Dziennik Serafiny

Wydawnictwo: ALFA
literatura polska
klasyka
emerenc

"Dziennik Serafiny" pokazuje w bezpretensjonalnej formie pamiętnika młodej dziewczyny typowe zjawiska obyczajowe XIX wieku. Autor chytrze zasłania się tłumaczeniem, że oto przedstawia czytelnikom autentyczne zapiski młodej panienki, znalezione w parku. Serafina wiele musi przecierpieć, wiele doświadczyć, aby zrozumieć, co naprawdę liczy się w życiu.

źródło opisu: Wydawnictwo Alfa, 1994

źródło okładki: lubimuczytac.pl

Dziub | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

Przez produkcyjność autora i jego wizję zadaniowości literatury, często spotyka się krytykę jego pisarstwa pod względem jakości. Na szczęście, ta powieść do tego nurtu produkcyjniaków nie należy. Co więcej, jest nowatorska pod względem konstrukcyjnym i narracyjnym, a z przyjętego kobiecego punktu widzenia Kraszewski wychodzi obronnym piórem.

m_ght97 | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 maja 2014

Jest to w pewien sposób książka niesamowita. Przeniosła mnie w świat z pewnością nieco inny od tego w którym znajduję się na co dzień, ale może jednak nie, gdyż realia te wydają się nader rzeczywiste dzisiaj jak i wtedy, gdy ta powieść postała, czyli w XIX wieku. Kraszewski napisał powieść współczesną, która okazuje się na wskroś uniwersalną. Nie odstrasza język, okazujący się perłą. Po to może jest klasyka by zachwycać składnią, słownictwem, które nie jest już używane? Pozycja ta "wciąga", nie rażą gdzieniegdzie liczne galicyzmy.
Warto przeczytać choćby dla fabuły, formy, stylu Kraszewskiego, z którego przynajmniej jedną książką warto się zapoznać.

| 2013-02-24

Książkę tę przeczytałam z polecenia , a wydarłam z biblioteki. Józef Ignacy Kraszewski "Dziennik Serafiny". Co tu dużo mówić, Kraszewskiego znam, bo wiem, że napisał "Starą baśń", o której swego czasu tak głośno było (nie czytałam, buu! - ale nadrobię niedopatrzenie). Z pewną obawą zapoznałam się z tą lekturą. Obawą - bo dziennik panny na wydaniu z dziewiętnastego wieku nie zapowiadał się jako dobry temat na powieść. Wydawało mi się, że tradycyjnie skończy się na romansie i wszelkimi przyległościami. Nie mogłam się bardziej pomylić. ... zobacz więcej ---> http://papierowy-ogrod.blogspot.com/2013/02/z-dziennika-panny-serafiny.html