katia | 2016-04-09
Przeczytana: 10 stycznia 2016

"Siedem zacnych grzechów głównych" to niezwykle ciekawa satyra. Autor niezwykle trafnie okazje hipokryzje osób duchownych, którzy nie mają żadnych skrupułów, by wykorzystywać swoją uprzywilejowaną pozycję w społeczeństwie. Tadeusz Kwiatkowski w prześmiewczy sposób wytyka główny przywary polskiego duchowieństwa, a mianowicie: starszą hipokryzje, chciwość, dwulicowości.
Autor posługuje się językiem staropolskim co czyni powieść bardzo autentyczną. Barwne opisy i dialogi pomagają jeszcze bardziej wczuć się w klimat tamtych wieków i niemalże uczestniczyć w opisywanych wydarzeniach.
Książka godna polecenia każdemu, zwłaszcza osobom o nadgorliwym religijnie :).
Pozdrawiam

kocur2338 | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Książka napisana z iskrą, czyta się jakby człowiek sam to przeżywał

darko11 | 2018-01-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Znakomita książka która przeniosła mnie do czasów dzieciństwa, w roli głównej psotny zakonnik który grzeszy co niemiara - niejednokrotnie podczas czytania wywołała uśmiech na mojej twarzy

Kamik | 2018-06-25
Przeczytana: 05 sierpnia 2018